Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #929 από michalisgr
παιδια απο τιμες δε ξερω τπτ ακομη.. Θα σας ενημερωσω ομως συντομα. Το αν θα ειναι καλα δε ξερω. Δε θα εχω εγω την εταιρεια αλλα γνωστος μου... Οταν γινει η εναρξη οσοι θελετε ελατε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #932 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

michalisgr έγραψε: παιδια απο τιμες δε ξερω τπτ ακομη.. Θα σας ενημερωσω ομως συντομα. Το αν θα ειναι καλα δε ξερω. Δε θα εχω εγω την εταιρεια αλλα γνωστος μου... Οταν γινει η εναρξη οσοι θελετε ελατε..

Θα μας κρατάς ενήμερους εσύ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #944 από KERBEROS
Πάντως πρέπει σιγά σιγά να λέμε ότι η οικονομική ελάφρυνση με το πέλλετ σε σύγκριση με το πετρέλαιο είναι μεταξύ 40 και 60%. Μιλώντας και με άλλους ανθρώπους που έβαλαν λέβητα (για σόμπα δεν ξέρω) όλοι συμφωνούν σ' αυτό. Δεν είναι πλέον υπόθεση, όσοι είμαστε χρήστες το αντιλαμβανόμαστε ήδη, παρά το ότι υπήρχαν πολλοί 'καλοθελητές' που έλεγαν τα αντίθετα. Και μιλάμε για έναν φετινό Νοέμβριο ίσως πιο κρύο κι από τον περσινό Δεκέμβρη. Τονίζω, είμαστε καταναλωτές κι όχι έμποροι.
Δεν μπορώ να φανταστώ πλέον τι μπορεί να αλλάξει αυτά τα δεδομένα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Θανοςκ04

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #948 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

KERBEROS έγραψε: Πάντως πρέπει σιγά σιγά να λέμε ότι η οικονομική ελάφρυνση με το πέλλετ σε σύγκριση με το πετρέλαιο είναι μεταξύ 40 και 60%. Μιλώντας και με άλλους ανθρώπους που έβαλαν λέβητα (για σόμπα δεν ξέρω) όλοι συμφωνούν σ' αυτό. Δεν είναι πλέον υπόθεση, όσοι είμαστε χρήστες το αντιλαμβανόμαστε ήδη, παρά το ότι υπήρχαν πολλοί 'καλοθελητές' που έλεγαν τα αντίθετα. Και μιλάμε για έναν φετινό Νοέμβριο ίσως πιο κρύο κι από τον περσινό Δεκέμβρη. Τονίζω, είμαστε καταναλωτές κι όχι έμποροι.
Δεν μπορώ να φανταστώ πλέον τι μπορεί να αλλάξει αυτά τα δεδομένα...

Φυσικά παίζει ρόλο η τιμή αγοράς του πέλλετ! Αν το πάνε 300+ κι αγοράζουμε μ' αυτήν την τιμή, μπορεί να πάμε για 20-30% οικονομία!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #957 από Τάκης

KERBEROS έγραψε: Πάντως πρέπει σιγά σιγά να λέμε ότι η οικονομική ελάφρυνση με το πέλλετ σε σύγκριση με το πετρέλαιο είναι μεταξύ 40 και 60%. Μιλώντας και με άλλους ανθρώπους που έβαλαν λέβητα (για σόμπα δεν ξέρω) όλοι συμφωνούν σ' αυτό. Δεν είναι πλέον υπόθεση, όσοι είμαστε χρήστες το αντιλαμβανόμαστε ήδη, παρά το ότι υπήρχαν πολλοί 'καλοθελητές' που έλεγαν τα αντίθετα. Και μιλάμε για έναν φετινό Νοέμβριο ίσως πιο κρύο κι από τον περσινό Δεκέμβρη. Τονίζω, είμαστε καταναλωτές κι όχι έμποροι.
Δεν μπορώ να φανταστώ πλέον τι μπορεί να αλλάξει αυτά τα δεδομένα...

Η απλή αριθμητική. Με ένα άριστο πέλλετ έχεις ισοδυναμία με το πετρέλαιο 2,2:1. Στην ιδανική περίπτωση που προμηθεύεσαι το άριστο πέλλετ με 26 λεπτά το κιλό στον χώρο αποθήκευσης στο σπίτι σου και ο λέβητας σου 'εχει ισοδύναμο βαθμό απόδοσης με του πετρελαίου, επίσης ιδανικό, η οικονομία που προκύπτει είναι 40%, με τιμή πετρελαίου 94 λεπτά. Επειδή όμως κανένα από αυτά τα ιδανικά σενάρια δεν υπάρχει στο 90% των περιπτώσεων τότε η οικονομία σου βρίσκεται γύρω στο 30%, ίσως λίγο λίγο πάνω αν είσαι τυχερός. Με το ποσοστό αυτό πρέπει να αποσβέσεις και την αγορά του λέβητα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #959 από KERBEROS

Τάκης έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Πάντως πρέπει σιγά σιγά να λέμε ότι η οικονομική ελάφρυνση με το πέλλετ σε σύγκριση με το πετρέλαιο είναι μεταξύ 40 και 60%. Μιλώντας και με άλλους ανθρώπους που έβαλαν λέβητα (για σόμπα δεν ξέρω) όλοι συμφωνούν σ' αυτό. Δεν είναι πλέον υπόθεση, όσοι είμαστε χρήστες το αντιλαμβανόμαστε ήδη, παρά το ότι υπήρχαν πολλοί 'καλοθελητές' που έλεγαν τα αντίθετα. Και μιλάμε για έναν φετινό Νοέμβριο ίσως πιο κρύο κι από τον περσινό Δεκέμβρη. Τονίζω, είμαστε καταναλωτές κι όχι έμποροι.
Δεν μπορώ να φανταστώ πλέον τι μπορεί να αλλάξει αυτά τα δεδομένα...

Η απλή αριθμητική. Με ένα άριστο πέλλετ έχεις ισοδυναμία με το πετρέλαιο 2,2:1. Στην ιδανική περίπτωση που προμηθεύεσαι το άριστο πέλλετ με 26 λεπτά το κιλό στον χώρο αποθήκευσης στο σπίτι σου και ο λέβητας σου 'εχει ισοδύναμο βαθμό απόδοσης με του πετρελαίου, επίσης ιδανικό, η οικονομία που προκύπτει είναι 40%, με τιμή πετρελαίου 94 λεπτά. Επειδή όμως κανένα από αυτά τα ιδανικά σενάρια δεν υπάρχει στο 90% των περιπτώσεων τότε η οικονομία σου βρίσκεται γύρω στο 30%, ίσως λίγο λίγο πάνω αν είσαι τυχερός. Με το ποσοστό αυτό πρέπει να αποσβέσεις και την αγορά του λέβητα.

Φίλε Τάκη, εγώ συγκρίνω πλέον καταναλώσεις και τα λεφτά που ξόδεψα μ' αυτά που ξοδεύω. Στα παραπάνω που ανέφερες καλό είναι να υπολογίσεις οτι κι εγώ, όπως όλοι σχεδόν, είχαμε λέβητα πετρελαίου πολύ μεγαλύτερο απ' όσο χρειαζόταν κι έτσι η αναλογία 2,2:1 αλλάζει υπέρ του πέλλετ. Και κάτι υποκειμενικό: από το φόβο να ξοδέψω πετρέλαιο τα τελευταία χρόνια είχα τους θερμοστάτες πολύ χαμηλότερα απ' ότι έπρεπε, ενώ τους χαμήλωνα τα βράδια περισσότερο από 2 βαθμούς κι έτσι απ' ότι βλέπω τώρα είχα απογειώσει την κατανάλωση. Πλέον με σταθερές θερμοκρασίες θερμοστατών και νερών του λέβητα βλέπω μεγάλη αλλαγή.
Και κάτι για την τιμή του πέλλετ. Το πέλλετ boom δεν το φοβάμαι τώρα. Σε κανά δυο χρόνα που οι καταναλωτές του θα αυξηθούν φοβάμαι την αύξηση. Μέχρι τότε ελπίζω να έχουμε ξυπνήσει και οργανωθεί όπως πρέπει.
Προτελευταίο: Η προαγορά πέλλετ το καλοκαίρι θα συγκρατεί τις τιμές!
Τελευταίο: Πρέπει να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία ότι αγοράζω λέβητα με την προοπτική να κάνω απόσβεση σ' ένα χρόνο. Οι Ευρωπαίοι που έκαναν την αλλαγή δεν είχαν τέτοιο σκεπτικό. Εξάλλου και οι συμπολίτες μας που έβαλαν αέριο (κυρίως για ατομικό μιλάω) έχουν κάνει απόσβεση; Δεν γίνονται όλα γρήγορα, χρειαζόμαστε και υπομονή.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ