Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79563 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
μπράβο κύριε Σταυρό για το μεράκι σας και την επιμονή σας .
να πω 2 -3 πραγματάκια καλοπροαίρετα πάντα !
τις αντηρίδες που βάλατε της στερεώσατε με πλαστικά ούπα ???
πόσα μέτρα καμινάδα έχετε ?? σε μια κρύα μέρα βάλτε το μοτέρ του εναλλάκτη να λειτουργεί και παρατηρήστε 2 θέματα :
1) το τζάκι αποδίδει όπως τις άλλες μέρες ??
2) Στην κορυφή της καμινάδας (αν έχετε πρόσβαση) μήπως έχετε υγροποιήσεις ???
και κάτι τελευταίο άσχετα αν στο παταράκι περνάει η ζέστη που σίγουρα σε κάποιο βαθμό το κάνει για να ψύχετε η περιέλιξη του μοτέρ σας πρέπει να κάνετε 2 περσίδες μια χαμηλά στο παταράκι και μια στο ψηλότερο σημείο .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79574 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax
@pduke
Παναγιώτη εγώ έχω βάλει ελληνικό της Olympia. Ούτε τις ρυθμίσεις έχω αλλάξει, δηλαδή 5η σκάλα δίνει το 50% της ισχύος.

@Φιλιππακοπουλος Δημήτρης
Τα βύσματα είναι μεταλλικά.
Η καμινάδα είναι σύνολο 4.5 μέτρα. Όταν έχει έντονο κρύο έχει και πιο έντονη φωτιά. Στο άναμμα μόνο κάνει για περισσότερη ώρα καπνό, στην εστία. Αργεί δηλαδή να ξεκινήσει ο ελκυσμός.
Υγροποίηση έχω και γι αυτό κάνω χημικό καθαρισμό ανά μήνα. Υπολογίζω μέχρι τέλος της σεζόν να έχω κάψει περίπου 2 τόνους μπρικέτα και μισό τόνο ξύλα, έτσι τον μηχανικό καθαρισμό τον αφήνω για την άνοιξη.
Έχω ήδη αποφασίσει την αντικατάσταση του υαλοβάμβακα της καμινάδας με πετροβάμβακα και το άνοιγμα περσίδων εκτόνωσης στο πατάρι, αλλά..... στο μπαλκόνι. Από μέσα δεν το κάνω για την υποψία του αμιάντου.
Τι ακριβώς παρατήρησες και ρώτησες τα παραπάνω?
Υγ. Το καλοπροαίρετα το έχω καταλάβει από τον τρόπο που γράφεις τις απαντήσεις στα θέματα μέχρι τώρα. Μοιράζεσαι γνώσεις που άλλοι συνάδελφοί σου και αγνοούν και αυτοί που δεν αγνοούν τις κρύβουν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79584 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
το κάπνισμα στην αρχή στο κάνει γιατί με τις 2 45 αρες που έχεις κανονικά θα έπρεπε να έχεις άλλα 2 μέτρα καμινάδα .
τις υγροποιήσεις φοβάμαι απο τι στιγμή που καις μπρικέτα οτι τις έχεις λόγο του μοτέρ .δοκίμασε χωρίς το μοτερ να είναι αναμμένο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79780 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax

Stavrax έγραψε: Έπειτα έβαλα τα μάρμαρα του πατώματος (ευτυχώς είχα λίγα κομμάτια παρακαταθήκη). Πέρασα κανάλι και καλώδιο για τον κοντρόλερ, σοβάτισα τον πλαϊνό τοίχο και έχτισα με ύτον την ποδιά.



Βίδωσα τους στρωτήρες και τα νίκελ για να κάνω τον θερμοθάλαμο υπολογίζοντας το ύψος που θα κάνω το παταράκι. (Λόγω της καμινάδας αμιάντου και κάπνας έκρινα απαραίτητη την κατασκευή του)




ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ YTONG έβαλες μόνωση πετροβαμβακα?ή δεν χρειάζετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79788 από doukas
Απαντήθηκε από doukas στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax
την αλουμινοταινια δεν την φοβασε μην μυριζει ετσι διαβασα σε καποιο αλλο ποστ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79790 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax
Από τα επάνω κομμάτια έβαλα αλλά μάλλον δεν χρειάζεται γιατί το υλικό τους είναι πυριτικό ασβέστιο, παρόμοιο με αυτό που χρησιμοποιείται στα izol. Ένα απλό φύλο αλουμινίου θα αρκούσε.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ