Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120415 από ΜΑΡΜΑΡΩ
Απαντήθηκε από ΜΑΡΜΑΡΩ στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Καλήσπέρα και καλό χειμώνα, διότι μάλλον τώρα αρχίζει το τσουχτερό κρύο...
Η ένδειξη 801 και 802 τι σημαίνει; Δεν αναγράφεται κάτι σχετικό στο εγχειρίδιο χρήσης και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για επαναλειτουργήσω τον καυστήρα.
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει το στραβάδι.

FERR έγραψε: Μειωσα την κλιση του κοχλια κατα 5 μοιρες,εχω παντα αρκετη ποσοτητα στην δεξαμενη εχει 7ωρες λειτουργια με 4 φορες τουλαχιστον οn/off και δειχνει να ειναι οκ. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120419 από sapapa
Απαντήθηκε από sapapa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Καλησπέρα

Έχω τοποθετήσει ένα καυστήρα Ferroli P12 σε λέβητα από πετρέλαιο και τις ρυθμίσεις τις έκαναν αυτοί που τον τοποθέτησαν και είναι πάνω κάτω οι εργοστασιακές.
Όση ώρα όμως και να τον λειτουργώ η θερμοκρασία στο σπίτι δεν ανεβαίνει πάνω από τους 20C (και ας βάζω το θερμοστάτη στους 23C-24C).
Ο συγκεκριμένος λέβητας εξυπηρετεί ταυτόχρονα και άλλα δύο διαμερίσματα (και τα τρία είναι 100 τ.μ. έκαστο), τα οποία όταν τον λειτουργούμε όλοι μαζί έχουν χαμηλότερη θερμοκρασία από εμένα.
Υπάρχει κάποια ρύθμιση στον καυστήρα ώστε να αποδίδει και υψηλότερη θερμοκρασία (ανάλογα με το θερμοστάτη) ή απλά δεν επαρκεί ο καυστήρας για την κάλυψη των αναγκών μου (ο λέβητας σύμφωνα με τους τεχνικούς που εγκατέστησαν τον καυστήρα αποδίδει 75.000 θερμίδες και λογικά επαρκεί και για τα τρία διαμερίσματα)
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120431 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

ΜΑΡΜΑΡΩ έγραψε: Καλήσπέρα και καλό χειμώνα, διότι μάλλον τώρα αρχίζει το τσουχτερό κρύο...
Η ένδειξη 801 και 802 τι σημαίνει; Δεν αναγράφεται κάτι σχετικό στο εγχειρίδιο χρήσης και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για επαναλειτουργήσω τον καυστήρα.
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει το στραβάδι.

FERR έγραψε: Μειωσα την κλιση του κοχλια κατα 5 μοιρες,εχω παντα αρκετη ποσοτητα στην δεξαμενη εχει 7ωρες λειτουργια με 4 φορες τουλαχιστον οn/off και δειχνει να ειναι οκ. ;)

Ao1 ειναι και Α02,πατα το P για 2 με 3 δευτ. και θα επανεκκινησει.
'SAPAPA' Η οθονη στον καυστηρα σου τι θερμοκρασια δειχνει; δες λιγο που ειναι η ρυθμιση του θερμοστατη καυστηρα καθως και το επιπεδο της ισχυς που στο χουν ρυθμισει (κρατας πατημενο το Μ)
Ο κυστηρας ειναι 55KW αρα περιπου 47.000Κcal (θερμιδες )
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by FERR.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120454 από sapapa
Απαντήθηκε από sapapa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Η ρύθμιση του θερμοστάτη (uo1) είναι 80C και η ισχύ (uo2)στο 5 αλλά η οθόνη του καυστήρα δείχνει συνήθως μέχρι 45C.
Δεν ξέρω αν έχει σημασία ότι στο λέβητα έχουμε ρυθμίσει το θερμοστάτη του κυκλοφορητή στο 45C

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120474 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Ωραια ως εδω,Δεν εχει να κανει ο θερμοστατης κυκλοφορητη με την αποδοση γιατι αναφερεις οσο και να τον δουλεψεις δεν ανεβαζει θερμοκρασια οποτε εχει να κανει με την αδυναμια να ανεβασει θερμοκρασια των νερων ;)
Δες απο το μενου πατωντας παρατεταμενα το P μηπως τυχον σου εχουν ξεχασει την παραμετρο t01 στο 1 να την βαλεις 0.
Κατι τελευταιο δες και την κλιση που κοχλια να ειναι απο 50 μοιρες και κατω ως 45 για να εχεις σωστη τροφοδοσια με pellet.
*Βασικα με ανυσηχει που σου ειπαν οτι ειναι για 75000θερμιδες, ο καυστηρας που αντικατεστησε ποσες θερμιδες ή KW ηταν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120578 από sapapa
Απαντήθηκε από sapapa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

FERR έγραψε: Ωραια ως εδω,Δεν εχει να κανει ο θερμοστατης κυκλοφορητη με την αποδοση γιατι αναφερεις οσο και να τον δουλεψεις δεν ανεβαζει θερμοκρασια οποτε εχει να κανει με την αδυναμια να ανεβασει θερμοκρασια των νερων ;)
Δες απο το μενου πατωντας παρατεταμενα το P μηπως τυχον σου εχουν ξεχασει την παραμετρο t01 στο 1 να την βαλεις 0.
Κατι τελευταιο δες και την κλιση που κοχλια να ειναι απο 50 μοιρες και κατω ως 45 για να εχεις σωστη τροφοδοσια με pellet.
*Βασικα με ανυσηχει που σου ειπαν οτι ειναι για 75000θερμιδες, ο καυστηρας που αντικατεστησε ποσες θερμιδες ή KW ηταν?


Η παράμετρος t01 είναι στο 0.
Ο Λέβητας είναι θερμικής ισχύς 92,3 Kw και ο καυστήρας πετρελαίου (RIELLO 40 G10) γράφει σε ένα σημείο 54+120 KW (μάλλον εννοεί εύρος απόδοσης), ενώ και η κλίση του κοχλία είναι κανονική. Όσο και να ανεβάζω το θερμοστάτη του καλοριφέρ στο σπίτι (π.χ. στους 25 C) η θερμοκρασία στα σώματα δεν αυξάνεται (να σε καίει όταν τα πιάνεις) ενώ από κάποια στιγμή και μετά αρχίζει να μειώνεται η θερμοκρασία τους.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sapapa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ