Απορίες με το ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #179993 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
Το δωμάτιο έχει πόρτα ξεχωριστά από το υπόλοιπο σπίτι και έχει κενό από κάτω που μπαίνει φρέσκος αέρας. Δεν επαρκεί αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #179999 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
Έπειτα από μια εβδομάδα λειτουργίας με το Thermozel insert clear 90, και με κακή εγκατάσταση από τον τζακα, μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος..
με -4 έξω με χιόνια και παγωνιες σε υψόμετρο 800μ και σπίτι χωρίς ιδιαίτερη μόνωση (μόνο δίπλα κουφώματα 25ετιας και σκεπή) η θερμοκρασία στο καθιστικό-κουζίνα και σαλόνι είναι σταθερά στους 22 βαθμούς και στα 2 υπνοδωμάτια και το μπάνιο από 18 και πάνω. Με την ίδια κατανάλωση ξύλων, αν όχι και λιγότερη, όπως με το ανοιχτό τζάκι.
μόνο το δικό μου δωμάτιο δεν ζεσταίνεται καθόλου και θεωρώ ότι φταίει ο τζακας και μόνο, από την χαζομάρα που έκανε.
3μ μακριά από την εστία πιστεύω  πως και το δικό μου δωμάτιο θα είχε μια καλή θερμοκρασία..

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180064 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
Καλημέρα παρέα!! Μια απορία σχετικά με τον θερμοθαλαμο.. ο μάστορας ενώ γκρέμισε την παλιά  φούσκα του τζακιου, επειδή είχε ρωγμές και είχε περάσει καπνός μέσα στους τοίχους, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, έφτιαξε θερμοθαλαμο την μισή φούσκα. Έριξε μια μικρή πλάκα από τσιμέντο και το υπόλοιπο το άφησε κενό. Είναι σωστό? Γτ δεν έκανε όλη τη φούσκα θερμοθαλαμο? 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180089 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
Χαιρετώ την παρέα!!
αναμένω απαντήσεις σας και συμβουλές..
Σε λίγο καιρό όταν ζεστάνει και δεν αναβουμε το τζάκι, σκοπεύω να επέμβω με βελτιώσεις για να φτιάξω ένα όσο το δυνατότερο τέλειο και ασφαλές τζάκι..
1. Έχω σκεφτεί πρώτον και κύριο να περάσω ανοξείδωτη καμινάδα μέσα από την ήδη υπάρχουσα καμινάδα (τσιμεντενιοι κύβοι) και να αντικαταστησω τον "κόκορα" με τύπου παγόδα. 
2. Να μεγαλώσω τον θερμοθαλαμο έως εκεί που ξεκινάει η τσιμεντένια καμιναδα (περίπου στο ταβάνι) και να μονωσω όσο γίνεται καλύτερα. 
3. Να τοποθετήσω λίγο μεγαλύτερη περσιδα μπροστά στον θερμοθαλαμο για την εκτόνωση της θερμότητας. 
4. Να αντικαταστησω τα σπιραλ που έχει βάλει για αεραγωγους με ινοξ λειους σωλήνες. 

Αυτά τα λίγα σκέφτομαι να διορθώσω περισσότερο για την ασφάλεια μιας και απόδοση έχω και έτσι όπως είναι..
Στο forum διαβάζω πάρα πολλά θέματα και σχόλια χωρίς όμως να καταλαβαίνω και πολλά, γιαυτό και αναμένω τις συμβουλές σας με πολύ εκτίμηση!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180099 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
1και 4 σωστα 
τα αλλα εχουν νοημα μονο αν εχεις και περσιδα κατω απ το τζακι ωστε να υπαρχει κυκλοφορια αερα στον θερμοθαλαμο 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Morrison86

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180103 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι

1και 4 σωστα 
τα αλλα εχουν νοημα μονο αν εχεις και περσιδα κατω απ το τζακι ωστε να υπαρχει κυκλοφορια αερα στον θερμοθαλαμο 


Σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!! Οι συμβουλές σας μου φαίνονται πολύτιμες μιας και δεν έχω αρκετές γνώσεις επί του θέματος..

Θα ήθελα να  κάνω 2-3 ερωτησουλες ακόμη.. 

1. Ο inox στρογγυλός σωλήνας που θα περάσει εντός της υπάρχουσας τσιμεντένιας καμιναδας θα πρέπει να είναι διπλή μονωμενη ή απλή (το λέω για θέμα κόστους).?

2. Δεν υπάρχει περσιδα κάτω από το τζάκι αλλά ο κύριος λόγος που θέλω να μεγαλώσω τον θερμοθαλαμο είναι για να μπορώ να επιθεωρω καλύτερα από μέσα την καμινάδα. Θα υπάρξει κάποιο μειονέκτημα αν το κάνω?
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ