Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4006 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

Τάκης έγραψε:

giogud έγραψε: Οι τιμές που λέει οτι πουλάει χονδρική ο Μακή, οι τιμές που πουλάνε ΜΑΚΗ στην Θεσ/νίκη και η τιμή 285 στην Λάρισα μου κάνουν το 266 στα Φάρσαλα λίγο δύσκολο. Ίσως έχει απόθεμα από αρχές Νοέμβρη. Δεν υπονοούσα κάτι.


Κανένα απόθεμα δεν είχε. Του τέλειωσε στις γιορτές, δεν μπορούσε να φέρει λόγω κάποιων εργασιών συντήρσης στο εργοστάσιο ή κάτι παρόμοιο και είχε καινούργια παραλαβή στις 4 Ιανουαρίου. Απλά δεν ενεργούν όλοι οι έμποροι με τον ίδιο τρόπο.


Δεν κατάλαβα αν υπονοείτε κάτι . Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4053 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Από Θεσ/νίκη, έχω μιά αερόθερμη ιταλική σόμπα που αγόρασα ελάχιστα μεταχειρισμένη,σχεδόν τζάμπα (800€) C.T.PASCAULICCIO ARIEL 8KW.
Από τη πρώτη στιγμή φέτος ασχολούμαι μαζί της, έχω ψάξει πολλά για τα πελλετ κι ακόμη προσπαθώ να βρω άκρη.
Πρώτη και εύκολη επιλογή το AW για να στηρίξω τη χώρα και τη προσπάθεια. Απογοήτευση από τη τόσο σύντομη ανατίμηση (2 φορές) σε 2 μήνες, καθώς προσαρμόστηκαν οι έμποροι στη ζήτηση.
Άψογη η υποστήριξη από την εταιρεία που αντιπροσωπεύει τη σόμπα (Hellenic pellet) στη Κομοτινή, με τεχνικό πολύ ενημερωμένο στη Θεσ/νίκη, που με επισκέφτηκε- ρύθμισε- ενημέρωσε και στηρίζει τηλεφωνικά όποτε χρειαστεί.
Με τη πρώτη παρτίδα AW όλα λειτούργησαν πολύ ομαλά, αλλά δεν έγινε το ίδιο με τις επόμενες.
Μειώθηκε το μήκος της ράβδου του πέλλετ με αποτέλεσμα να πνιγεί η σόμπα στο πέλλετ, και να φρακάρει.
Αύξησα το χρόνο που πέφτει το πέλλετ και μείωσα τον ανεμιστήρα κάυσης και τα πράγματα βελτιώθηκαν.
Όμως ο σχηματισμός κλίνκερ είναι πλέον καθημερινός σε σημείο ν αναρωτιέμαι ποιά είναι η χρησιμότητα του προγραμματισμού ανάμματος, αφού η παρουσία κλίνκερ μετά το σβήσιμο, κάνει αδύνατη τη διαδικασία ανάμματος μετά.
Ο τεχνικός της εταιρείας λέει ότι με ρυθμίσεις ,μπορέι να καίγεται σωστά οποιοδήποτε πέλλετ, αλλά καλό είναι να βρούμε μιά σταθερή ποιότητα και σε διαθεσιμότητα που να λειτουργούν όλα καλά.
Οι συχνές δοκιμές ίσως είναι λάθος, καθώς μάλλον χρειάζεται διαφορετική ρύθμιση η σόμπα κάθε φορά για να έχουμε αξιόπιστο αποτέλεσμα καυσης.
Μεγάλο πρόβλημα με τις τελευταίες ποσότητες που πήρα AW ήταν η θερμότητα καυσαερίων, έφτανε και στους 260 βαθμούς, με αποτέλεσμα να λειτουργεί συνέχεια στη λειτουργία συντήρησης, και χωρίς δυνατότητα να ρυθμιστείαπό τη ποσότητα ρίψης.
Δοκιμάζω αυτή τη περίοδο ένα πέλλετ από οξιά, λειτουργεί πολύ καλά, χωρίς προβλήματα, έχω ρυθμίσει τη σόμπα να ρίχνει πιό αργά πελλετ και το μόνο που βλέπω είναι αρκετό κλίνκερ όταν σβύσει (πιθανό να θέλει επαναρύθμιση ο ανεμιστήρας καύσης.)
Γενικά έχω να παρατηρήσω ότι πρέπει να ασχοληθεί ο κάτοχος σόμπας- καυστήρα με το μηχάνημα, καθώς οι παράμετροι ρύθμισης είναι πολλές, χρειάζονται πολλές αλλαγές (αναλογα με τη ποιότητα πελλετ) και γενικά θα παιδευτούμε πολύ στη αρχή μέχρι να αποκτήσουμε την εμπειρία που πρέπει.
Προσοχή επίσης στη καμινάδα, από ενημέρωση που έχω από όλους τους ειδικούς λέει ΟΧΙ ευκαμπτη σωλήνα, λίγες γωνίες κι είναι δυνατό σε ελέυθερο σημείο η έξοδος (κι όχι δίπλα σε τοίχο)
Καλώς σας βρήκα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4054 από kostas1
Απαντήθηκε από kostas1 στο θέμα Τιμές pellet
Γιαννη καλημέρα.
Καλώς ήρθες στον χώρο.Αναφορικά με τις ρυθμίσεις της σόμπας σου θα σου πάρει χρόνο μέχρι να καταφέρεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.Για να το επιτύχεις αυτό θα ψαχτείς με τις ρυθμίσεις σε συνεργασία με την αντιπροσωπεία και με εναλλαγές στην ποιότητα καυσίμου.Το αποτέλεσμα θα δικαιώσει την επιλογή σου στο έπακρο.Όσον αφορά για τις τιμές και την ποιότητα του πέλλετ το τοπίο έχει αρχίσει να ξακαθαρίζει.Εγώ μένω εκτός Αττική εκτός Αθηνών πήρα λέβητα πέλλετ πριν από ένα μήνα και τώρα καταφέρνω να αποκτώ τα πλεονεκτήματα της καύσης πέλλετ.Μετά από πολύ ψαξιμο στις ρυθμίσεις και την ποιότητα και τιμή.Πριν ένα μήνα δεν έβρισκα να αγοράσω πέλλετ στα βόρεια προάστεια και αναγκάστηκα και πήρα με 0,32 το κιλό.Οι έμποροι ξεφύτρωσαν σαν τα μανιτάρια και πλέον έχω επιλογή και διαπραγμάτευση στην τιμή.Αγόρασα με 0,25 και πιστεύω ότι θα βρώ και χαμηλότερα και σε πολύ καλή ποιότητα.Του χρόνου θα είναι καλύτερα τα πράγματα αφού οανταγωνισμός θα έχει αυξηθεί σημαντικά.

Καλό κουράγιο,ψάξιμο και διαπραγμάτευση σου εύχομαι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4061 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές pellet
...γκουκλάρισα :P αλλά δεν βρήκα τίποτα για αυτό το προίον :unsure:

Η αναζήτηση - PASCAULICCIO ARIEL 8KW. - δε βρήκε κάποιο έγγραφο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4065 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τιμές pellet

mastoras έγραψε: ...γκουκλάρισα :P αλλά δεν βρήκα τίποτα για αυτό το προίον :unsure:

Η αναζήτηση - PASCAULICCIO ARIEL 8KW. - δε βρήκε κάποιο έγγραφο.


Mastora δες εδω ο φιλος το εγραψε λαθος..
www.ctpasqualicchio.it/default.asp?go=az...talogo=&pn=&lang=eng

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4068 από ΜΑΡΙΑ
Απαντήθηκε από ΜΑΡΙΑ στο θέμα Τιμές pellet
Ἔχει κάψει κάποιος σέρβικο, τῆς ecosmartenergy;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.390 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ