Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35220 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
γενικα οποιος εχει το συγκεκριμενο τζακι ας βοηθησει και εμας που ειμαστε ενα βημα πριν την αγορα ενεργειακου τζακιου

ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35234 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

mk86 έγραψε: γενικα οποιος εχει το συγκεκριμενο τζακι ας βοηθησει και εμας που ειμαστε ενα βημα πριν την αγορα ενεργειακου τζακιου

ευχαριστω


Εμεις το μονο που εχουμε να πουμε τα θετικα του και τα αρνητικα του.
Σε γενικες γραμμες ειναι (για μενα) ενα τζακι που κανει τα λεφτα του,
γιατι σε καλυπτει με την αποδοση του,την κατασκευη του και την οικονομια που κανει στο ξυλο.
Και δεν νομιζω στην κατηγορια του να υπαρχουν πολλα να συγκρηθουν μαζι του.
Το σιγουρο ειναι οτι κανενα ελληνικο δεν το πιανει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35241 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε:

mk86 έγραψε: γενικα οποιος εχει το συγκεκριμενο τζακι ας βοηθησει και εμας που ειμαστε ενα βημα πριν την αγορα ενεργειακου τζακιου

ευχαριστω


Εμεις το μονο που εχουμε να πουμε τα θετικα του και τα αρνητικα του.
Σε γενικες γραμμες ειναι (για μενα) ενα τζακι που κανει τα λεφτα του,
γιατι σε καλυπτει με την αποδοση του,την κατασκευη του και την οικονομια που κανει στο ξυλο.
Και δεν νομιζω στην κατηγορια του να υπαρχουν πολλα να συγκρηθουν μαζι του.
Το σιγουρο ειναι οτι κανενα ελληνικο δεν το πιανει...


Επισεις πιστευω οτι η αγορα και η εγκατασταση ενος
ενεργειακου,διαφερει απο σπιτι σε σπιτι.
Πρεπει λοιπον ο υποψηφιος αγοραστης να κανει μια ερευνα αγορας αναλογα με τις αναγκες
του σπιτιου του αλλα και της τσεπης του.
Τελος να διαβασει απο εδω τα διαφορα ενδιαφεροντα topics και να καταληξει.
Η πληροφοριες που υπαρχουν εδω απο ολους μας ειναι ανεκτιμητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35245 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε:

Asteris έγραψε: Βέλγικη εταιρία, που το παράγει στο Βέλγιο. Και βάζει μπροστά το Νορβηγικό οροπέδιο για να ψαρώνουνε οι νέοι. Τα 5 έξτρά χρόνια του dealer είναι κολοκύθια. Άμα στραβώσει το μαντέμι στα 8 χρόνια, θα βρούνε 42 δικαιολογίες για να σου αποδείξουν ότι έκαψες ακατάλληλη ξυλεία/το φόρτωσες παραπάνω, το δούλεψες για πολύ ώρα στο τέρμα γκάζι και έχασες την εγγύηση. Ή πιθανόν θα σου πούνε βγάλε το στραβό κομμάτι και φέρτο μας, να σου δώσουμε στο χέρι ένα ίδιο να πας να το φορέσεις εσύ ή κάποιος μάστορας που θα θέλει 500€ για αυτήν την δουλειά. Δες πχ πόσο ισχύσανε οι έξτρα εγγυήσεις στα αυτοκίνητα, για τα χρόνια που δίνανε οι εδώ αντιπροσωπείες. Βασίσου στα εργοστασιακά χρόνια εγγύησης και μόνο.

Σαν μηχανήματα είναι καλά, κάνουνε δουλειά και ζεσταίνουνε, αλλά τα περισσότερα μοντέλα εκτός από 2-3, έχουν απαράδεκτα υψηλές τιμές. Πχ, πέρυσι πριν καταλήξω σε αυτό που έχω, είδα το 2520 το δίφατσο. Μου το δίναν 2200+500 τοποθέτηση. Για μιά κασέτα 10kW. Στα λεφτά που κάνει, ευχαριστώ, θα έπαιρνα Palazzetti Ecopalex...

Καλή τιμή έχει μόνο το 2180, γιατί είναι κατά κάποιο τρόπο μίνι μονομπλόκο (έχει αεραγωγούς για να στέλνει μακριά), οπότε αν συγκριθεί τιμολογιακά με κανονικά μονομπλόκο έχει καλύτερη τιμή.



Αστερη,
τι εννοεις οταν λες μινι-μονομπλοκο,εμενα μου φενεται για κανονικο μονομπλοκο
και για σπιτι 120τ.μ μια χαρα δουλευει.
Επισεις εχω δει στο forum και αλλα παιδια που το εχουν εγκαταστησει για τ.μ μεγαλυτερα απο 120 και
ειναι ολοι ικανοποιημενοι..


Monoblocco είναι αυτό




Όχι αυτό



που μετά του βάζουν μεταλλικό θερμοθάλαμο και μοτέρ από κάτω και γίνεται έτσι:



Αυτό είναι foyer ντυμένο. Για αυτό το λέω και μίνι-μονομπλόκο.



Όσο για τι αν ζεσταίνει 120τμ, γιατί το αναφέρεις? Είπα εγώ ότι δεν ζεσταίνει? Διάβασε ξανά την απάντησή μου πιό πάνω, για να μην συζητάμε επί ασχέτων θεμάτων. Την ντεμέκ "βασιλική" καταγωγή του κατακρίνω (μιά χαρά φήμη έχει και χωρίς αυτήν) και την τσιμπημένη τιμή του έθιξα, επειδή με το πρώτο προσπαθούν οι έμποροι να δικαιολογήσουν το δεύτερο.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35248 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

mk86 έγραψε:

Asteris έγραψε: Βέλγικη εταιρία, που το παράγει στο Βέλγιο. Και βάζει μπροστά το Νορβηγικό οροπέδιο για να ψαρώνουνε οι νέοι. Τα 5 έξτρά χρόνια του dealer είναι κολοκύθια. Άμα στραβώσει το μαντέμι στα 8 χρόνια, θα βρούνε 42 δικαιολογίες για να σου αποδείξουν ότι έκαψες ακατάλληλη ξυλεία/το φόρτωσες παραπάνω, το δούλεψες για πολύ ώρα στο τέρμα γκάζι και έχασες την εγγύηση. Ή πιθανόν θα σου πούνε βγάλε το στραβό κομμάτι και φέρτο μας, να σου δώσουμε στο χέρι ένα ίδιο να πας να το φορέσεις εσύ ή κάποιος μάστορας που θα θέλει 500€ για αυτήν την δουλειά. Δες πχ πόσο ισχύσανε οι έξτρα εγγυήσεις στα αυτοκίνητα, για τα χρόνια που δίνανε οι εδώ αντιπροσωπείες. Βασίσου στα εργοστασιακά χρόνια εγγύησης και μόνο.

Σαν μηχανήματα είναι καλά, κάνουνε δουλειά και ζεσταίνουνε, αλλά τα περισσότερα μοντέλα εκτός από 2-3, έχουν απαράδεκτα υψηλές τιμές. Πχ, πέρυσι πριν καταλήξω σε αυτό που έχω, είδα το 2520 το δίφατσο. Μου το δίναν 2200+500 τοποθέτηση. Για μιά κασέτα 10kW. Στα λεφτά που κάνει, ευχαριστώ, θα έπαιρνα Palazzetti Ecopalex...

Καλή τιμή έχει μόνο το 2180, γιατί είναι κατά κάποιο τρόπο μίνι μονομπλόκο (έχει αεραγωγούς για να στέλνει μακριά), οπότε αν συγκριθεί τιμολογιακά με κανονικά μονομπλόκο έχει καλύτερη τιμή.


οπως παντα κατατοπιστικος..

αυτο παρατηρησα και γω..οτι ειναι αρκετα προσιτο για ξενη εταιρεια...με προβληματιζει το βεντιλατερ στα 400 κβ/ωρα..

η caminodesign ειναι μια εταιρεια απο την οποια εχουν παρει πολλοι γνωστοι μου και ειναι πολυ ικανοποιημενοι...ενα απο τα δυο κοιταω..

στην τιμη πανω κατω ειναι τα ιδια...η ελληνικη δινει 13,3 kw ονομαστικη που ισως να ειναι ρεαλιστικο για μονομπλοκο..και 800 κβ/ωρα γερμανικο βεντιλατερ

και 6 χρονια εγγυηση..

ακουω οτι δεν πρεπει να κοιταω ελληνικα...απλα ειναι μια εταιρεια που ειναι δοκιμασμενη απο δικα μου ατομα και εχει πιστοποιηση αυτη τη στιγμη. την ΕΝ 13229 νομιζω..


τι λες για ολα αυτα;


O Σαμουκατσίδης είναι από τις λίγες ελληνικές εταιρίες που δείχνει να έχε ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα ενεργειακή εστία και είναι και προσγειωμένος στα χαρακτηριστικά των εστιών του, οπότε να μπορούμενα να τα πιστέψουμε χωρίς να ψάχνουμε να βρούμε που είναι η πεπονόφλουδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35257 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Asteris έγραψε:

mk86 έγραψε:

Asteris έγραψε: Βέλγικη εταιρία, που το παράγει στο Βέλγιο. Και βάζει μπροστά το Νορβηγικό οροπέδιο για να ψαρώνουνε οι νέοι. Τα 5 έξτρά χρόνια του dealer είναι κολοκύθια. Άμα στραβώσει το μαντέμι στα 8 χρόνια, θα βρούνε 42 δικαιολογίες για να σου αποδείξουν ότι έκαψες ακατάλληλη ξυλεία/το φόρτωσες παραπάνω, το δούλεψες για πολύ ώρα στο τέρμα γκάζι και έχασες την εγγύηση. Ή πιθανόν θα σου πούνε βγάλε το στραβό κομμάτι και φέρτο μας, να σου δώσουμε στο χέρι ένα ίδιο να πας να το φορέσεις εσύ ή κάποιος μάστορας που θα θέλει 500€ για αυτήν την δουλειά. Δες πχ πόσο ισχύσανε οι έξτρα εγγυήσεις στα αυτοκίνητα, για τα χρόνια που δίνανε οι εδώ αντιπροσωπείες. Βασίσου στα εργοστασιακά χρόνια εγγύησης και μόνο.

Σαν μηχανήματα είναι καλά, κάνουνε δουλειά και ζεσταίνουνε, αλλά τα περισσότερα μοντέλα εκτός από 2-3, έχουν απαράδεκτα υψηλές τιμές. Πχ, πέρυσι πριν καταλήξω σε αυτό που έχω, είδα το 2520 το δίφατσο. Μου το δίναν 2200+500 τοποθέτηση. Για μιά κασέτα 10kW. Στα λεφτά που κάνει, ευχαριστώ, θα έπαιρνα Palazzetti Ecopalex...

Καλή τιμή έχει μόνο το 2180, γιατί είναι κατά κάποιο τρόπο μίνι μονομπλόκο (έχει αεραγωγούς για να στέλνει μακριά), οπότε αν συγκριθεί τιμολογιακά με κανονικά μονομπλόκο έχει καλύτερη τιμή.


οπως παντα κατατοπιστικος..

αυτο παρατηρησα και γω..οτι ειναι αρκετα προσιτο για ξενη εταιρεια...με προβληματιζει το βεντιλατερ στα 400 κβ/ωρα..

η caminodesign ειναι μια εταιρεια απο την οποια εχουν παρει πολλοι γνωστοι μου και ειναι πολυ ικανοποιημενοι...ενα απο τα δυο κοιταω..

στην τιμη πανω κατω ειναι τα ιδια...η ελληνικη δινει 13,3 kw ονομαστικη που ισως να ειναι ρεαλιστικο για μονομπλοκο..και 800 κβ/ωρα γερμανικο βεντιλατερ

και 6 χρονια εγγυηση..

ακουω οτι δεν πρεπει να κοιταω ελληνικα...απλα ειναι μια εταιρεια που ειναι δοκιμασμενη απο δικα μου ατομα και εχει πιστοποιηση αυτη τη στιγμη. την ΕΝ 13229 νομιζω..


τι λες για ολα αυτα;


O Σαμουκατσίδης είναι από τις λίγες ελληνικές εταιρίες που δείχνει να έχε ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα ενεργειακή εστία και είναι και προσγειωμένος στα χαρακτηριστικά των εστιών του, οπότε να μπορούμενα να τα πιστέψουμε χωρίς να ψάχνουμε να βρούμε που είναι η πεπονόφλουδα...


Συμφωνουμε αλλα ποσο να κανει το απο πανω
και εμεις μιλαμε για αυτο

www.dovre.be/en-be/products/2180cbgdcp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ