Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1271 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

antisakis έγραψε: Επισης καντε ενα απλο τεστακι....... ΟΛΟΙ ΣΑΣ...

Βαλτε μερικα πελλετ μεσα σενα ποτηρι νερο μαλλον ολα τα πελλετ θα πεσουν στο πατο, το θεμα ειναι οτι μετα απο 2 Λεπτα αν το Νερο στο ποτηρι ειναι καθαρο χωρις χρωμα τα πελλετ σας ειναι καλα. Αν εχει χρωμα καφε η μαυρο τα πελλετ σας ειναι για τον που.....

Αν τα πελλετ σας επιπλεουν στο νερο τοτε οπως ειναι πεταχτε τα!!

Αυτα μου τα ειπε Γερμανικη Εταιρεια κατασκευης Πελλετ.


καλο πολυ καλο
να εισαι καλα με κανες και γελασα[/quote]
Να το βάλουμε στα ανέκδοτα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1272 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Κι έξω από πλάκα, στο τεστάκι το Alfa Wood είναι τζάμι! Πεντακάθαρο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1275 από ddt

michalisgr έγραψε: Καλημερα.. Εδω και 6 μερες εκανα το εξης τεστακι..

Λοιπον.. Εκαψα πελλετ της Αλφα Βουτ 15 κιλα σακουλακια

Εχω αυτο το απλο χωρις τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του

Εχω και αυτο με τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του


Το απλο χωρις κοκκινη Γραμμη ΔΕΝ καιγεται καλα στη σομπα μου
Για να ζεστανει 24 Βαθμους μεσα ηθελε 7-8 Ωρες
Επισης η Φλογα στη 3 σκαλα ηταν πολυ μικρη.

Το αλλο με τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του ζεσταινει το σπιτι μεσα σε 1-2 ωρες στους 24 βαθμους και η φλογα στη σομπα ειναι 2πλασια στη 3 σκαλα.

Απο σκονη;;

Το πρωτο χωρις τη κοκκινη γραμμη μου γεμιζε τη σομπα με σταχτη και σκονη λες και ειχα να τη καθαρισω 3 μερες.

Τα πελλετ στη συσκευασια με τη κοκκινη γραμμη αφηνουν λιγη σταχτη και σχεδον καθολου σκονη..


Το παρατηρησε κανενας αλλος;;

Το Ρουμανικο Πελλετ καποιου εμπορα που μου εδωσε για να δοκιμασω δεν ειχε αφησει σχεδον καθολου σκονη.


Επισης καντε ενα απλο τεστακι....... ΟΛΟΙ ΣΑΣ...

Βαλτε μερικα πελλετ μεσα σενα ποτηρι νερο μαλλον ολα τα πελλετ θα πεσουν στο πατο, το θεμα ειναι οτι μετα απο 2 Λεπτα αν το Νερο στο ποτηρι ειναι καθαρο χωρις χρωμα τα πελλετ σας ειναι καλα. Αν εχει χρωμα καφε η μαυρο τα πελλετ σας ειναι για τον που.....

Αν τα πελλετ σας επιπλεουν στο νερο τοτε οπως ειναι πεταχτε τα!!

Αυτα μου τα ειπε Γερμανικη Εταιρεια κατασκευης Πελλετ.



Μιχαλη το μεταφερω αυτουσιο απο τη διπλανη συζητηση μιας και αναφερθηκες στο θεμα

το θεμα με το πελλετ της αλφα ειναι οτι καθε παρτιδα ειναι διαφορετικη.
εχω καψει 3 διαφορετικες παρτιδες. μια του 2010 μικροτερο σε μεγεθος πελλετ πιο ξανθο και πολυ σκονη, μια σε κοκκινη συσκευασια που μαλλον ειναι τελευταια παραγωγη με μεγαλη θερμογονο δυνανη και λιγη σκονη και μια αρχες του 11 που την καιω τωρα σε διαφανες σακι σε εμφανιση ιδια με την τελευταια αλλα με αρκετη σκονη.Αυτο που με τρελαίνει ειναι οτι σε αυτη που καιω τωρα εχω παρατηρησει διαφορετικη θερμογονο δυναμη σε μερικα σακια οσο κι αν ακούγεται υπερβολικο αυτο.
αυτο που καταλαβα ειναι οτι με το πελλετ της αλφα δεν βγαζεις συμπερασμα.
επισης πρεπει να εχει πολυ κωνοφόρο μεσα για να ανεβασουν την θερμογονο δυναμη
.

εχω καψει και ενα σερβικο πολυ καλο, καθολου σκονη και πολυ λιγη σταχτη αλλα δεν ειχε τη θερμογονο δυναμη αυτου της αλφα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1357 από KERBEROS
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όσοι έχετε σόμπες μπορείτε να βοηθήσετε όσους από εμάς έχουμε λέβητες. Μπορείτε να κάνετε παρατηρήσεις πολύ πιο αξιόπιστες για την ποιότητα γενικά του πέλλετ, αφού οι μικρότερες ποσότητες καυσίμου και η άμεση πρόσβαση στη συσκευή κάνουν πολύ πιο εύκολες τέτοιες παρατηρήσεις.
Φέτος για πρώτη φορά καταγράφονται πολλά δεδομένα από πολλούς χρήστες και όχι από επαγγελματίες μόνο. Όλοι θα βοηθηθούν απ' αυτή την προσπάθεια, χρήστες και -ελπίζω- εταιρείες,που ήδη παράγουν αλλά και όσες πρόκειται να λειτουργήσουν στο προσεχές διάστημα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1367 από KERBEROS
Οι επισκέπτες του φόρουμ που είναι πλέον πάρα πολλοί μη διστάζουν να γίνουν μέλη. Είτε είναι χρήστες εναλλακτικών πηγών θέρμανσης είτε το σκέφτονται, ας έρθουν μαζί μας, για να δυναμώσουμε τη φωνή του καταναλωτή. Στην Ελλάδα μόνο έτσι θα επιβιώσουμε...
Εδώ, σ' αντίθεση με αλλού, 'μεταμφιεσμένοι' καταναλωτές δεν υπάρχουν, κι αν εμφανιστούν εντοπίζονται γρήγορα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1404 από KERBEROS
Επιτέλους και μια γυναίκα στο φόρουμ. Καλωσήρθες Μαρία...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΜΑΡΙΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ