Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #960 από Τάκης

KERBEROS έγραψε: ...
Τελευταίο: Πρέπει να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία ότι αγοράζω λέβητα με την προοπτική να κάνω απόσβεση σ' ένα χρόνο. Οι Ευρωπαίοι που έκαναν την αλλαγή δεν είχαν τέτοιο σκεπτικό. Εξάλλου και οι συμπολίτες μας που έβαλαν αέριο (κυρίως για ατομικό μιλάω) έχουν κάνει απόσβεση; Δεν γίνονται όλα γρήγορα, χρειαζόμαστε και υπομονή.

Συμφωνώ αλλά να το λέμε στους καταναλωτές ότι η οικονομία που θα κάνουν θάναι της τάξης του 30% και η απόσβεση όταν γίνει και όχι να τους παραμυθιάζουμε για φανταστικές εξοικονομήσεις έως 60%.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #962 από N1k0s

Τάκης έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Πάντως πρέπει σιγά σιγά να λέμε ότι η οικονομική ελάφρυνση με το πέλλετ σε σύγκριση με το πετρέλαιο είναι μεταξύ 40 και 60%. Μιλώντας και με άλλους ανθρώπους που έβαλαν λέβητα (για σόμπα δεν ξέρω) όλοι συμφωνούν σ' αυτό. Δεν είναι πλέον υπόθεση, όσοι είμαστε χρήστες το αντιλαμβανόμαστε ήδη, παρά το ότι υπήρχαν πολλοί 'καλοθελητές' που έλεγαν τα αντίθετα. Και μιλάμε για έναν φετινό Νοέμβριο ίσως πιο κρύο κι από τον περσινό Δεκέμβρη. Τονίζω, είμαστε καταναλωτές κι όχι έμποροι.
Δεν μπορώ να φανταστώ πλέον τι μπορεί να αλλάξει αυτά τα δεδομένα...

Η απλή αριθμητική. Με ένα άριστο πέλλετ έχεις ισοδυναμία με το πετρέλαιο 2,2:1. Στην ιδανική περίπτωση που προμηθεύεσαι το άριστο πέλλετ με 26 λεπτά το κιλό στον χώρο αποθήκευσης στο σπίτι σου και ο λέβητας σου 'εχει ισοδύναμο βαθμό απόδοσης με του πετρελαίου, επίσης ιδανικό, η οικονομία που προκύπτει είναι 40%, με τιμή πετρελαίου 94 λεπτά. Επειδή όμως κανένα από αυτά τα ιδανικά σενάρια δεν υπάρχει στο 90% των περιπτώσεων τότε η οικονομία σου βρίσκεται γύρω στο 30%, ίσως λίγο λίγο πάνω αν είσαι τυχερός. Με το ποσοστό αυτό πρέπει να αποσβέσεις και την αγορά του λέβητα.


Δυστυχώς η απλή αριθμιτική τύπου 2,2 προς 1 δεν ισχύει παρά μόνο αν συγκρίνεις 2 καινούριους λέβητες ίδιας δύναμης και ίδιας απόδοσης ... Σε πληροφορώ ότι έχω πάνω από 80% οικονομία αυτή την στιγμή με τιμές 80 λεπτά που ήταν πέρυσι ... στο 1 ευρώ αγγίζω το 90% , άρα η κεντρική θέρμανση στο πετρέλαιο για την δική μου περίπτωση αγγίζει τα όρια της τρελής κατανάλωσης για το τίποτα ... Είχα ζητήσει απο πέρυσι να εξετάσουν το θέμα και η απάντηση ήταν μέχρι να χαλάσει ... Αν φέτος είχα ανάψει την κεντρική θέρμανση , για 2 μήνες θα είχα δώσει 1000 ευρώ αφού έχω μωρό και θέλω να έχω μόνιμα ανοιχτή θέρμανση ... 5 ευρώ η ώρα με τα 3 ευρώ την μέρα ... βέβαια έχω σόμπα αερόθερμη άρα λιγότερες απώλειες από τον λέβητα και έχω ενα σχεδόν ενιαίο χώρο που βοηθάει ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #963 από avlissi
Καλημέρα σας,
Εδώ και τουλάχιστον 3 μήνες απο το διάβασμα όσον αφορά το πέλλετ μπορώ να πώ οτι περισσότερο μπερδεύτηκα παρά κατατοπίστηκα.
Το πρόβλημά μου είναι το εξής.
Σε διαμέρισμα 108 τ.μ θέλω να βάλω σόμπα καλοριφέρ με πέλλετ. Απο Ιταλικές σόμπες οι τιμές είναι απαγορευτικές. Απο Βουλγάρικες και Σκοπιανές οι τιμές προσιτές.
Θα ήθελα άν κάποιος έχει εκγαταστήσει σόμπα καλοριφέρ Βουλγάρικη η Σκοπιανή να μας πεί τις εντυπώσεις του.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #965 από N1k0s
Πες μας τι θέρμανση έχεις τώρα ; μάλλον πετρέλαιο από κεντρική θέρμανση ; ... Γιατί σόμπα και όχι λέβητα ; ο λέβητας μπορεί να μπει στο χώρο του παλιού λέβητα εφόσον χωράει και έρχονται και σε καλύτερες τιμές από τις σόμπες ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #966 από ivantzid
Αλλοι τα παρουσιάζουν μαύρα και άλλοι άσπρα.
Εγώ πιστεύω οτι η αλήθεια είναι κάποια απόχρωση του γκρι.

Απο τη μια 20% οικονομία απο την άλλη 90%.

Φίλε N1k0s απο τα λεγόμενά σου προκύπτει οτι ξοδεύεις κάτι λιγότερο απο
ένα 15κιλο την ημέρα.
Σωστά ?
Τι χώρο θερμαίνεις ?

OPEN MIND FOR A DIFFERENT VIEW, NOTHING ELSE MATTERS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #967 από N1k0s

ivantzid έγραψε: Αλλοι τα παρουσιάζουν μαύρα και άλλοι άσπρα.
Εγώ πιστεύω οτι η αλήθεια είναι κάποια απόχρωση του γκρι.

Απο τη μια 20% οικονομία απο την άλλη 90%.

Φίλε N1k0s απο τα λεγόμενά σου προκύπτει οτι ξοδεύεις κάτι λιγότερο απο
ένα 15κιλο την ημέρα.
Σωστά ?
Τι χώρο θερμαίνεις ?


Σωστά , θα κάνω όμως ένα νέο θέμα , ώστε να μην ενοχλούμε εδώ που είναι περισσότερο για γενικές πληροφορίες , επίσης τα ερωτήματα μπορούν να γίνουν σε χωριστά θέματα πχ Σομπα - Λέβητας :Υπέρ και Κατά και σε άλλο θέμα Αερόθερμη Σόμπα:Υπέρ και κατά ... ώστε να μην χάνονται πολύτιμες πληροφορίες σε μακροσκελή θέματα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ