Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117422 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
γιωργη τελικα εχω φτιαξη καλο πελλετ σαν αυτο που εκαιγα περση(RZ PELLETS)σταχτη ιδια απλο το t07 35 απο 39 περση,και αυτο γιατι δεν μπορω ακομα να συμπιεσω τοσο καλα το ελατο γιατι ειναι μαλακο ξυλο.εχω βγαλει και ελατο με οξεια σαφος καλητερης συμπιεσης αλλα δεν το εχω δοκιμαση ακομα.γιωργη ποτε μπορω να επικοινωνησω μαζι σου(ημερα και ωρα)εχω μεγαλα θεματα με μοτερ να επιλυσεις. :( και πιστευω οτι θα ειναι καλητερα να τα πουμε τηλεφωνικως παρα να φορτωνουμε το φορουμ με αυτα!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117578 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

xrysafis72 έγραψε: γιωργη τελικα εχω φτιαξη καλο πελλετ σαν αυτο που εκαιγα περση(RZ PELLETS)σταχτη ιδια απλο το t07 35 απο 39 περση,και αυτο γιατι δεν μπορω ακομα να συμπιεσω τοσο καλα το ελατο γιατι ειναι μαλακο ξυλο.εχω βγαλει και ελατο με οξεια σαφος καλητερης συμπιεσης αλλα δεν το εχω δοκιμαση ακομα.γιωργη ποτε μπορω να επικοινωνησω μαζι σου(ημερα και ωρα)εχω μεγαλα θεματα με μοτερ να επιλυσεις. :( και πιστευω οτι θα ειναι καλητερα να τα πουμε τηλεφωνικως παρα να φορτωνουμε το φορουμ με αυτα!!!

Είμαι Ιταλία για δουλεία, μεθαύριο επιστρέφω, Παρασκευή μετά της 1 το μεσημέρι πάρε τηλ να τα πούμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117580 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

FERR έγραψε: Η κλιση του κοχλια συμφωνα με το μοιριγνωμονιο απο ενα προγαραμμα που εχω στο κινητο ειναι 55,3 αρα εκει πρεπει να εστιασω ,και ναι επειδη εχω αυτοσχδεδια δεξαμενη (δεν ειναι σχηματος V στο τελειωμα) και οχι ιδιαιτερα μεγαλη,συμβαινει αυτο που λες με την λακουβα στην αναρροφηση του πελλετ οταν αυτο δεν ειναι πανω απο ενα σημειο ;)
Τις ρυθμισεις που εχω μπορεις να τις δεις 3 ποστ πιο πανω με το t07=18 του εχω κοψει ομως και αερα ειχα μεγαλη θερμοκρασια καυσαεριων.

Απλά για να ξέρεις άμα μένει ο κοχλίας από πέλετ τότε βγάζεις την σωλήνα που πάει στον καυστήρα την βάζεις σε μια σακούλα και βάζεις τον κοχλία να δουλέψει μέχρι να βγάλει πέλετ χωρίς νεκρά διαστήματα, δηλαδή να έχει συνεχή ροή, την ίδια διαδικασία που του έκανες στο πρώτο άναμμα για να γεμίσει ο κοχλίας (t01--> 1 και μετά το ξανακάνεις 0)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by joe125.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": FERR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117586 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Μειωσα την κλιση του κοχλια κατα 5 μοιρες,εχω παντα αρκετη ποσοτητα στην δεξαμενη εχει 7ωρες λειτουργια με 4 φορες τουλαχιστον οn/off και δειχνει να ειναι οκ. ;)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by FERR.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119197 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

billg74 έγραψε:

kappas έγραψε:

nikos1998 έγραψε:

kappas έγραψε: Σίγουρα κάποιος διαβάζει και εδώ .
Όλο το σαββατοκύριακο δοκιμάζω wood pellet με καλαμπόκι 50-50 , η φλόγα του καυστήρα έγινε πιο έντονη και ο λέβητας ανεβάζει θερμοκρασία πιο γρήγορα .
Ρύθμισις όλες "μανισιες" αλλα το t07 στο 15 και ίσος το βάλω και 16 γιατί το καλαμπόκι θέλει το χρόνο του.
Τα ξαναλέμε με νεότερα.


Καλαμπόκι ενοείς πελετ από καλαμπόκι? Η κανονικό?


Kανονικό

χρονια πολλα,τον ιδιο καυστηρα εχω και εγω,καιει καλαμποκι σπιρια???????????


Για σας και καλο χειμώνα και από εμενα .Όσο για τα παραπάνω γραφόμενα με το καλαμπόκι ναι ισχύουν αλλα 70-30 (70 pellet 30 corn)
Απλά μετά από πολλές δοκιμες με καλαμπόκι , πυρηνόξυλο και διαφορες μίξης η δικη μου γνώμη είναι να κάψετε καλο pellet (να μην δημιουργεί clinger δηλαδή)και έτσι θα έχετε λιγότερα προβλήματα και σπαζοκεφαλιές.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119211 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

kappas έγραψε:

billg74 έγραψε:

kappas έγραψε:

nikos1998 έγραψε:

kappas έγραψε: Σίγουρα κάποιος διαβάζει και εδώ .
Όλο το σαββατοκύριακο δοκιμάζω wood pellet με καλαμπόκι 50-50 , η φλόγα του καυστήρα έγινε πιο έντονη και ο λέβητας ανεβάζει θερμοκρασία πιο γρήγορα .
Ρύθμισις όλες "μανισιες" αλλα το t07 στο 15 και ίσος το βάλω και 16 γιατί το καλαμπόκι θέλει το χρόνο του.
Τα ξαναλέμε με νεότερα.


Καλαμπόκι ενοείς πελετ από καλαμπόκι? Η κανονικό?


Kανονικό

χρονια πολλα,τον ιδιο καυστηρα εχω και εγω,καιει καλαμποκι σπιρια???????????


Για σας και καλο χειμώνα και από εμενα .Όσο για τα παραπάνω γραφόμενα με το καλαμπόκι ναι ισχύουν αλλα 70-30 (70 pellet 30 corn)
Απλά μετά από πολλές δοκιμες με καλαμπόκι , πυρηνόξυλο και διαφορες μίξης η δικη μου γνώμη είναι να κάψετε καλο pellet (να μην δημιουργεί clinger δηλαδή)και έτσι θα έχετε λιγότερα προβλήματα και σπαζοκεφαλιές.


ελα πατριδα που μπορω να βρω πυρηβοξυλο ξερο και καθαρο?
ελα απο το χωριο μου να σου δωσω δειγματα απο το πελλετ μου(για σομπα ετσι :lol: )

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ