Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #969 από KERBEROS

Τάκης έγραψε:

KERBEROS έγραψε: ...
Τελευταίο: Πρέπει να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία ότι αγοράζω λέβητα με την προοπτική να κάνω απόσβεση σ' ένα χρόνο. Οι Ευρωπαίοι που έκαναν την αλλαγή δεν είχαν τέτοιο σκεπτικό. Εξάλλου και οι συμπολίτες μας που έβαλαν αέριο (κυρίως για ατομικό μιλάω) έχουν κάνει απόσβεση; Δεν γίνονται όλα γρήγορα, χρειαζόμαστε και υπομονή.

Συμφωνώ αλλά να το λέμε στους καταναλωτές ότι η οικονομία που θα κάνουν θάναι της τάξης του 30% και η απόσβεση όταν γίνει και όχι να τους παραμυθιάζουμε για φανταστικές εξοικονομήσεις έως 60%.

Δεν παραμυθιαζω κανένα, φίλε Τάκη, αυτά τα αφήνω στους εμπόρους. Εγώ μιλώ για τα μέχρι τώρα δεδομένα χωρίς καμία υπερβολή.Έχω ξαναπεί και παλιότερα δεν θα χαριστώ σε κανέναν, ούτε σ' αυτόν που μου πούλησε τον λέβητα (και του το 'χω πει), ούτε και σ' αυτούς που μας διαφήμιζαν το πέλλετ ως φθηνό καύσιμο. Όλα και όλοι θα κριθούν όσο περνά ο καιρός. Εγώ απλά θεωρώ υποχρέωσή μου να ενημερώνω άλλους καταναλωτές για την επιλογή μου, για να μην την πατήσουν (όσο γίνεται αυτό).

Εσύ τι θερμανση έχεις για να μας πεις τις εντυπώσεις σου; (και δεν ρωτώ με τη γνωστή εριστική διάθεση κάποιων Νεοελλήνων).

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #971 από Τάκης

KERBEROS έγραψε:
Εσύ τι θερμανση έχεις για να μας πεις τις εντυπώσεις σου; (και δεν ρωτώ με τη γνωστή εριστική διάθεση κάποιων Νεοελλήνων).

Για την ώρα πετρέλαιο. Έχω παραγγείλει λέβητα pellet που σήμερα το πρωί με ειδοποίησαν ότι ήρθε στη Θεσσαλονίκη και σε κανά δυο μέρες θα μούρθει για να τον εγκαταστήσω. Οπότε εντυπώσεις θα γράψω μετά τις γιορτές.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #972 από Τάκης

N1k0s έγραψε:
Δυστυχώς η απλή αριθμιτική τύπου 2,2 προς 1 δεν ισχύει παρά μόνο αν συγκρίνεις 2 καινούριους λέβητες ίδιας δύναμης και ίδιας απόδοσης ...

Μα προφανώς αυτό θα συγκρίνεις, τι άλλο; Γιατί αν χρησιμοποιούσες λέβητα πετρελαίου 60 kw, διαλυμένο και ασυντήρητο, μοντέλλο του '70 για να ζεστάνεις 40μ2 που τώρα ζεσταίνεις με μια σόμπα τι είδους σύγκριση να κάνεις;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #973 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες για το πόσο οικονομία θα κάνουμε με το πέλλετ:
α)Τιμή πέλλετ - τιμή πετρελαίου
β)Βαθμός απόδοσης νέου λέβητα πέλλετ και παλιού λέβητα πετρελαίου (και μην θεωρείτε πως όλοι οι λέβητες πετρελαίου είχαν υψηλή απόδοση)
γ)Κλέψιμο βυτίου πετρελαίου και ίσως και στο πέλλετ "λειψά" σακιά
δ)Θερική δύναμη πέλλετ (δεν είναι όλα το ίδιο)
Πάντως νομίζω πως το 30% οικονομία είναι το λιγότερο που θά 'χει κάποιος, αλλά και το 90% δεν είναι για να το επικαλούμαστε σαν γενικό παράδειγμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #975 από N1k0s

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες για το πόσο οικονομία θα κάνουμε με το πέλλετ:
α)Τιμή πέλλετ - τιμή πετρελαίου
β)Βαθμός απόδοσης νέου λέβητα πέλλετ και παλιού λέβητα πετρελαίου (και μην θεωρείτε πως όλοι οι λέβητες πετρελαίου είχαν υψηλή απόδοση)
γ)Κλέψιμο βυτίου πετρελαίου και ίσως και στο πέλλετ "λειψά" σακιά
δ)Θερική δύναμη πέλλετ (δεν είναι όλα το ίδιο)
Πάντως νομίζω πως το 30% οικονομία είναι το λιγότερο που θά 'χει κάποιος, αλλά και το 90% δεν είναι για να το επικαλούμαστε σαν γενικό παράδειγμα!


συμφωνώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με το 90% δεν είναι γενικό παράδειγμα
επίσης συμφωνώ με όλα τα παραπάνω

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #976 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Τάκης έγραψε:

KERBEROS έγραψε:
Εσύ τι θερμανση έχεις για να μας πεις τις εντυπώσεις σου; (και δεν ρωτώ με τη γνωστή εριστική διάθεση κάποιων Νεοελλήνων).

Για την ώρα πετρέλαιο. Έχω παραγγείλει λέβητα pellet που σήμερα το πρωί με ειδοποίησαν ότι ήρθε στη Θεσσαλονίκη και σε κανά δυο μέρες θα μούρθει για να τον εγκαταστήσω. Οπότε εντυπώσεις θα γράψω μετά τις γιορτές.

Μην ανησυχείς Τάκη! Αν ο λέβητας είναι καλός θά ΄χεις περισσότερο από 30% οικονομία, κι ας ανέβασαν και την τιμή του πέλλετ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ