Kratki Oliwia 18kW by caftis

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129873 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
Θα σου συνηστουσα τα πρωτα μετρα καμιναδα
πανω απο το τζακι να τα βαλεις μαυρο χαλυβα καμιναδα.
Κλασεις ανωτερη και πιο ασφαλες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129890 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis

GGEOR7777 έγραψε: Θα σου συνηστουσα τα πρωτα μετρα καμιναδα
πανω απο το τζακι να τα βαλεις μαυρο χαλυβα καμιναδα.
Κλασεις ανωτερη και πιο ασφαλες.

Ναι αυτό εννοείται και να βάλεις και εναλακτη της kratki αν δεν έχει κλαπετο η εστία σου να σου βάλουν και κλαπετο μέσα η διαφορά ειναι τεράστια.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129945 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis
Ωραία,μπράβο σας και ευχαριστώ για την βοήθεια,ενα ενα αρχίζω να τα ξεκαθαρίζω.
Η παλιά η καμινάδα(1 μ περίπου) ένα μέρος της βρίσκεται μέσα στην σκεπή η οποία είναι προσβάσιμη,μπορω να ανοίξω 2 τρύπες εκεί( μια χαμηλά και μια ψηλά) ώστε να υπάρχει εκτόνωση της περισευομενης ζέστης και να έχω και μία εκτόνωση της καμινάδας,και για τις συστολές διαστολές που μπορεί να υπάρξουν?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130103 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis

caftis έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: Θα σου συνηστουσα τα πρωτα μετρα καμιναδα
πανω απο το τζακι να τα βαλεις μαυρο χαλυβα καμιναδα.
Κλασεις ανωτερη και πιο ασφαλες.

Ναι αυτό εννοείται και να βάλεις και εναλακτη της kratki αν δεν έχει κλαπετο η εστία σου να σου βάλουν και κλαπετο μέσα η διαφορά ειναι τεράστια.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε τι βοηθάει τα πρωτα μέτρα της καμινάδας με χάλυβα? Το κλαπέτο που μπαίνει,οταν λες να μου βάλουν μέσα?Σε ποιο σημείο?

Ωραία,μπράβο σας και ευχαριστώ για την βοήθεια,ενα ενα αρχίζω να τα ξεκαθαρίζω.
Η παλιά η καμινάδα(1 μ περίπου) ένα μέρος της βρίσκεται μέσα στην σκεπή η οποία είναι προσβάσιμη,μπορω να ανοίξω 2 τρύπες εκεί( μια χαμηλά και μια ψηλά) ώστε να υπάρχει εκτόνωση της περισευομενης ζέστης και να έχω και μία εκτόνωση της καμινάδας,και για τις συστολές διαστολές που μπορεί να υπάρξουν????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130142 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis
Ο μαύρος χάλυβας έχει μεγαλύτερη θερμική αγωγιμότητα από το ανοξείιδωτο και θα σου προσθέτει μονίμως κάποια έξτρα απόδοση.
Στις εγκαταστάσεις με φυσικό ελκυσμό μας ενδαφέρει η διατήρηση υψηλής θερμοκρασίας στα καυσαέρια για να αποφύγουμε την υγροποίηση και την εναπόθεση κρεοζώτου. Γι αυτόν τον λόγο και χρησιμοποιείται η μονωμένη στο τμήμα επάνω από την στέγη. Κατα συνέπεια στο τμήμα της καμινάδας που περνάει μέσα από την στέγη είναι καλύτερο να μην ανοίξεις τις τρύπες αυτές.
Αν θελήσεις μελλοντικά να εκμεταλευτείς κι αυτήν την ενέργεια, το κάνεις τότε. Όμως για να μην έχεις κάποια υποψία ότι μπορεί να έχεις διαρροή καυσαερίων, θα πρέπει κατά την εγκατάσταση να φροντίσεις το πολύ καλό σφράγισμα μεταξύ των τμημάτων, δηλαδή να τα βάλεις με σιλικόνη 300° και σφιχτήρες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130146 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis
Ο χαλυβας ειναι παχυτερος απο την ινοξ και εκτος απο
Την ασφαλεια που σου παρεχει απαγει καλυτερα την θερμοτητα στο χωρο για φτο λεω να βαλεις τα
Πρωτα μετρα χαλυβαμιας και θα ειναι αυτα μεσα στο θερμοθαλαμο στο χωρο του
Σπιτιου σου μεσα.
Το ιδιο κανα και γω στο δικο μου και ειδα τεραστια διαφορα
Οσο αναφορα το κλαπε που λεμε,τα τζακια εχουν τωρα μαλλον εννοουν να βαλεις εχτρα για να
Καθυστερεις ακομα τα καυσαερια να φυγουν.
Για το αλλο που ελεγες με την καμιναδα και να χρεισιμοποιησεις την ζεστη της για να την αποδοσεις
Στο χωρο με περσιδες κατω πανω κατα την ταπεινη μου αποψη μην το κανεις γιατι μπορει να
Διμιουργησεις προβλημα στον ελκυσμο του τζακιου καθως με αυτο το τροπο παγωνει η καμιναδα πιο γρηγορα,
Ενω εμεις θελουμε να ειναι ζεστη για να αναπνεει καλυτερα το τζακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ