Τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123031 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk έγραψε:

mastoras έγραψε:

AMBIENTES έγραψε: Το θέμα δεν είναι πόσα εργοστάσια ή βιοτεχνίες θα ανοίξουν αλλά ότι οι ποιό πολλές που υπάρχουν ή θα ανοίξουν κοιτάζουν πόσο πουλιέται γενικά το πέλλετ στην Ελλάδα και ειδικά στην γύρω περιοχή τους και ύστερα βγαζουν τιμή,ενώ θα έπρεπε να βάζουν ένα ,<<Χ>>ποσοστό κέρδους στα έξοδα που έχουν και μετά να βγάζουν τιμή.


Γιατί καλέ μου φίλε να το κάνουν αυτό ?

Γιατί σήμερα ο Ελληνας παραγωγός να πουλήσει φτηνά ?

Αφού ο καταναλωτής ΠΛΗΡΩΝΕΙ....το καλό, το ακριβό, το πιστοποιημένο, το Αυστριακό.

Γιατί να σου δώσει ο Ελληνας παραγωγός το ίδιο πράγμα φθηνό ? Ακόμα και να μην μπορεί να φτάσει την ποιότητα των Αυστριακών...γιατί να πουλήσει φθηνά τον κόπο του ?

Οχι είμαι κατηγορηματικός σε αυτό. ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΦΘΗΝΟ ΠΕΛΛΕΤ ......ακόμα.


γιατι ειτε σ αρεσει ειτε οχι δεν καμμια σχεση το ενα μ τ αλλο η μερα με την νυχτα
αλλα γιατι κολλησες ...υπαρχει και βουλγαρικο πιο φτηνο και σερβικο κι ισως καλυτερα
το προβλημα σου ειναι το αυστρορουμανικο ????,,τοτε οντως εχεις προβλημα


Το πρόβλημα μου είναι ότι ο κάθε νέος χρήστης, ο κάθε άσχετος έμπορος, η κάθε θεία, ο κάθε βλάχος, θα σου μιλήσει για το Αυστριακό.

Αυτό είναι το κόλλημα που έχω.......φίλε DIM.

ΒΡΑΚΙ ΔΕΝ ΈΧΕΙ Ο ΚΌΛΟΣ ΜΑΣ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΘΕΛΕΙ Ο @#ΤΣ*Σ ΜΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123034 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giorgos.lito έγραψε:

dimlyk έγραψε: μαστορα μεχρι τωρα δεν εχει πιασει ...το ντοπιο κατσικακι στην αθηνα εχει 280 και στην κορινθο 300 :whistle:
και δυστυχως ,,,ευτυχως που υπαρχουν τα εισαγωμενα ... κι ακομα δυστυχεστερα ευτυχως που υπαρχουν και τα μεγαλομαγαζα .... 5,19 το ιδιο πελλετ φετος 5,50 περσυ στο ιδιο μαγαζι ,,,φανταζομαι θα θυμασαι τον πονο των εμπορων που σταματησαν και την "προσφορα " τους καλοκαιριατικα μια και απο σεπτεμβρη θα ακριβαινε δεν θυμαμαι ποσο και μας "πιεζαν" να αγορασουμε τοτε .... με τετοιες πρακτικες δεν νομιζω οτι μπορουμε να περιμενουμε πολλα

βαγγελη τα κλαδεματα ειναι πανακριβα ,,,πιο ακριβα κι απ τον ατοφιο κορμο ισως ;)


Αν θυμάμαι καλά, οι έμποροι το πωλούσαν στο σπίτι στην Αθήνα στα 310-320€. 4,65€ το σακούλι. Τώρα πωλείται 5,19€ το σακουλάκι + μεταφορικά, δηλαδή 355€ ο τόνος και είναι κακοί οι έμποροι. :dry: :dry: :dry:


δεν προσεξες μαλλον οτι μεχρι τον νοεμβριο πουλιοταν 4,50 ... δεν μπορουμε να συγκρινουμε ανομοια :)
κι επιπλεον συγκρινεις τονο με τονο και σακουλακι με σακουλακι γιατι οταν ο τονος εχει 280 το σακουλακι εχει 5 !


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123035 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

mastoras έγραψε:

dimlyk έγραψε:

mastoras έγραψε:

AMBIENTES έγραψε: Το θέμα δεν είναι πόσα εργοστάσια ή βιοτεχνίες θα ανοίξουν αλλά ότι οι ποιό πολλές που υπάρχουν ή θα ανοίξουν κοιτάζουν πόσο πουλιέται γενικά το πέλλετ στην Ελλάδα και ειδικά στην γύρω περιοχή τους και ύστερα βγαζουν τιμή,ενώ θα έπρεπε να βάζουν ένα ,<<Χ>>ποσοστό κέρδους στα έξοδα που έχουν και μετά να βγάζουν τιμή.


Γιατί καλέ μου φίλε να το κάνουν αυτό ?

Γιατί σήμερα ο Ελληνας παραγωγός να πουλήσει φτηνά ?

Αφού ο καταναλωτής ΠΛΗΡΩΝΕΙ....το καλό, το ακριβό, το πιστοποιημένο, το Αυστριακό.

Γιατί να σου δώσει ο Ελληνας παραγωγός το ίδιο πράγμα φθηνό ? Ακόμα και να μην μπορεί να φτάσει την ποιότητα των Αυστριακών...γιατί να πουλήσει φθηνά τον κόπο του ?

Οχι είμαι κατηγορηματικός σε αυτό. ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΦΘΗΝΟ ΠΕΛΛΕΤ ......ακόμα.


γιατι ειτε σ αρεσει ειτε οχι δεν καμμια σχεση το ενα μ τ αλλο η μερα με την νυχτα
αλλα γιατι κολλησες ...υπαρχει και βουλγαρικο πιο φτηνο και σερβικο κι ισως καλυτερα
το προβλημα σου ειναι το αυστρορουμανικο ????,,τοτε οντως εχεις προβλημα


Το πρόβλημα μου είναι ότι ο κάθε νέος χρήστης, ο κάθε άσχετος έμπορος, η κάθε θεία, ο κάθε βλάχος, θα σου μιλήσει για το Αυστριακό.

Αυτό είναι το κόλλημα που έχω.......φίλε DIM.

ΒΡΑΚΙ ΔΕΝ ΈΧΕΙ Ο ΚΌΛΟΣ ΜΑΣ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΘΕΛΕΙ Ο @#ΤΣ*Σ ΜΑΣ


φιλε μου δημητρακη ,,,καλως η κακως αυτο ειναι το μαρκετινγκ ...σιγουρα υπαρχουν και καλυτερα πελλετ και χειροτερα που δνε ταχουμε δει εδω η δεν προωθουνται ...το ιδιο ισχυει φυσικα και για τα μηχανηματα ...
δυστυχως η υποθεση πελλετ στην ελλαδα ,,οπως και πολλα αλλα αλλωστε αντιμετωπιζεται απο ολους με μια προχειροτητα ,,,αν ζουσαμε σ ενα κρατος με σταθερη νομοθεσια προδιαγραφες καλες η κακες δεν εχει σημασια αλλα να εφαρμοζονται ,,,τα περισσοτερα θεματα εδω δεν θα υπηρχαν καν ....
οταν ομως επιτρεπεται και σχεδον νομιμοποιειται η ασυδοσια η απατη και η αρπαχτη τοτε ο καθενας μας θα πρεπει να φροντισει να φυλαει τα νωτα του .
εχεις κολησει στο αυστριακο ε οταν μπει καποιος και πει οτι ειναι αυστριακο απλα πες του οτι ειναι ψευτης (μια και 99%)δεν ειναι αυστριακο .
κι επειδη ξερω οτι αναφερεσαι στις τιμες δυστυχως ζουμε στην εποχη της χειραγωγησης των παντων οι τιμες θα γλυτωνανε? ...ολα ειναι ακριβα και τα εγχωρια και τα ξενα και τα βουλγαρικα και τα ρουμανικα και δυστυχως η ελλαδα ειναι μια πολυ μικρη αγορα για να μπορει αν επηρεασει οτιδηποτε ...οταν ομως ο οποιος παραγωγος θελει να πουλησει σαβουρα σε τιμη σουπερ ε ειναι σιγουρο οτι τον επομενο χρονο θα το φαει οπως εγινε με καποιους ,να πουλησει την σαβουρα να πει οτι ειναι ετσι και να εχει κι αναλογη τιμη .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123036 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καταρχάς φταίνε και οι καταναλωτές !! Δεν έχουν καμία ενημέρωση και καταπίνουν οτι τους δίνουν ..

2ον τα κλάδεμα τα ειναι τζάμπα .. Και δεν αναφέρομαι στα κλάδεμα τα της οξιάς !!

Αν σας φαίνεται ακριβό αυτο που σας πουλάνε , πολύ απλα δεν αγοράζετε ! Αφήστε το να το φάει !!

Τέλος , μην αγοράζετε μηχανήματα που καίνε μόνο αυστριακό γερμανικό πελλετ ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123039 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Η συζήτηση είναι η κλασσική συζήτηση του Έλληνα που κράζει...

Ρωτάω εγώ σαν Γιάννης υπάρχουν χρήστες του energ που πήραν το πέλλετ κάτω από 250 ευρώ φέτος; Απαντάω. Πολλοί. Υπάρχουν χρήστες που το πήραν κάτω από 280. Υπάρχουν. Υπάρχουν χρήστες που το πήραν 300ευρώ; Υπάρχουν.

Ο φίλος στην Κέρκυρα είναι σε μια δύσκολη περιοχή. Λογικό είναι να είναι το πέλλετ ακριβό. Όσο για την Αθήνα, η Αθήνα και γενικότερα η Νότια Ελλάδα πάσχει...

Όμως όποιος ψάχνει βρίσκει...

Επίσης το πράγμα είναι απλό...Καλοκαίρι. Αγοράζεις το πέλλετ καλοκαίρι. Το παίρνεις φτηνά και τελειώνει η υπόθεση.

Όσο αναφορά το κέρδος το εμπορικό. Εγώ σας λέω ότι βγάζει 200 ευρώ κέρδος τον τόνο ένας έμπορας. Πόσο πέλλετ να πουλήσει στην Κέρκυρα? 25 τόνους; 25Χ200=5.000 ούτε για το τεβε δεν φτάνουν...

Όπως είπε ο vag στην Κάρυστο έχουν 3 άτομα πέλλετ. Άρα δεν γίνεται να υπάρξει έμπορας. Οπότε τι κάνει ο vag? Παίρνει πελλετ από Κρήτη, πάει σε 3 μεταφορικές μέχρι να του έρθει. Και όμως το παίρνει φτηνά γιατί βρήκε ευκαιρία.

Τώρα αν ψάχνουμε παραμονή Χριστουγέννων φτηνό πέλλετ, ε σόρρυ τα θέλει ο κ... μας....

Πριν πεινάσεις μαγειρεύεις....

Όσο για τις συγκρίσεις με το πετρέλαιο είναι τραγικότατες...

Ακόμα και στα 350€/τόνος έχεις κέρδος πάνω από 40%. Και επίσης δεν έχει κλέψιμο στο βάρος...Και αν έχεις μπορείς να το αποδείξεις. Με το πετρέλαιο πληρώνεις φέτος 1 τόνο 1350 ευρώ και αγοράζεις 850 κιλά.

Δηλαδή τι θέλετε να μ πείτε ότι τα 1350 με τα 700 δεν είναι διαφορά; 50% είναι όχι 40% με την ανώτερη τιμη του πέλλετ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KERBEROS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123041 από Kardas
Απαντήθηκε από Kardas στο θέμα Re:Απ: Τιμές pellet

astemomt έγραψε: Την προηγούμενη εβδομάδα στο Leroy στην Θεσσαλονίκη το golden nuggets είχε 4.99 και το bioenergy 4.49


17/12.... 4.49 το γκολνεν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.379 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ