LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40394 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Σαν κάτοχος της 70 vntilato θα συμφωνήσω με το γεγονός ότι αργεί πολύ να ανάψει. Ο λιγότερος χρόνος αναμονής που έχω πετύχει ήταν 45'. Βέβαια δεν λειτουργόυσε σωστά καθότι δεν είχαν γίνει σωστά συνδέσεις καμινάδας, δεν υπήρχαν μονώσεις όπως προτείνει ο κατασκευαστής. Ευελπιστώ να κατέβει λίγο ο χρόνος αναμονής φέτος που έχει εγκατασταθεί σωστά. Αλλά η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να ανάβει νωρίτερα. Όταν πάντως ανάψει, ο εξερχόμενος αέρας με τίποτα δεν είναι 50 βαθμούς. Αρκετά έως πολύ παραπάνω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40480 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Κι εγώ που έχω την 80άρα θα συμφωνήσω, κάπου τόσο παίρνει, αλλά οπωσδήποτε έχει να κάνει με την ποσότητα των ξύλων που βάζεις και πόσο στεγνά είναι. Μπορείς να έχεις και πιο σύντομα αποτελέσματα αλλά πιστεύω ότι το θέμα είναι να ανεβάζεις σταδιακά την θερμοκρασία της εστίας σου και όχι βίαια.
Προφανώς θέλεις να ζεστάνεις το σπίτι σου γρήγορα αλλά πρέπει να κρατάς και την εστία σου σε καλή κατάσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40570 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mediolanos έγραψε: Τελικά με τα πολλά πηρε μπρος το βεντιλατερ, αλλα θελει πολυ ξυλο και υψηλη θερμοκρασια για να παρει , δεν το περίμενα. Ηθελα να ρωτησω, αν βαλω εξτρα θερμοστατη οπως εχει κανει και ο φιλος mtbmtb13 θα εχω την δυνατοτητα να αναβει το βεντιλατερ και σε χαμηλότερες θερμοκρασιες? Κατι τετοιο δεν ειναι πιο θεμιτό λογω οικονομια στα ξύλα? Και ποσο κοστίζει περιπου? Ευχαριστω




Ο έξτρα θερμοστάτης ο sivar bs-840 εγώ τον αγόρασα 75 euro , και σε αυτών πρέπει να
φτάσει η θερμοκρασία 48 βαθμούς για να λειτουργήσει περίπου 35-45 λεπτά,
Η διαφορά με τον απλό είναι ότι στο αυτόματο αναλόγως την θερμοκρασία ανεβάζει
τις στροφές του αυτόματα,και ότι έχει και χειροκίνητη λειτουργία και ημιαυτόματη,
Και το κυριότερο για μένα το θερμόμετρο,που βλέπεις τι θερμοκρασία και κανονίζεις
το επόμενο ξύλο,δηλ,εγώ το δουλεύω 80-100 βαθμούς,

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41050 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41892 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Έχω NORDICA CRYSTAL 70. Την τοποθέτησα πρίν 4 μήνες. Ανάβουν τα μοτέρ μετά απο 40' περ. με κανονική καύση. Να ρωτήσω όταν κλείνεται τον λεβιέ πρωτογενούς καύσης, πέφτει η φλόγα;; Γιατί σ'εμένα, παραμένη η ίδια, σε όποια θέση και να είναι ο λεβιές. Την ιδιά ερώτηση έχω κάνει και σε άλλο site.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41902 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: Έχω NORDICA CRYSTAL 70. Την τοποθέτησα πρίν 4 μήνες. Ανάβουν τα μοτέρ μετά απο 40' περ. με κανονική καύση. Να ρωτήσω όταν κλείνεται τον λεβιέ πρωτογενούς καύσης, πέφτει η φλόγα;; Γιατί σ'εμένα, παραμένη η ίδια, σε όποια θέση και να είναι ο λεβιές. Την ιδιά ερώτηση έχω κάνει και σε άλλο site.


Εγώ έχω την nordica 70 ventilato και σου γράφω την απάντηση που μού έδωσε ο υπεύθυνος απο το μαγαζί που την πήρα. ο πρωτογενής αέρας είναι αυτός που εισέρχεται απο την σχάρα χαμηλά.Αφού ανάψεις το τζάκι
με ανοιχτό το λεβιέ του προτογενούς αέρα μετά τον κλείνεις τελείως ή τον έχεις λίγο ανοιχτό για να μπορέσεις να ελένξεις την καύση του ξύλου. Οντως και στήν δικιά μου κασέτα κλείνοντας το λεβιέ του πρωτογενούς η ένταση της φλόγας ελαττώνεται αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό.Τη διαφορά την μεγάλη θα την δείς κλείνοντας τον λεβιέ της δευτερογενής καύσης. Η δευτερογενή καύση παίρνει τον αέρα απο την πάνω μεριά της κασέτας για να μπορέσει να κάνει καλύτερη καύση του κάρβουνου της εστίας. Οταν το γυρίσεις αριστερά τότε θα δείς την φλόγα να ελαττώνεται τελείως. Ετσι αν βρείς τη σωστή ρύθμιση τότε κάνεις και μεγάλη οικονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ