Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9626 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Τιμές pellet

ddt έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Αν θυμάμαι καλά.. όπου κι αν έχω διαβάσει.. και σε επιστημονικές αναλύσεις (κι όχι μονάχα σε διαφημιστικά... το πετρέλαιο αναφέρεται στα 9-9,2 Kw...
Τι είναι τελικά το σωστό???


δεν ειναι λαθος
Οι αναλογιες του πετρελαιου ειναι για ενα 1 λιτρο πετρελαιο και οχι για κιλο.
Νομιζω το ειδικο βαρος του ειναι 0,83.


Αρα φιλε ddt αν εχει δικιο ο Γιαννης και 1 λιτρο πετρελαιου=9kw. τοτε ισχυει με το παραπανω η αναλογια 1 προς 2.Εσυ γραφεις 1 λιτρο πετρελαιο-11.9kw.Παντου το ιδιο γραφεται.

Γι αυτο νομιζω ειναι σημαντικη η παρατηρηση του Γιαννη!
Μολις πριν κοιταξα το εγχειριδιο του καυστηρα πετρελαιου (Lamborghini eco 7 ετος 1993) και στη καταναλωση λεει 4.6 kgr/h και οχι Lt/h. Συμφωνα λοιπον με το εγχειρδιο 1 ΚΙΛΟ πετρελαιο=11.85Kw και οχι 1 ΛΙΤΡΟ πετρελαιο=11.9kw.

Εμεις ομως υπολογιζουμε KW, αποδοσεις,κοστος θερμανσης μπερδευοντας την αποδοση πετρελαιου σε λιτρα και κιλα.Ολοι υπολογιζουμε τι λεβητα πελλετ θα παρουμε και τι οκονομια θα κανουμε με βαση το ποσο καιει ο λεβητας πετρελαιου που εχουμε, σε ΛΙΤΡΑ.Ταυτοχρονα κανουμε τους υπολογισμους μας με βαση τη θερμικη αποδοση τπυ πετρελαιου σε ΚΙΛΑ!!!

Υπαρχει λιγο μπερδεμα εδω η κανω λαθος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9675 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
Νομίζω πως από τη στιγμή που η τιμή του πετρελαίου πληρώνεται με λίτρο κι όχι κιλό, καλό είναι να αναφέρουμε σύγκριση με το λίτρο. Το πελλετ αγοράζεται με κιλό.
Μόνη σημασία έχει να συγκρίνεται το πορτοφόλι μας σε κάθε περίπτωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9697 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Τιμές pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Νομίζω πως από τη στιγμή που η τιμή του πετρελαίου πληρώνεται με λίτρο κι όχι κιλό, καλό είναι να αναφέρουμε σύγκριση με το λίτρο. Το πελλετ αγοράζεται με κιλό.
Μόνη σημασία έχει να συγκρίνεται το πορτοφόλι μας σε κάθε περίπτωση.


Αυτο ακριβως ηθελα να πω!Αφου αγοραζουμε πετρελαιο σε λιτρα υπολογιζουμε καταναλωση, θερμιδες σε λιτρα και απο την αλλη αγοραζουμε το πελλετ με το κιλο, πολυ σωστα συγκρινουμε
1 λιτρο πετρελαιο με 1 κιλο πελλετ.
Ομως
1 ΛΙΤΡΟ πετρελαιο=9-9.2kw (α) οπως ειπες και οχι
αυτο που γραφεται παντου,δηλαδη
1 ΛΙΤΡΟ πετρελαιο=11.9kw. (β) Αυτο ειναι λαθος.
1 ΚΙΛΟ πετρελαιο=11.9kw. Σωστο.

Μου κανει εντυπωση που το βλεπω παντου αυτο το 1 ΛΙΤΡΟ πετρελαιο= 11.9kw ειναι λαθος,ανακριβεια οπως θελετε πειτε το.

Δεν ξερω αν θεωρειται λεπτομερεια,αλλα ειναι λαθος και πρεπει να το διευκρινισουμε.Παντως 3kw/lt διαφορά δεν ειναι και τοσο λεπτομερεια.
Π.χ εγω υπολογιζα (για αγορα λεβητα πελλετ) οτι με βαση το (β) θελω 36000kcal/h.Συμφωνα με το (α)
ομως τωρα θελω 28500kcal/h.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9717 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Τιμές pellet

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Νομίζω πως από τη στιγμή που η τιμή του πετρελαίου πληρώνεται με λίτρο κι όχι κιλό, καλό είναι να αναφέρουμε σύγκριση με το λίτρο. Το πελλετ αγοράζεται με κιλό.
Μόνη σημασία έχει να συγκρίνεται το πορτοφόλι μας σε κάθε περίπτωση.


Αυτο ακριβως ηθελα να πω!Αφου αγοραζουμε πετρελαιο σε λιτρα υπολογιζουμε καταναλωση, θερμιδες σε λιτρα και απο την αλλη αγοραζουμε το πελλετ με το κιλο, πολυ σωστα συγκρινουμε
1 λιτρο πετρελαιο με 1 κιλο πελλετ.
Ομως
1 ΛΙΤΡΟ πετρελαιο=9-9.2kw (α) οπως ειπες και οχι
αυτο που γραφεται παντου,δηλαδη
1 ΛΙΤΡΟ πετρελαιο=11.9kw. (β) Αυτο ειναι λαθος.
1 ΚΙΛΟ πετρελαιο=11.9kw. Σωστο.

Μου κανει εντυπωση που το βλεπω παντου αυτο το 1 ΛΙΤΡΟ πετρελαιο= 11.9kw ειναι λαθος,ανακριβεια οπως θελετε πειτε το.

Δεν ξερω αν θεωρειται λεπτομερεια,αλλα ειναι λαθος και πρεπει να το διευκρινισουμε.Παντως 3kw/lt διαφορά δεν ειναι και τοσο λεπτομερεια.
Π.χ εγω υπολογιζα (για αγορα λεβητα πελλετ) οτι με βαση το (β) θελω 36000kcal/h.Συμφωνα με το (α)
ομως τωρα θελω 28500kcal/h.


ετσι πρεπει να ειναι.
οι αναλογιες που ανεφερα ειναι για κιλο και οχι για λιτρο,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9982 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
Σήμερα ξεκίνησα να καίω BIOENERGY POINT (Έκαψα μέχρι τώρα 6 τόννους ALFA WOOD - 300 κιλά έχω ακόμη απόθεμα). Εκ πρώτης όψεως το σέρβικο έχει πάρα πολύ σκόνη και τρίμματα! Επίσης είναι ελαφρώς ελλιποβαρές κατά 200-250 γραμ. το σακί (Τα ζύγισα γιατί με παραξένεψε που δεν γράφει τα κιλά στη συσκευασία!!!). Η πρώτη εντύπωση δεν είναι καλή, αλλά περισσότερα σε λίγες μέρες να δω και πως καίγονται κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9986 από vasilisk
Απαντήθηκε από vasilisk στο θέμα Τιμές pellet
τιμη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.364 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ