Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69893 από aithio

Ααα... δύσκολο να απαντηθεί...
Μπακαλίστικα αν θεωρήσουμε ότι από το 1 κιλό ξύλο η ωφέλιμη θερμική ενέργεια που παίρνουμε είναι 2Kwh ενω με ένα σύστημα πετρελαίου 6Kwh/ Λίτρο τότε....
30*2=60 άρα 10 λίτρα πετρέλαιο.


Πάλι είναι δύσκολο να απαντηθεί...
Εχει άμεση σχέση η υγρασία του ξύλου...
Αλλά θα έλεγα ότι τις 2 Kwh να τις κάνουμε 2.5 για ξύλο με 30% υγρασία.
Αρα το πετρέλαιο να το κάνουμε 12.5 λίτρα για 30 κιλά ξύλα.
Μπακαλίστικα ε....
Αλλά νομίζω ότι κάπου εκει είναι τα νούμερα.. 1-2 λίτρα πάνω κάτω

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69894 από eliasger
Νίκο δεν έχω δύο παιδιά δεν ζω σε διμέρισμα και δεν έχω σόμπα , είναι όμως η εικόνα που βλέπω μέσα στο forum .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69897 από Sp4wN
Καλά είπα εγώ σκηνή από διήγημα !! :cheer:
Σημασία έχει πως αυτό που θέλεις να γράψεις το λέει το κείμενο με το παραπάνω και πραγματικά σε καταλαβαίνω και εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69907 από DOOM_NX
Δε γυρνάμε ξανά στο θέμα της αξιολόγησης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69929 από George66
Καλημέρα σε όλους και καλή και ζεστή χρονιά

Εγκατέστησα φέτος στο σπίτι (100 τ.μ στην Αθήνα) μια σόμπα νερού UNGARO AQA S 18kw (καθώς και μπόιλερ για χρήση ζεστού νερού). Προμηθεύτηκα pellet Ameco premium και το καίω από τις αρχές Νοεμβρίου, συνεχώς. Οι εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές καθώς έχει πολύ καλή καύση, λίγη στάχτη, ανύπαρκτο κλινκερ και λειτουργεί σωστά η σόμπα ανεβάζοντας γρήγορα τις θερμοκρασίες.
Το έβαλα στην αποθήκη (τρεις παλέτες) και έχει μια ωραία μυρωδιά απο ξύλο.
Τη σόμπα την καθαρίζω κάθε Κυριακή (ποτήρι και περιφερειακά αυτού με σκούπα) και κάθε δεύτερη Κυριακή αδειάζω το συρτάρι-κάδο της στάχτης.
Το τζάμι πιάνει μια καφέ ανοικτή θαμπάδα σαν κουκίδα στο πάνω μέρος του γυαλιού της πόρτας χωρίς όμως να κρύβει τη φλόγα.

Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από καύση pellet από αυτά που έχω δει και διαβάζω μέχρι τώρα από άλλους, θεωρώ ότι έκανα καλή επιλογή. Το Ameco premium είναι ένα αξιόπιστο pellet που για τα λεφτά του (ειδικά όταν το αγοράσεις καλοκαιρινούς μήνες - όπως θα κάνω πρώτα ο Θεός) αξίζει να το χρησιμοποιείς.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69933 από ΠέτροςΤ
Εγω ειμαι απογοητευμενος απο το modern fuels.


Μακρυα και αγαπημενοι,την πατησα τα πρωτα σακια ητανε καλα και μετα το χαος, σκετος στοκος με αμμο. :angry: :angry:
Εχω βαρεθει να καθαριζω τα μπουρια μεσα στην σταχτη ειναι συνεχεια.Καθε 3 μερες βγαζει alarm 08 (βρωμικος θαλαμος καυσης)Μολις τελειωσει η παλετα θα παρω το german pellet.

RAVELLI HRV 160.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΠέτροςΤ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ