Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156377 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
καλες καυσεις ναχεις :)
κανε μια αναζητηση στο γκουγκλ για θυριδες επισκεψης να παρεις ιδεες δεν ειναι δυσκολο να μην συμμαζεψεις ακομα και μια γωνια περιμετρικα η μια λαμα (απο λαμαρινα ) εσωτερικα ωστε να κανεις μια πατουρα
κακως βαλατε το τσιμεντο στην καμιναδα ...η καμιναδα διαστελεται
το καψιμο σιγα σιγα ...οχι φουλαρσμα με την μια ...αλλα καποια στιγμη να το φουλαρεις να ξεμυρισει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156379 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Πιστεύεις θα έχω πρόβλημα με το τσιμέντο; Έχω βάλει και στο ιζολ μεταξύ θερμοθαλάμου-παταριού αλλά και στο ταβάνι του σπιτιού στο ταβάνι, λες να έχω πρόβλημα; Δεν βρήκα εναλλακτική για καλό σφράγισμα.

σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156382 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
το πολυ πολυ να σκασειτο τσιμεντο στην ενωση...δεν ειναι προβλημα ομως αυτο
δεν χρειαζονται σφραγισματα ...και για να σε προλαβω μια και μεχρι τωρα απανταω παντα καθυστερημενα :)
αν προχωρησεις την καμιναδα προς τα πανω ΜΗΝ σφραγισεις θελει καποια τεχνικη εκει .
μια χαρα τα πας ...συνεχισε τις δοκιμες πριν κλεισεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156411 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Καλημέρα! Η χτεσινή δοκιμή με 2 μπρικέτες νομίζω πήγε καλά. Δεν έχει κλειστεί ακόμη το παταράκι και παρόλα αυτά φαίνεται να πιάνει ψηλές θερμοκρασίες.

Ο χώρο λόγω του κοψίματος του ιζόλ είχε υπερβολική σκόνη και όταν το τζάκι ήταν αναμμένο η σκόνη διαχεόταν παντου! Σήμερα το καθάρισα και θα δοκιμάσω με ακόμη δυνατότερη φωτιά.

Σίγουρα θα χρειαστ την τεχνική για την καμινάδα! Η παλιά (χτιστή) ελιναι 25χ25 και η ινοξ που περνάει από μέσα είναι φ200. Το παλιό καπελο ήταν χτιστο με 4 τρύπες στο πλάι δλδ δεν ήταν ακριβώς καπέλο. Θέλω να βάλω παγόδα, χρειάζομαι κάποια άδεια για τέτοια αλλαγή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156419 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Σήμερα εβαλα 3 μπρικέτες (5.25 κιλά) και το τζάκι δείχνει να βγάζει καλή ζέστη. Το ανησυχητικό είναι ότι το ιζόλ από έξω έπιανε 52 βαθμους! Τωρα μάλιστα αερίζεται οπότε αν κλείσει με τη γυψοσανιδα αναμμένο πολλές ώρες και με περισσότερες μπρικέτες δεν θα έχω πρόβλημα με τη γυψοσανίδα; κάπου είχα διαβάσει ότι οι πυριμαχες αντέχουν μέχρι 50 βαθμούς!

Τώρα για το πόσα ξύλα/μπρικέτες πρέπει να βάζω έκανα έναν υπολογισμό που δεν ξέρω αν είναι σωστός:

Έστω ότι θέλω να κάψω 18kw όσα δλδ έχει ονομαστική ισχύ η εστία. Έστω ότι βαζω μπρικέτες με 5kw/kg. Τότε θέλω 18/5= 3,6 κιλά μπρικέτας αν υποθέσουμε ότι θα κρατήσουν 1 ώρα. Δηλαδή θεωρητικά οι 3 μπρικέτες που έκαψα σήμερα σε μία ώρα ήταν 5.25 x 5 δλδ πάνω από 26 kw;;; Μήπως ο υπολογισμός ισχύει αν μιλάμε για ήδη ζεσταμένη εστία;
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156452 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
το επομενο σταδιο ειναι να μαθεις να δουλευεις το τζακι σου....ο κατασκευαστης πρεπει να λεει ποσο ειναι η μεγιστη ποσοτητ που επιτρεπεται...τα 18 ειναι το μεγιστο και δεν μπορει να δουλευει συνεχεια εκει αλλιως πολυ γρηγορα μπορει ναχεις προβληματα .με αλλαλ λογια θα μαθεις να ρυθμιζεις την καυση απο τους μοχλους
αδεια δεν χρειαζεσαι για το καπελο αλλα πρεπει να στεγανοποιησεις το κενο αναμεσα στις 2 καμιναδες με τετοιο τροπο ωστε η καμιναδα να μπορει να διαστελεται ...ιδανικα αυτο γινεται μ ενα καπακι λαμαρινας σαν αναποδο ταψι που αγκαλιαζει την χτιστη καμιναδα κι εχει πανω κολλημενο το καπελο διαφορετικα με καποιο τροπο κλεινεις το κενο απο πανω κανεις μια τσιμεντοκονια με ελαφρια κλιση προς τα εξω και κυριως αναμεσα στην τσιμεντοκονια και την καμιναδα πρεπει να υπαρχει ενα μικρο κενο 2=3 χιλιοστων που θα σφραγιστει με κοκκινη πυραντοχη σιλικονη (οχι μαυρη) ...το μειονεκτημα ειναι οτι καθε χρονο η σιλικονη και η τσιμεντοκονια θελει ελεγχο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ