Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175764 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Ρε παιδιά συγνώμη σε άλλη χώρα ζείτε; Υπάρχει ευρωπαική και παγκόσμια ενεργειακή κρίση. Το λερου και αυτό τις ίδιες τιμές με τους άλλους πωλούσε, όταν του τελειώσε το καλοκαιρινό η περσινό στοκ. Τώρα που τελειώνει η σεζόν έβγαλε μια προσφορά και έχει πέλλετ μονο στην Αθήνα.  

Οι τιμές φέτος είναι αυτές λόγω της ενεργειας. 

Αν ήταν έτσι όπως τα λέτε, μια Χ εταιρεία θα έφερνε δεκάδες τόνους πελλετ σε χαμηλή τιμή και θα ξεπουλούσε και θα έβγαζε κέρδος με το τοναζ. 

Μήπως μας φταίει το ξερό μας το κεφάλι; Επειδή πέρσι καλοκαίρι και χειμώνας το πελλετ είχε την ίδια τιμή, δεν κουνηθήκαμε φέτος, λέγοντας μεταξύ μας και στον ευατό μας, "μας δουλεύουν οι εμπόροι με δήθεν προσφορές". 

Εμένα δλδ τι μου φταίει ; Δεν μου φταίει το ξερό μου το κεφάλι που με πήρε ο προμηθευτής μου τηλ το καλοκαίρι και του λέω όχι άστο για αργότερα και πήρα το πέλλετ τον Οκτώβρη και τον Νοέμβρη; 

Τώρα τελειώσε η σεζόν σχεδόν τι να το κάνω αν βγήκε μια προσφορά στην Αθήνα που κάνει ζέστη; Εδώ που είμαι εγώ όλοι ίδιες τιμές πουλάνε δεν αλλάξε κανείς επειδή ειναι μέσα Φλεβάρη. 

Δλδ τι φταίει η Αλφα γουντ που η Ελλάδα έχει το πιο ακριβό ρεύμα στην Ευρώπη; Από 60€ η Mwh στα 250€ είμαστε σοβαροί; Εδώ σήμερα είδα στο facebook μινι μάρκετ 3500€ δεη στη Θεσσαλονική και πέρσι πλήρωνε 1500 . Μιλάμε για 2,5 φορές πάνω. Δλδ το μινι μάρκετ δεν θα ανεβάσει όλα τα προιόντα; Οι προμηθευτές από την μεριά τους δεν θα ανεβάσουν τα προιόντα; 

Αν εμείς την ακούσαμε φέτος, με τις τιμές στο πέλλετ που δώσαμε 200-300 ευρώ παραπάνω, σκεφτείτε τι έπαθαν όσοι καίνε φυσικό αέριο που έγινε πιο ακριβό από το πετρέλαιο! Τι πάθανε αυτοί που σκάσανε 6-10 χιλιάρικα να βάλουν αντλίες θερμότητας και πήγε το ρεύμα 0,30. Αυτοί δώσανε χιλιάρικα παραπάνω φέτος για να ζεσταθούν.  




 
Η Alfa φετος τιμολογησε με τεραστια αισχροκερδεια,
Πως χαρακτηριζεις εσυ το οτι πουλουσε με φετινες τιμες,πελλετ που ειχε παραχθει το καλοκαιρι του '20;
Υπηρχε ενεργειακη κριση τοτε;
Γιατι σε μενα ακριβως ετσι συνεβη.
Πληρωσα για το ιδιο ακριβως πελλετ που μου εφερε και περυσι,60ευρω παραπανω/τονο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175765 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Και κατι τελευταιο τωρα που το θυμηθηκα.
Την περασμενη Πεμπτη ειδα με τα ματια μου φορτηγο της Alfa να φορτωνει χρησιμοποιημενες παλετες και υπολειμματα ξυλων απο πολυ μεγαλο εργοστασιο της περιοχης.
Ο καθενας ας καταλαβει οτι τον φωτισει ο Θεος για το τι τα κανει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175769 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
δείτε το βίντεο απο το 7:10 για να καταλάβεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175770 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν αναφερεσαι σε μενα δεν χρειαζεται να το δω γιατι
1)Αυτα που λεει ο Κωστας τα ελεγα κι εγω ισως και πριν απο αυτον μιας και με το πελλετ εχω επαφη απο το 2008.
2)Το εχω δει
3)Εγραψα για τις παλετες γιατι η ιδια η Alfa αναφερει οτι το δικο της πελλετ γινεται μονο απο κωνοφορα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175771 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλημέρα όχι καμία σχέση απλά ήθελα να δουνε κάποιοι ότι η παραγωγή pellet δεν είναι αποκλειστικά καθαρή ξυλεία όπως μας τα παρουσιάζουν.. Όσο αναφορά τις παλέτες πιστεύω τις μαζεύουν γιατι τις χρησιμοποιούν ξανά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175772 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Οι περισσοτερες απο τις παλετες που φορτωσε δεν ηταν ουτε σε κατασταση για να ξαναχρησιμοποιηθουν ουτε σε διαστασεις που βαζει το πελλετ η Alfa.
Oπως φυσικα ειχε φορτωμενα και πολλα αλλα ξυλα διαφορων-μικρων-διαστασεων.
Δεν λεω οτι τα βαζει στο πελλετ,ουτε οτι δεν τα βαζει.
Ο καθενας ας καταλαβει μονος του.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.500 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ