Συζήτηση από την καθυστέρηση παράδοσης Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132143 από john88s
Λόγω φινιρίσματος. Κάνε το τεστ του doomx . Θα δεις.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132149 από Nasikas
δεν πρεπει, αλλά... :S με τρώει να γράψω για το θέμα του ΔΙΚΟΠΟΥ ΜΑΧΑΙΡΙΟΥ- της απ ευθειας πωλησης σε ιδιώτες..
Πριν 10+ χρόνια, ενας φίλος πωλητής ειδών φανοποιείου πηγε 10 φορές στα 5 μεγάλα μαγαζια "χρωματων αυτοκινήτου" στο Βόλο να πουλήσει αναλώσιμα που παρήγαγε και εισήγαγε (λειαντικούς δίσκους, βασεις, αλοιφές, πλάκες τριβής κλπ)
Κανένα μαγαζί επι 3 χρόνια δεν του έβαλε παραγγελία.
Την 11η άκαρπη φορά, πηρε μετά αμπάριζα τα φανοποιεία και έδινε σε ακόμα χαμηλότερη τιμή απ ευθείας στους φαναρτζήδες.
Ηταν σωστή πράξη ; Εμπορικά- και με βάση τους ορθους κανόνες της αγοράς = ΟΧΙ.
Όμως ο άνθρωπος έπρεπε να επιζήσει.
Και να βγάλει τις βενζίνες και κωλοδιόδια που πηγε τόσες φορές Βόλο.

Και για να πάω παραπέρα,... διαπίστωσα στα στατιστικά ότι σε μερικούς νομούς είχα χαμηλές πωλήσεις.
- Πιλοτικά φετος προχώρησα και έδωσα σε μια περιοχή απ ευθειας σε ιδιώτες.(Χαλκιδική) Δεν πήγε και άσχημα. Κατέστη η 2η καλύτερη (σε αναλογία πληθυσμού/πωλήσεις)
- Αν μεχρι τέλη Μαίου δεν γίνει κάποια συμφωνία σε Θεσσαλονίκη & Φλώρινα .΄(όπου υπάρχουν 10 μεγαλοεισαγωγείς και έχω μικρό μερίδιο), αναγκαστικά θα ενεργοποιηθούν υπάρχουσες αποθηκες του ομίλου και θα γίνει επιθετική πολιτική σε ιδιώτες - με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές.
{Λάθος ίσως και αυτό, αλλά προχθές στην εκθεση energy tech περνούσαν Ελληνάρες ιδιώτες και μου έλεγαν ότι δεν μπορουν να βρουν ΕΛΛΗΝΙΚΟ πελλετ στην Σαλονίκη.}


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132157 από kosi

Nasikas έγραψε: δεν πρεπει, αλλά... :S με τρώει να γράψω για το θέμα του ΔΙΚΟΠΟΥ ΜΑΧΑΙΡΙΟΥ- της απ ευθειας πωλησης σε ιδιώτες..
Πριν 10+ χρόνια, ενας φίλος πωλητής ειδών φανοποιείου πηγε 10 φορές στα 5 μεγάλα μαγαζια "χρωματων αυτοκινήτου" στο Βόλο να πουλήσει αναλώσιμα που παρήγαγε και εισήγαγε (λειαντικούς δίσκους, βασεις, αλοιφές, πλάκες τριβής κλπ)
Κανένα μαγαζί επι 3 χρόνια δεν του έβαλε παραγγελία.
Την 11η άκαρπη φορά, πηρε μετά αμπάριζα τα φανοποιεία και έδινε σε ακόμα χαμηλότερη τιμή απ ευθείας στους φαναρτζήδες.
Ηταν σωστή πράξη ; Εμπορικά- και με βάση τους ορθους κανόνες της αγοράς = ΟΧΙ.
Όμως ο άνθρωπος έπρεπε να επιζήσει.
Και να βγάλει τις βενζίνες και κωλοδιόδια που πηγε τόσες φορές Βόλο.

Και για να πάω παραπέρα,... διαπίστωσα στα στατιστικά ότι σε μερικούς νομούς είχα χαμηλές πωλήσεις.
- Πιλοτικά φετος προχώρησα και έδωσα σε μια περιοχή απ ευθειας σε ιδιώτες.(Χαλκιδική) Δεν πήγε και άσχημα. Κατέστη η 2η καλύτερη (σε αναλογία πληθυσμού/πωλήσεις)
- Αν μεχρι τέλη Μαίου δεν γίνει κάποια συμφωνία σε Θεσσαλονίκη & Φλώρινα .΄(όπου υπάρχουν 10 μεγαλοεισαγωγείς και έχω μικρό μερίδιο), αναγκαστικά θα ενεργοποιηθούν υπάρχουσες αποθηκες του ομίλου και θα γίνει επιθετική πολιτική σε ιδιώτες - με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές.
{Λάθος ίσως και αυτό, αλλά προχθές στην εκθεση energy tech περνούσαν Ελληνάρες ιδιώτες και μου έλεγαν ότι δεν μπορουν να βρουν ΕΛΛΗΝΙΚΟ πελλετ στην Σαλονίκη.}

αν δεν κανω λαθος ουτε στο κιλκις βρήκα φέτος κ.κωστα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132162 από electron

john88s έγραψε: Λόγω φινιρίσματος. Κάνε το τεστ του doomx . Θα δεις.


Αν εχεις κανένα link για το πως θα κάνω αυτό το τεστ ποσταρετο γιατί δεν ξέρω που να το βρω.. ;)

Προς το παρόν το μοναδικό τεστ που θα κάνω είναι να το κάψω στον λέβητα μου. Αν έχει "υπερβολική" υγρασία όπως λες, θα φανεί :whistle:

Edit : Μηπως λες αυτο το τεστ στο να βαλω μια σακούλα διπλά στο καλοριφέρ για να δω αν θα γεμίσει υδρατμούς? Πληροφοριακά εχω 10 σακούλες κοντά στον λέβητα και με θερμοκρασία λεβητοστάσιου 22~32 βαθμούς δεν εχω δει να έχει μουσκέψει τίποτα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132168 από electron

Nasikas έγραψε: δεν πρεπει, αλλά... :S με τρώει να γράψω για το θέμα του ΔΙΚΟΠΟΥ ΜΑΧΑΙΡΙΟΥ- της απ ευθειας πωλησης σε ιδιώτες..
Πριν 10+ χρόνια, ενας φίλος πωλητής ειδών φανοποιείου πηγε 10 φορές στα 5 μεγάλα μαγαζια "χρωματων αυτοκινήτου" στο Βόλο να πουλήσει αναλώσιμα που παρήγαγε και εισήγαγε (λειαντικούς δίσκους, βασεις, αλοιφές, πλάκες τριβής κλπ)
Κανένα μαγαζί επι 3 χρόνια δεν του έβαλε παραγγελία.
Την 11η άκαρπη φορά, πηρε μετά αμπάριζα τα φανοποιεία και έδινε σε ακόμα χαμηλότερη τιμή απ ευθείας στους φαναρτζήδες.
Ηταν σωστή πράξη ; Εμπορικά- και με βάση τους ορθους κανόνες της αγοράς = ΟΧΙ.
Όμως ο άνθρωπος έπρεπε να επιζήσει.
Και να βγάλει τις βενζίνες και κωλοδιόδια που πηγε τόσες φορές Βόλο.

Και για να πάω παραπέρα,... διαπίστωσα στα στατιστικά ότι σε μερικούς νομούς είχα χαμηλές πωλήσεις.
- Πιλοτικά φετος προχώρησα και έδωσα σε μια περιοχή απ ευθειας σε ιδιώτες.(Χαλκιδική) Δεν πήγε και άσχημα. Κατέστη η 2η καλύτερη (σε αναλογία πληθυσμού/πωλήσεις)
- Αν μεχρι τέλη Μαίου δεν γίνει κάποια συμφωνία σε Θεσσαλονίκη & Φλώρινα .΄(όπου υπάρχουν 10 μεγαλοεισαγωγείς και έχω μικρό μερίδιο), αναγκαστικά θα ενεργοποιηθούν υπάρχουσες αποθηκες του ομίλου και θα γίνει επιθετική πολιτική σε ιδιώτες - με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές.
{Λάθος ίσως και αυτό, αλλά προχθές στην εκθεση energy tech περνούσαν Ελληνάρες ιδιώτες και μου έλεγαν ότι δεν μπορουν να βρουν ΕΛΛΗΝΙΚΟ πελλετ στην Σαλονίκη.}


Συγνώμη αλλά πριν 10 χρόνια δεν ήμασταν στην οικονομική κατάσταση που είμαστε τώρα.. Η ισως και να ημασταν δεν το γνωριζαμε ακομα..
Τωρα απο οτι εχω καταλάβει η λιανική παει να καταργηθεί για τον απλούστατο λόγω οτι πλεον έχουμε το ίντερνετ και το εξωτερικό και ενα κάρο Online μαγαζιά τα οποια μάχονται σκληρά μεταξύ τους για τον ανταγωνισμό, έλλειψη ρευστού, ανεργία στα ύψη, διαλυμένο κράτος, ανασφάλεια, και εξαθλίωση..

Οποτε για να μην κλείσουν βγάζουν τα προϊόντα τους πλέον σε τιμές.... χονδρικής..

Τώρα το αν είναι σωστό η λάθος αυτό είναι άλλο θέμα, ίσως στις εποχές που ζούμε να ειναι και σωστό.. Ίσως αν κάποιοι ΕΜΠΟΡΟΙ-μεσαζοντες δεν θησαύριζαν (όπως έκαναν τις παλιές εποχές) να ήταν αλιως τα πράγματα.. Ισως αν ο Ελληνας δεν ηταν "παρτακιας" και σεβόταν τον συνάνθρωπο του, τον πελάτη του, τον γείτονα του, τον φίλο του, να ήταν αλλιώς τα πράγματα..

Ειμαι 36χρ αγαπητέ πατέρας 2 ανήλικων παιδιών, μάστορας (τεχνικός με χαρτιά, άδειες κλπ) εχω δουλέψει στο παρελθόν σε άπειρες εταιρίες, εχω συνεργαστεί με άπειρους ανθρώπους, εχω δουλέψει και στο εξωτερικό και το μόνο που κατάλαβα ξέρετε πιο είναι?:
Οτι ο Ελληνας ειναι του: "μαζι στα δυσκολα και στην μασα χωρια"..

Αυτο εχω καταλαβει και εχω βιωσει ολα αυτα τα χρονια..

Ίσως αν ηταν υγιείς ο ανταγωνισμός και δεν γινόντουσαν οι λαμογιες που γίνονται (εικονικά τιμολόγια, μαύρα υλικά, κλεψιμο του ΦΠΑ κλπ) να ηταν αλιως τα πράγματα..
Βεβαια το καλο παράδειγμα μια ζωη το έδιναν αυτοί που μας κυβερνάνε... Ξέρεις το ψαρι "βρωμάει" απο το κεφάλι...
Δυστυχώς τα πράματα ειναι τόσο μπλεγμένα που δεν μας σωζει τιποτα..

Σε μια χωρά που καταρρέει (για να μην πω οτι εχει καταρρεύσει ήδη) πια λιανική και χονδρική μου λέτε..
Εδω πλέον το μεροκάματο το κυνηγάμε με την απόχη.. Σε λιγο έρχονται και τα χειρότερα..

Και προς θεου, οι γνώμες και τα σχόλια μου είναι γενικά.. δεν έχουν να κάνουν ουτε με το παρον νήμα ούτε με τους εμπλεκόμενους σε αυτο.. μην παρεξηγηθώ..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132172 από Nasikas

kosi έγραψε:

Nasikas έγραψε: δεν πρεπει, αλλά... :S με τρώει να γράψω για το θέμα του ΔΙΚΟΠΟΥ ΜΑΧΑΙΡΙΟΥ- της απ ευθειας πωλησης σε ιδιώτες..
Πριν 10+ χρόνια, ενας φίλος πωλητής ειδών φανοποιείου πηγε 10 φορές στα 5 μεγάλα μαγαζια "χρωματων αυτοκινήτου" στο Βόλο να πουλήσει αναλώσιμα που παρήγαγε και εισήγαγε (λειαντικούς δίσκους, βασεις, αλοιφές, πλάκες τριβής κλπ)
Κανένα μαγαζί επι 3 χρόνια δεν του έβαλε παραγγελία.
Την 11η άκαρπη φορά, πηρε μετά αμπάριζα τα φανοποιεία και έδινε σε ακόμα χαμηλότερη τιμή απ ευθείας στους φαναρτζήδες.
Ηταν σωστή πράξη ; Εμπορικά- και με βάση τους ορθους κανόνες της αγοράς = ΟΧΙ.
Όμως ο άνθρωπος έπρεπε να επιζήσει.
Και να βγάλει τις βενζίνες και κωλοδιόδια που πηγε τόσες φορές Βόλο.

Και για να πάω παραπέρα,... διαπίστωσα στα στατιστικά ότι σε μερικούς νομούς είχα χαμηλές πωλήσεις.
- Πιλοτικά φετος προχώρησα και έδωσα σε μια περιοχή απ ευθειας σε ιδιώτες.(Χαλκιδική) Δεν πήγε και άσχημα. Κατέστη η 2η καλύτερη (σε αναλογία πληθυσμού/πωλήσεις)
- Αν μεχρι τέλη Μαίου δεν γίνει κάποια συμφωνία σε Θεσσαλονίκη & Φλώρινα .΄(όπου υπάρχουν 10 μεγαλοεισαγωγείς και έχω μικρό μερίδιο), αναγκαστικά θα ενεργοποιηθούν υπάρχουσες αποθηκες του ομίλου και θα γίνει επιθετική πολιτική σε ιδιώτες - με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές.
{Λάθος ίσως και αυτό, αλλά προχθές στην εκθεση energy tech περνούσαν Ελληνάρες ιδιώτες και μου έλεγαν ότι δεν μπορουν να βρουν ΕΛΛΗΝΙΚΟ πελλετ στην Σαλονίκη.}

αν δεν κανω λαθος ουτε στο κιλκις βρήκα φέτος κ.κωστα

απέναντι απο το 604 ΤΠ- στρατ. Καμπανη ? (αν χρειαστει, το Κιλκις θα τροφοδοτειται απο Σαλονικη. Ιδιαιτερότητα της περιοχής ειναι οι 2 μεγαλοι τοπικοι λαθρεμποροι που ειναι πλεον στο στοχαστρο.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ