Kratki Oliwia 18kW by caftis

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128664 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128670 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Kratki Oliwia 18kW by caftis
Τάκη καλησπέρα. Ποιός ο λόγος (πέραν του αισθητικού, το κίτρινο είναι πιο συμπαθητικό) να ντύσεις την εστία με βερμικουλίτη, που αν υποθέσουμε ότι είναι μονωτικός, σου κόβει από την απόδοση της μαντεμένιας εστίας σου?

Έχεια κάνει και 2γενή? Αν ναι, την περιμένουμε πως και πως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128694 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Καλημέρα ο λόγος που έβαλα βερμικουλιτη ήταν καθαρά γιά δοκιμή και οι λόγοι που δεν πρόκειται να τον βγάλω είναι οι παρακάτω: (1) είναι πολύ ωραίο να βλέπεις να φωτίζει η εστία κάθεσε και την χαζεύεις (2) κάνει πολύ καλύτερη καύση ενώ πριν μου έμεναν κάτι καρβουνακια τώρα έχει μόνο λευκή στάχτη (3)διαφορά στήν απόδοση δεν έχω δεί να μειώνεται ίσα ίσα πού ανεβάζει και πιο γρήγορα θερμοκρασία (4)το τζάμι ενώ έχω βάλει και στο πάνω μέρος υαλοκορδο δεν μαυρίζει ποτέ .Τώρα για την δευτερογενή πιστεύω οτι θα σκοτώνει εδώ τώρα χωρίς αέρα και απο την θερμοκρασία της εστίας κάνει μόνη της δευτερογενή που να βάλω και τον αέρα που θέλω,είναι η επόμενη κίνηση έχω σκεφτεί πως να ρυθμιζω πρωτογενή και δευτερογενή ανεξάρτητα οπότε μένει μόνο να το υλοποιήσω.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by caftis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128706 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Καλησπέρα Τάκη.

1) θα συμφωνήσω απόλυτα περί αισθητικής. Το βερμικουλίτη τον πήρες από την kratki? Είναι 3 cm και από τη 1 πλευρά κυμματιστός?

2) Και με αυτό θα συμφωνήσω καθώς ο βερμικουλίτης ως "μονωτικό" καθρεπτίζει μέσα στην εστία τη θερμότητα με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η θερμοκρασία στην περιοχή καύσης, άρα να βελτιώνεται η καύση.

3) Με την απόδοση έχω μια απορία. Αν όντως λές ότι η απόδοση δεν έχει μεταβηθεί, τουλάχιστον σημαντικά ώστε να το παρατηρήσεις, σημαίνει ότι στις μαντεμένιες εστίες η εναλλαγή γίνεται κυρίως στον κώνο. Γιατί είναι σίγουρο ότι στα πλαϊνα και στην πλάτη έχεις χάσει τώρα σε απόδοση λόγω του ότι έχεις παρεμβάλλει το βερμικουλίτη. Όμως καθώς οι συνθήκες καύσης είναι καλύτερες λόγω μεγαλύτερων θερμοκρασιών, έχεις και πιο ζεστά καπναέρια, οπότε ότι χάνεις από τα πλαϊνά και την πλάτη, το παίρνεις στον κώνο. Στέκουνε μωρέ αυτά που λέω ??? :blush: :ohmy: Το καλύτερο θα ήταν να είχαμε μετρήσεις βέβαια.....

4) Για τον ίδιο λόγο, μεγάλες θερμοκρασίες, γίνεται καλυτερη πυρόλυση στο τζάμι και άρα μένει καθαρό.

Το ότι ακόμα και τώρα παρατηρείς 2γενή καύση, εννοείς ότι έχεις παρατηρήσει τα καπναέρια να αυτο-αναφλέγονται? Έλα,.... μη μας κρατάς σε αγωνία, πες μας τι σκέφτεσαι για τη 2γενή.....

Πάντα φιλικά...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128717 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Απ: Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Καλησπέρα Τάκη.

1) θα συμφωνήσω απόλυτα περί αισθητικής. Το βερμικουλίτη τον πήρες από την kratki? Είναι 3 cm και από τη 1 πλευρά κυμματιστός?



Πάντα φιλικά...

Ναι τον βερμικουλιτη τον πήρα από kratki είναι 3cm κυματιστος. Γενικά όμως ο βερμικουλιτης είναι πολύ ευαίσθητος σήμερα πήγε ο γιος μου να βάλει ένα ξύλο μέσα και έσπασε την πλάτη οπότε τώρα φαίνεται μια ρωγμή στο κέντρο.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128719 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
το ίδιο έχει αναφέρει και ο @Gdevil, ότ δηλαδή είναι πολύ εύθραυστος = = ψαθυρός.

Διαστάσεις 60 x 80 x 3 (σε cm) σε τι τιμή? Και πως κόβεται? Με πριόνι για ytong ή με γωνιακό τροχό και δίσκο πέτρας/μαρμάρου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ