Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1251 από XAALAARAA

michalisgr έγραψε: Καλημερα.. Εδω και 6 μερες εκανα το εξης τεστακι..

Λοιπον.. Εκαψα πελλετ της Αλφα Βουτ 15 κιλα σακουλακια

Εχω αυτο το απλο χωρις τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του

Εχω και αυτο με τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του


Το απλο χωρις κοκκινη Γραμμη ΔΕΝ καιγεται καλα στη σομπα μου
Για να ζεστανει 24 Βαθμους μεσα ηθελε 7-8 Ωρες
Επισης η Φλογα στη 3 σκαλα ηταν πολυ μικρη.

Το αλλο με τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του ζεσταινει το σπιτι μεσα σε 1-2 ωρες στους 24 βαθμους και η φλογα στη σομπα ειναι 2πλασια στη 3 σκαλα.

Απο σκονη;;

Το πρωτο χωρις τη κοκκινη γραμμη μου γεμιζε τη σομπα με σταχτη και σκονη λες και ειχα να τη καθαρισω 3 μερες.

Τα πελλετ στη συσκευασια με τη κοκκινη γραμμη αφηνουν λιγη σταχτη και σχεδον καθολου σκονη..


Το παρατηρησε κανενας αλλος;;

Το Ρουμανικο Πελλετ που μου εδωσε για να δοκιμασω δεν ειχε αφησει σχεδον καθολου σκονη.

εγώ άλλα μαθαίνω για κάτι καλές παρτίδες που πούλησε τελευταία
Έχεις δει παραγωγή τσιμεντόλιθου καίγοντας πελλετ?
άσε που το γύρισε σε εμπόριο με τσουρέκια και μελομακάρονα λόγω Χριστουγέννων



Επισης καντε ενα απλο τεστακι....... ΟΛΟΙ ΣΑΣ...

Βαλτε μερικα πελλετ μεσα σενα ποτηρι νερο μαλλον ολα τα πελλετ θα πεσουν στο πατο, το θεμα ειναι οτι μετα απο 2 Λεπτα αν το Νερο στο ποτηρι ειναι καθαρο χωρις χρωμα τα πελλετ σας ειναι καλα. Αν εχει χρωμα καφε η μαυρο τα πελλετ σας ειναι για τον που.....

Αν τα πελλετ σας επιπλεουν στο νερο τοτε οπως ειναι πεταχτε τα!!

Αυτα μου τα ειπε Γερμανικη Εταιρεια κατασκευης Πελλετ.


ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by yagos. Αιτία: Παρακαλώ όχι προσωπικές αναφορές-δυσφημίσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1252 από michalisgr

XAALAARAA έγραψε:

michalisgr έγραψε: Καλημερα.. Εδω και 6 μερες εκανα το εξης τεστακι..

Λοιπον.. Εκαψα πελλετ της Αλφα Βουτ 15 κιλα σακουλακια

Εχω αυτο το απλο χωρις τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του

Εχω και αυτο με τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του


Το απλο χωρις κοκκινη Γραμμη ΔΕΝ καιγεται καλα στη σομπα μου
Για να ζεστανει 24 Βαθμους μεσα ηθελε 7-8 Ωρες
Επισης η Φλογα στη 3 σκαλα ηταν πολυ μικρη.

Το αλλο με τη κοκκινη γραμμη στη συσκευασια του ζεσταινει το σπιτι μεσα σε 1-2 ωρες στους 24 βαθμους και η φλογα στη σομπα ειναι 2πλασια στη 3 σκαλα.

Απο σκονη;;

Το πρωτο χωρις τη κοκκινη γραμμη μου γεμιζε τη σομπα με σταχτη και σκονη λες και ειχα να τη καθαρισω 3 μερες.

Τα πελλετ στη συσκευασια με τη κοκκινη γραμμη αφηνουν λιγη σταχτη και σχεδον καθολου σκονη..


Το παρατηρησε κανενας αλλος;;

Το Ρουμανικο Πελλετ που μου εδωσε για να δοκιμασω δεν ειχε αφησει σχεδον καθολου σκονη.

εγώ άλλα μαθαίνω για κάτι καλές παρτίδες που πούλησε τελευταία
Έχεις δει παραγωγή τσιμεντόλιθου καίγοντας πελλετ?
άσε που το γύρισε σε εμπόριο με τσουρέκια και μελομακάρονα λόγω Χριστουγέννων



Επισης καντε ενα απλο τεστακι....... ΟΛΟΙ ΣΑΣ...

Βαλτε μερικα πελλετ μεσα σενα ποτηρι νερο μαλλον ολα τα πελλετ θα πεσουν στο πατο, το θεμα ειναι οτι μετα απο 2 Λεπτα αν το Νερο στο ποτηρι ειναι καθαρο χωρις χρωμα τα πελλετ σας ειναι καλα. Αν εχει χρωμα καφε η μαυρο τα πελλετ σας ειναι για τον που.....

Αν τα πελλετ σας επιπλεουν στο νερο τοτε οπως ειναι πεταχτε τα!!

Αυτα μου τα ειπε Γερμανικη Εταιρεια κατασκευης Πελλετ.


ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ!!! Σορρυ εχεις δικιο! :P
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by yagos. Αιτία: Παρακαλώ όχι προσωπικές αναφορές-δυσφημίσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1254 από KERBEROS
Μια γενική επισήμανση: θα προτιμούσα (και πιστεύω και πολλοί άλλοι εδώ μέσα) όσοι τυχόν είναι έμποροι ή τεχνικοί, σχετιζόμενοι με το πέλλετ ή με το ξύλο, να το δηλώνουν εξαρχής και να μην παρουσιάζονται ως απλοί αδαείς καταναλωτές. Εξάλλου θα μας βοηθούσαν πάρα πολύ με τις γνώσεις τους. Φιλικά το λέω και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης για το συγκεκριμένο θέμα. Σ' αυτό το φόρουμ δεν πρέπει να ξαναγίνουν τα ίδια ύποπτα λάθη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1260 από γιαννης-δραμα
Χθες επεσε στα χερια μου 1 σακι πελλετ βουλγαρικο με θερμογονο 4800Kcal/kg η 5,4KWh(ετσι λεει στο σακουλακι)και ειπα να το δοκιμασω απο χθες,στην αρχη δεν καταλαβα καμια διαφορα μετα ειπα να κοιταξω την θερμοκρασια καυσαεριων και εκει ειναι που τα ειδα ολα στο προγραμα 4 στην 9 kw σομπα μου εδειχνε 254 βαθμους κελσιου,και ειπα ενταξει και με το alpha wood που καιω επιανε 244 βαθμους ισως να ειναι λιγο πιο δυνατο το βουλγαρικο γιατι και σε αισθηση ζεστης το καταλαβαινα πιο πολυ,μετα απο καμια ωρα κατι μου φανηκε περιεργο και πηγα να δω εγραφε hot smokes και σταματησε να ριχνει πελλετ για ενα λεπτο δηλαδη ειχε πιασει το οριο τον 270 βαθμων και μετα απο λιγο ξαναρχησε να λειτουργει κανονικα.Μετα βεβαια την χαμηλωσα στο 3 προγραμα οπου ειχε 244 βαθμους,σημερα την εχω στο 2 και εχει μεχρι 223.Γιατι ανεβαζει μαυτο το πελλετ τοση θερμοκασια καυσαεριων? www.progettoecologia.it/fabbrica.php

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1266 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Και οι 240 β.πολλοί μου φαίνονται πάντως! Εγώ όσες φορές κι αν τον τσέκαρα, ο Starfire κυμαίνεται από 50 έως 150 β.
Ας πουν τις θερμοκρασίες τους όσοι έχουν ένδειξη στην οθόνη τους κι ο κ. Σαμαράς ας μας πει συμπεράσματα για το τί επηρρεάζει την αυξημένη θερμοκρασία (καυστήρας, πέλλετ κλπ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1269 από antisakis
Επισης καντε ενα απλο τεστακι....... ΟΛΟΙ ΣΑΣ...

Βαλτε μερικα πελλετ μεσα σενα ποτηρι νερο μαλλον ολα τα πελλετ θα πεσουν στο πατο, το θεμα ειναι οτι μετα απο 2 Λεπτα αν το Νερο στο ποτηρι ειναι καθαρο χωρις χρωμα τα πελλετ σας ειναι καλα. Αν εχει χρωμα καφε η μαυρο τα πελλετ σας ειναι για τον που.....

Αν τα πελλετ σας επιπλεουν στο νερο τοτε οπως ειναι πεταχτε τα!!

Αυτα μου τα ειπε Γερμανικη Εταιρεια κατασκευης Πελλετ.[/quote]

καλο πολυ καλο
να εισαι καλα με κανες και γελασα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ