Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #977 από N1k0s

Τάκης έγραψε:

N1k0s έγραψε:
Δυστυχώς η απλή αριθμιτική τύπου 2,2 προς 1 δεν ισχύει παρά μόνο αν συγκρίνεις 2 καινούριους λέβητες ίδιας δύναμης και ίδιας απόδοσης ...

Μα προφανώς αυτό θα συγκρίνεις, τι άλλο; Γιατί αν χρησιμοποιούσες λέβητα πετρελαίου 60 kw, διαλυμένο και ασυντήρητο, μοντέλλο του '70 για να ζεστάνεις 40μ2 που τώρα ζεσταίνεις με μια σόμπα τι είδους σύγκριση να κάνεις;


Ο κόσμος έχει ήδη λέβητα , οπότε συγκρίνεις το υπάρχον(παλιό) με το καινούριο ... Δλδ τι λες ; ότι η αγορά λέβητα πετρελαίου μπορεί να κριθεί οικονομική ;

Επίσης έχω θέσει νέο θέμα και μπορείς να θέσεις εκεί τα μη-αληθή νούμερα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #978 από KERBEROS

Τάκης έγραψε:

KERBEROS έγραψε:
Εσύ τι θερμανση έχεις για να μας πεις τις εντυπώσεις σου; (και δεν ρωτώ με τη γνωστή εριστική διάθεση κάποιων Νεοελλήνων).

Για την ώρα πετρέλαιο. Έχω παραγγείλει λέβητα pellet που σήμερα το πρωί με ειδοποίησαν ότι ήρθε στη Θεσσαλονίκη και σε κανά δυο μέρες θα μούρθει για να τον εγκαταστήσω. Οπότε εντυπώσεις θα γράψω μετά τις γιορτές.

Welcome to the club!!!
Όταν με το καλό αρχίσεις τις καύσεις περιμένουμε σε νέο topic τις εντυπώσεις σου.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #990 από Τάκης

N1k0s έγραψε:
Ο κόσμος έχει ήδη λέβητα , οπότε συγκρίνεις το υπάρχον(παλιό) με το καινούριο ... Δλδ τι λες ; ότι η αγορά λέβητα πετρελαίου μπορεί να κριθεί οικονομική ;

Όχι, αλλά λέω να μην καλλιεργούνται προσδοκίες πέραν του πραγματικού. Αυτός που θα δώσει 4-5 χιλιάρικα για αγορά λέβητα θα πρέπει να γνωρίζει ότι θα αποσβέσει σε μερικά χρόνια, γύρω στα 5, και όχι στον επόμενο χρόνο.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #993 από N1k0s

Τάκης έγραψε:

N1k0s έγραψε:
Ο κόσμος έχει ήδη λέβητα , οπότε συγκρίνεις το υπάρχον(παλιό) με το καινούριο ... Δλδ τι λες ; ότι η αγορά λέβητα πετρελαίου μπορεί να κριθεί οικονομική ;

Όχι, αλλά λέω να μην καλλιεργούνται προσδοκίες πέραν του πραγματικού. Αυτός που θα δώσει 4-5 χιλιάρικα για αγορά λέβητα θα πρέπει να γνωρίζει ότι θα αποσβέσει σε μερικά χρόνια, γύρω στα 5, και όχι στον επόμενο χρόνο.


Δε πα να κάνει και 100 χρόνια , άμα το κόστος χρήσης είναι πολύ χαμηλότερο από το πετρέλαιο , και αύριο κάτι άλλο είναι πιο χαμηλό από πέλλετ , και η τσέπη σου λέει χαμήλοσε τα ετήσια έξοδα , τότε τι κάνεις ; Πχ άμα έφτιαχνα μία ανεμογεννήτρια , μετά δεν θα μου έβγαινε τζάμπα με τα ερκοντισιον αφού δεν θα πληρώνω ρεύμα ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #998 από egglezos

Τάκης έγραψε:

N1k0s έγραψε:
Ο κόσμος έχει ήδη λέβητα , οπότε συγκρίνεις το υπάρχον(παλιό) με το καινούριο ... Δλδ τι λες ; ότι η αγορά λέβητα πετρελαίου μπορεί να κριθεί οικονομική ;

Όχι, αλλά λέω να μην καλλιεργούνται προσδοκίες πέραν του πραγματικού. Αυτός που θα δώσει 4-5 χιλιάρικα για αγορά λέβητα θα πρέπει να γνωρίζει ότι θα αποσβέσει σε μερικά χρόνια, γύρω στα 5, και όχι στον επόμενο χρόνο.


είπατε πολλες αλήθειες, και κάποιες μή. Οπως πολύ σωστά είπατε κάποιοι, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Και πάρα πολλά εξαρτώνται από τον λέβητα που θα επιλέξουμε για την καύση του πέλλετ. Μιλάω ώς επαγγελματίας του χώρου, αλλά και ώς χρήστης ο ίδιος. Ως επαγγελματίας, με ανθρώπους που μιλάω ιδιαίτερα από την Βόρεια Ελλάδα, μου μεταφέρουν ότι έχουν φτάσει σε σημείο να μήν βάζουν λέβητες πελλέτ λόγω του ότι καίνε περισσότερα σε πέλλετ από πετρελαιο- και εξηγείται κάλλιστα άν ο λέβητας δεν έχει καλό βαθμό απόδοσης. Αντιθέτως από την άλλη πλευρά, θα σας πώ ότι με λέβητες κατασκευής μου οι πελάτες έχουν δεί εξοικονόμηση τουλάχιστον 40%, και επίσης θα σας πώ και εγώ ότι σαν χρήστης, στο σπίτι μου με λέβητα BioWIN με ενσωματομένη αντιστάθμιση, έχω δεί εξοικονόμηση πάνω από 60%. Και τότε ο χρόνος απόσβεσης αλλάζει δραματικά...

Βέβαια ένα Biowin κοστίζει κοντά στα 8000 € αλλά άν θα έκαιγα φέτος 3000 € σε πετρέλαιο και εγώ καίω 1000 € σε πελλέτα, τότε η απόσβεση μου είναι σε 4 χρόνια και μετά μόνο κέρδος...(τα νούμερα με τιμή πετρελάιου στο 1 €/λίτρο και πελλέτα στα 0,28 €/κιλό). Δεν είναι κακό διάστημα για έναν τόσο καλό λέβητα...

Ολα τα νούμερα που παραθέτω μπορώ να σας τα αποδείξω με φωτογραφίες από κατανάλωση λέβητα, τιμολόγια πετρελαίου προηγούμενες χρονιές, κτλ. Το μόνο αμφίβολο είναι ότι μέχρι στιγμής αυτά τα νούμερα είναι αναγωγές σε χρόνια καταναλώση από 2μηνη κατανάλωση που έχω μέχρι στιγμής. Απόλυτα σίγουρος θα είμαι στο τέλος της χρονιάς, άν και το δίμηνο Οκτώβρης-Νοέμβρης στην περιοχή που μένω κάνει συνέχεια θερμοκρασίες κάτω από 10 τα βράδια. Επίσης, έχω ευχαριστηθεί θέρμανση, ενώ με το πετρέλαιο όπως όλοι μας δεν το έβαζα πολλές ώρες ή σε υψηλή θερμοκρασία...τώρα 22-23 βαθμούς από 7:30 μέχρι 09:00 και από 16:00 μέχρι 00:30...με παρόμοιο πρόγραμμα ζεστών νερών χρήσης...

Α, και ακόμα δεν έχω καθαρίσει τον λέβητα, με εξαίρεση ότι τον ανοίγω μία φορά την εβδομάδα και βγάζω από μέσα κάτι πέτρες κλίνκερ.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1010 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

egglezos έγραψε:

Τάκης έγραψε:

N1k0s έγραψε:
Ο κόσμος έχει ήδη λέβητα , οπότε συγκρίνεις το υπάρχον(παλιό) με το καινούριο ... Δλδ τι λες ; ότι η αγορά λέβητα πετρελαίου μπορεί να κριθεί οικονομική ;

Όχι, αλλά λέω να μην καλλιεργούνται προσδοκίες πέραν του πραγματικού. Αυτός που θα δώσει 4-5 χιλιάρικα για αγορά λέβητα θα πρέπει να γνωρίζει ότι θα αποσβέσει σε μερικά χρόνια, γύρω στα 5, και όχι στον επόμενο χρόνο.


είπατε πολλες αλήθειες, και κάποιες μή. Οπως πολύ σωστά είπατε κάποιοι, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Και πάρα πολλά εξαρτώνται από τον λέβητα που θα επιλέξουμε για την καύση του πέλλετ. Μιλάω ώς επαγγελματίας του χώρου, αλλά και ώς χρήστης ο ίδιος. Ως επαγγελματίας, με ανθρώπους που μιλάω ιδιαίτερα από την Βόρεια Ελλάδα, μου μεταφέρουν ότι έχουν φτάσει σε σημείο να μήν βάζουν λέβητες πελλέτ λόγω του ότι καίνε περισσότερα σε πέλλετ από πετρελαιο- και εξηγείται κάλλιστα άν ο λέβητας δεν έχει καλό βαθμό απόδοσης. Αντιθέτως από την άλλη πλευρά, θα σας πώ ότι με λέβητες κατασκευής μου οι πελάτες έχουν δεί εξοικονόμηση τουλάχιστον 40%, και επίσης θα σας πώ και εγώ ότι σαν χρήστης, στο σπίτι μου με λέβητα BioWIN με ενσωματομένη αντιστάθμιση, έχω δεί εξοικονόμηση πάνω από 60%. Και τότε ο χρόνος απόσβεσης αλλάζει δραματικά...

Βέβαια ένα Biowin κοστίζει κοντά στα 8000 € αλλά άν θα έκαιγα φέτος 3000 € σε πετρέλαιο και εγώ καίω 1000 € σε πελλέτα, τότε η απόσβεση μου είναι σε 4 χρόνια και μετά μόνο κέρδος...(τα νούμερα με τιμή πετρελάιου στο 1 €/λίτρο και πελλέτα στα 0,28 €/κιλό). Δεν είναι κακό διάστημα για έναν τόσο καλό λέβητα...

Ολα τα νούμερα που παραθέτω μπορώ να σας τα αποδείξω με φωτογραφίες από κατανάλωση λέβητα, τιμολόγια πετρελαίου προηγούμενες χρονιές, κτλ. Το μόνο αμφίβολο είναι ότι μέχρι στιγμής αυτά τα νούμερα είναι αναγωγές σε χρόνια καταναλώση από 2μηνη κατανάλωση που έχω μέχρι στιγμής. Απόλυτα σίγουρος θα είμαι στο τέλος της χρονιάς, άν και το δίμηνο Οκτώβρης-Νοέμβρης στην περιοχή που μένω κάνει συνέχεια θερμοκρασίες κάτω από 10 τα βράδια. Επίσης, έχω ευχαριστηθεί θέρμανση, ενώ με το πετρέλαιο όπως όλοι μας δεν το έβαζα πολλές ώρες ή σε υψηλή θερμοκρασία...τώρα 22-23 βαθμούς από 7:30 μέχρι 09:00 και από 16:00 μέχρι 00:30...με παρόμοιο πρόγραμμα ζεστών νερών χρήσης...

Α, και ακόμα δεν έχω καθαρίσει τον λέβητα, με εξαίρεση ότι τον ανοίγω μία φορά την εβδομάδα και βγάζω από μέσα κάτι πέτρες κλίνκερ.

Στις υπόλοιπες ώρες πόσο κατεβάζεις το θερμοστάτη; (Δηλ. 9 πμ - 16 μμ & 00.30 πμ - 7 πμ = 13,5 ώρες)
Και το ρωτάω γιατί κάποιοι λένε να τό 'χουμε στην ίδια θερμοκρασία πάντα για οικονομία. Εγώ το έχω 22-23 β. από 7 πμ έως 11 μμ και το χαμηλώνω στους 20 β. από τις 11 μμ μέχρι 7 πμ = 8 ώρες. Κάνω καλά ή να το έχω όλο το 24ωρο στους 21-22 σταθερά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ