Kratki Zuzia by tas

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99080 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Kratki Zuzia by tas
Ή δεν προσέχεις όταν διαβάζεις ή διαβάζεις επιλεκτικά.
Από την αρχή ξεκαθάρισα ότι η συγκεκριμένη μέτρηση έγινε από περιέργεια και μόνο. Κάπως έπρεπε να περάσουν οι ώρες σε ένα μισοτελειωμένο τζάκι που ανάβει πρώτη φορά, χωρίς έλεγχο του αέρα, δίχως να δοκιμαστούν κλαπέτο κλπ., χωρίς να έχει κλείσει ο θάλαμος κ.ο.κ.. Με δυο συγκεκριμένους σκοπούς:
Να φύγουν οι μυρωδιές και να διαπιστωθεί αν δείχνουν κάτι οι ανιχνευτές καπνού και μονοξειδίου. Αυτά είναι εκ των ων ουκ άνευ.
Και οι στόχοι στο μέλλον, που πιθανότατα θα επιτευχθούν:
- Να ανταποκριθεί η συγκεκριμένη εστία στις απαιτήσεις του σπιτιού.
- Να γίνει η απόσβεση τον επόμενο χειμώνα.

Κι επειδή σε κάθε περίπτωση, το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει, τα ξαναλέμε τότε...

* Κι αν δεν σου είναι κόπος, θα ήθελα να μου πεις πως θα μπορούσαν να μετρηθούν τα κυβικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99082 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Kratki Zuzia by tas

tas έγραψε: ......
* Κι αν δεν σου είναι κόπος, θα ήθελα να μου πεις πως θα μπορούσαν να μετρηθούν τα κυβικά.


Προσωπικά άν θα ήθελα να μετρήσω για κάποιο λόγο κυβικά (και προσωπικά θέλω κάποια στιγμή να μετρήσω κυβικά από την έξοδο της καμινάδας) θα χρησιμοποιούσα ένα ανεμόμετρο.
Υπάρχουν και φτηνά, υπάρχουν και ακριβά.
Πολλάπλασιάζοντας την ένδειξη του ανεμόμετρου (που λέει ταχύτητα αέρα) επί την ελεύθερη επιφάνεια από την οποία υπάρχει ροή αέρα, βρίσκουμε τα κυβικά του αέρα που περνάνε από την συγκεκριμένη επιφάνεια.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99083 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Kratki Zuzia by tas
Δε ξέρω αν γίνεται, αλλά στα 12 μέτρα, στην άκρη της σκεπής μια φορά ανέβηκα για να περάσω κοτετσόσυρμα. Δεύτερη φορά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :)

@ caftis,
Εβαλα 3,5 κιλά ξύλα και στα 45' από την περσίδα έβγαζε 90 βαθμούς. Δεν ήθελα το τσιτώσω ακόμη. Στα πέντε μέτρα ευθεία από την περσίδα υπάρχει η σκάλα που οδηγεί επάνω. Η ζέστη που έφευγε από εκεί ίσως θα πρέπει να περιοριστεί... :woohoo:


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99089 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Kratki Zuzia by tas

tas έγραψε: Δε ξέρω αν γίνεται, αλλά στα 12 μέτρα, στην άκρη της σκεπής μια φορά ανέβηκα για να περάσω κοτετσόσυρμα. Δεύτερη φορά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :)

@ caftis,
Εβαλα 3,5 κιλά ξύλα και στα 45' από την περσίδα έβγαζε 90 βαθμούς. Δεν ήθελα το τσιτώσω ακόμη. Στα πέντε μέτρα ευθεία από την περσίδα υπάρχει η σκάλα που οδηγεί επάνω. Η ζέστη που έφευγε από εκεί ίσως θα πρέπει να περιοριστεί... :woohoo:


Δεν θέλεις να ανέβει η ζέστη επάνω; αν όχι μπορείς να κάνεις ένα δοκάρι από γύψο σανίδα γύρω στους 30ποντους θα έχει ως αποτέλεσμα να καθυστερεί η ζέστη να φύγει για επάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99090 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Kratki Zuzia by tas
Πάντως τώρα που ψάχνω Αθήνα να βρω όργανο για θερμοκρασία και ταχύτητα αέρα βρήκα μόνο ένα με 380 ευρώ οπότε λίγο δύσκολο να το πάρω για μια μέτρηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99091 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kratki Zuzia by tas
δεν εχει νοημα τακη ...ουτε η ροη ουτε η θερμοκρασια ειναι σταθερες
...χρειαζεται αρκετη δουλεια και καποιες γνωσεις για να φτασεις σ ενα αμφιβολο αποτελεσμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ