Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49664 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax
[qu εύχομαι για πολλά πολλά χρόνια μόνο κούτσουρα να βάζεις και στάχτες να πετάς!

Άψογη δουλεια, η παρουσίασή σου έχει εκτυπωθεί και μπήκε στο πακέτο με τα "απαραίτητα για την τοποθέτηση"!

πόσα μέτρα καμινάδα χρειάστηκες? αυτά τα 320€ με χλώμιασαν λίγο...[/quote]
Στην τιμή έχω βάλει τα πάντα περσιδες, αεραγωγούς, καμιναδα, καπέλο σφιγκτηρες κλπ.
Ο σωλήνας ινοξ φ200 βγαίνει περίπου 16€ / μέτρο και 15€ οι γωνίες. 25 περίπου στοιχίζει το καπέλο.
Ps Σου έχω στείλει άλλη φορά το τηλ, έχει τις καλύτερες τιμές στην Θεσσαλονίκη απ όσο ξέρω, ρώτησε τους για τιμή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49682 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax

GT έγραψε: Off topic: καλορίζικο το 700 GV!

ευχαριστώ ... !!! :)

Stavrax έγραψε: Στην τιμή έχω βάλει τα πάντα περσιδες, αεραγωγούς, καμιναδα, καπέλο σφιγκτηρες κλπ.
Ο σωλήνας ινοξ φ200 βγαίνει περίπου 16€ / μέτρο και 15€ οι γωνίες. 25 περίπου στοιχίζει το καπέλο.
Ps Σου έχω στείλει άλλη φορά το τηλ, έχει τις καλύτερες τιμές στην Θεσσαλονίκη απ όσο ξέρω, ρώτησε τους για τιμή.

Οκ καλά είναι τότε. Τα έχω όλα !! από εσένα το Γιάννη τον Αστέρη και το Μπαρμπανίκο έχω πάθει Knowledge Overdose! τηλεφωνώ στη Θέρμη από τη Δευτέρα και μιλάω ...με το Fax...!
Αλήθεια γιατί δεν έβαλες και εναλλάκτη από τα παιδιά? να είναι και μεγαλύτερος?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49720 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax
Από βιασύνη. Και ως γνωστόν οποίος βιάζεται......αλλά και του λερου μια χαρά δουλεύει :)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49770 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax
Συγχαρητήρια κι από εμένα φίλε Σταυρο για την δουλεία σου και την αναλυτική παρουσιαση. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές που μου εχεις δώσει τωρα που προχωράω στην υλοποιηση Να εισαι καλά και Καλές ζέστες!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50501 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax

Stavrax έγραψε: ....Βίδωσα τους στρωτήρες και τα νίκελ για να κάνω τον θερμοθάλαμο υπολογίζοντας το ύψος που θα κάνω το παταράκι. (Λόγω της καμινάδας αμιάντου και κάπνας έκρινα απαραίτητη την κατασκευή του) ....

ΤΙ πρόβλημα σου προέκυψε με τον αμίαντο? εννοώ ότι όλοι έχουμε αμίαντο στην παλιά μας αλλά είσαι ο πρώτος που βλέπω να κάνει κάτι τέτοιο

Stavrax έγραψε: ......Πέρασα από κάτω προς τα πάνω την νέα καμινάδα αφού την είχα τυλίξει ανά μέτρο με υαλοβάμβα και σφίξει με σύρμα για να μην βρίσκει και την συγκράτησα με στήριγμα που βίδωσα στον τοίχο.......

εννοείς ότι ανά 1μ την"πάχυνες" ώστε να ακουμπάει ο υαλοβάμβακας στον αμίαντο και όχι το νικελ?
ο λόγος?

Stavrax έγραψε: ....Εδώ φαίνεται και το υαλούφασμα αντοχής 600° για να μην έχω επαφή δομικών στοιχείων και πετροβάμβακα με την μεταλλική καμινάδα. Μετά πρόσθεσα περιμετρικά και πετροβάμβακα για να μην ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία μέσα στο παταράκι. Δεν έβαλα περσίδα εκτόνωσης λόγω του αμιάντου.....

Αυτός είναι ο βέλτιστος τρόπος για να μονώσει κανείς την εσωτερική απόληξη της παλιάς καμινάδας -κάνεις δεν κάνει παταράκι κλειστό- δεν υπάρχει υλικό πυρίμαχο για στοκάρισματα τέτοιων σημείων?
και ξανά ο αμίαντος...! μα όλοι όσοι έβαλαν τζάκι πάνω στο παλιό εκεί στο παταράκι δεν είχαν την αμιαντοσωλήνα?
Κάνω κάπου λάθος? πες μου σε παρακαλώ γιατί έχω τρομάξει με τον αμίαντο... εν τω μεταξύ ο μάστορας που θα έρθει όταν του είπα ότι δεν θα τον αφήσω να κόψει αμίαντο μου είπε "έχω κόψει εγώ αγόρι μου τόσο αμίαντο στη ζωή μου...." και έβηξε δυνατά από τα μέσα του... :(

και 2 ερωτησούλες ακόμα- τράκα είναι αυτές... ;)
το βαντιλατέρι(!) να πάρει από έξω ή από μέσα αέρα (διχάλα δεν βάζω είμαι ήδη Off budget)
η παραπάνω επιλογή παίζει ρόλο στο από που θα παίρνει η εστία?

και τέλος
αυτός ο ρημαδο-αισθητήρας θερμοκρασίας έρχεται με τον ροοστάτη? τι είναι? καλώδιο? έχουμε καμία φωτό πως πάει μέχρι την έξοδο του εναλλάκτη..?

αυτά... τα λίγα ...
γιατί δεν έχω δικό μου τοπικ πια....
και ...
καταλαβαίνεις...:( :(

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50530 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Foyer 700 Prismatique by Stavrax
@pduke
Επειδή βάζουμε εναλλάκτη και έτσι μειώνεται η θερμοκρασία της καμινάδας υπάρχει η πιθανότητα να βγαίνουν από την καπνοδόχο τα καυσαέρια με θερμοκρασία μικρότερη από 100°C. Έτσι έχουμε υγροποίηση στην διαδρομή με συνέπεια γρηγορότερο φράξιμο, λόγω κρεόζοτου, του τοιχώματος της καμινάδας. Γι αυτόν τον λόγο μονώνουμε, για να περιορίσουμε τον κίνδυνο (έχεις δει καμινάδα φλογοβόλο?) και να μην κάνουμε καθε τρεις και λίγο τον βιολιστή στη στέγη.
Για τον αμίαντο, δεν ήθελα να έχω την υποψία ότι αναπνέω από χώρο με αμίαντο. Αρχικά για να τον σφραγίσω έκανα γκέλα, του έριξα αφρό πολυουρεθάνης. Στο πρώτο τσίτωμα άρχισε να μυρίζει η πολυουρεθάνη και έτσι ξανάνοιξα την γυψοσανίδα, την ξήλωσα και μόνωσα με το πανί και πετροβάμβακα.
Αν το ξανάκανα θα σφράγιζα με πυροτσιμέντο το κενό ανάμεσα στην ινοξ και θα έχτιζα γύρω γύρω με ύτον για να είμαι σίγουρος.
Για το βεντιλατερ σου γράφω την άποψή μου στο τοπικ ενεργειακά τζάκια.
Ο αισθητήρας είναι πακέτο με τον θερμοστάτη, είναι ένα καρφί με καλώδιο σιλικόνης που το βάζεις στην μία έξοδο του εναλλάκτη.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ