Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9457 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

frelas έγραψε:

Για να γίνει pop corn πρέπει να είναι pop corn , δηλαδή αν βάλεις ποικιλία που είναι για pop corn ναι θα γίνει pop corn .
Τώρα όσο για το 50-50 (pellet-corn) λίγο δύσκολο γιατί παιδεύεσαι με την έναυση το βάζεις 70-30 (pellet-corn) για να μην παιδεύεσαι με τις ρύθμισις, αν και το ταίριαξα μέσο παραμέτρων αλλα ο κοχλίας δεν ρίχνει σταθερές δόσης ώστε να κοιμηθείς ήσυχα.[/quote]

Δηλαδή σκέτο καλαμπόκι μάλλον δεν γίνεται. Οταν το καλαμπόκι έχει αναλογία 1,5 κιλό = 1 λίτρο πετρέλαιο = 2,29 κιλά πέλλετ και με τιμή γύρω στα 200-220 ο τόννος είναι πολύ συμφέρουσα λύση . Για πες μας kappas είναι εφικτή η καύση καλαμποκιού η να το ξεχάσουμε σαν λύση.[/quote]

Μονο 70-30 καίει καλά 70 pellet 30 καλαμπόκι.
Σε περίπτωση που έβαλα πάνω από 50% το άναβε πολύ γρήγορα ξεκινούσε καλά αλλα στην πορεία έπεφτε η φλόγα με αποτέλεσμα ο καυστήρας να περνα σε παρασιτική φλόγα και να βγάζει μετά f02 και να ξεκινα από την αρχή. οποτε το 30% καλαμπόκι είναι εφικτό και αποδοτικό .
Αν κάτσεις και ασχοληθείς για πολλές ώρες και πολλές δοκιμες ίσος καταφέρεις ρύθμισις ώστε να κες και 50-50 αλλα μπορεί και να σηκωθείς το πρωί παγωμένος από a01
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9481 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Μια που ανέφερες Α01 καίω πέλλετ της Αλφα και το πρόβλημα μπουκώματος του καυστήρα με πέλλετ (γεμίζει ο σωλήνας του καυστήρα) είναι σχεδόν καθημερινό. Μήπως ξέρεις τι μπορεί να φταίει. Εγώ υποθέτω ότι κάποιες στιγμές ρίχνει ο κοχλίας πολύ πέλλετ και φτάνοντας κάτω φρακάρει η έξοδος. Μεγάλα κομμάτια πέλλετ σε μήκος δεν βλέπω για να πω ότι φταιει το μέγεθος.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by frelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9488 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

frelas έγραψε: Μια που ανέφερες Α01 καίω πέλλετ της Αλφα και το πρόβλημα μπουκώματος του καυστήρα με πέλλετ (γεμίζει ο σωλήνας του καυστήρα) είναι σχεδόν καθημερινό. Μήπως ξέρεις τι μπορεί να φταίει. Εγώ υποθέτω ότι κάποιες στιγμές ρίχνει ο κοχλίας πολύ πέλλετ και φτάνοντας κάτω φρακάρει η έξοδος. Μεγάλα κομμάτια πέλλετ σε μήκος δεν βλέπω για να πω ότι φταιει το μέγεθος.




Μιλάω πάντα για p12 . Παρακολούθησε ποτε το κάνει ,δηλαδή όταν ανεβάζει σκάλες η όταν ειναι ώρα στην ανωτατη?
Τώρα αν το κάνει την ώρα που ανεβάζει σκάλες και όλες οι παράμετροι είναι "μανισιες" τότε μια πιθανότητα είναι ο κοχλίας να έχει παραπάνω κλίση προς τα κάτω και η άλλη πιθανότητα είναι η παράμετρος t04 να είναι παραπάνω από 8, αν είναι 8 τότε δυο λύσης έχεις μια σηκώνεις λίγο τον κοχλία προς τα επάνω η το 8 το κανεις 9 η 10. (επειδή είχα εγώ το ανάποδο πρόβλημα δηλαδή έριχνε ο κοχλίας λίγο pellet και έσβηνε ο καυστήρας, κατέβασα τον κοχλία κάτω από 45 μοίρες χωρίς να πειράξω τίποτα από παραμέτρους και εκεί που δεν έριχνε pellet άρχισε να μπουκώνει από το πολύ pellet , οποτε 45 μοίρες είναι η σωστή κλίση του κοχλία).
Eλπίζω να βοήθησα και να διόρθωσης το πρόβλημα σου.
Τώρα είδα ότι έχεις τον p7 το t04 το δικό μου είναι 8 το δικό σου είναι 12 .
Αυτά είναι οι χρόνοι που ταΐζει ο κοχλιας κατά την έναυση , το 8 =32 δευτερα και το 12 =48 δευτερα (πολύ μου φαίνεται!).
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9493 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

Μιλάω πάντα για p12 . Παρακολούθησε ποτε το κάνει ,δηλαδή όταν ανεβάζει σκάλες η όταν ειναι ώρα στην ανωτατη?
Τώρα αν το κάνει την ώρα που ανεβάζει σκάλες και όλες οι παράμετροι είναι "μανισιες" τότε μια πιθανότητα είναι ο κοχλίας να έχει παραπάνω κλίση προς τα κάτω και η άλλη πιθανότητα είναι η παράμετρος t04 να είναι παραπάνω από 8, αν είναι 8 τότε δυο λύσης έχεις μια σηκώνεις λίγο τον κοχλία προς τα επάνω η το 8 το κανεις 9 η 10. (επειδή είχα εγώ το ανάποδο πρόβλημα δηλαδή έριχνε ο κοχλίας λίγο pellet και έσβηνε ο καυστήρας, κατέβασα τον κοχλία κάτω από 45 μοίρες χωρίς να πειράξω τίποτα από παραμέτρους και εκεί που δεν έριχνε pellet άρχισε να μπουκώνει από το πολύ pellet , οποτε 45 μοίρες είναι η σωστή κλίση του κοχλία).
Eλπίζω να βοήθησα και να διόρθωσης το πρόβλημα σου.
Τώρα είδα ότι έχεις τον p7 το t04 το δικό μου είναι 8 το δικό σου είναι 12 .
Αυτά είναι οι χρόνοι που ταΐζει ο κοχλιας κατά την έναυση , το 8 =32 δευτερα και το 12 =48 δευτερα (πολύ μου φαίνεται!).


Μάλλον το πρόβλημα είναι στην έναυση οπότε εαν κατεβάσω το 12 στο 8 ίσως λυθεί το πρόβλημα
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by frelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9494 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

frelas έγραψε:

Μιλάω πάντα για p12 . Παρακολούθησε ποτε το κάνει ,δηλαδή όταν ανεβάζει σκάλες η όταν ειναι ώρα στην ανωτατη?
Τώρα αν το κάνει την ώρα που ανεβάζει σκάλες και όλες οι παράμετροι είναι "μανισιες" τότε μια πιθανότητα είναι ο κοχλίας να έχει παραπάνω κλίση προς τα κάτω και η άλλη πιθανότητα είναι η παράμετρος t04 να είναι παραπάνω από 8, αν είναι 8 τότε δυο λύσης έχεις μια σηκώνεις λίγο τον κοχλία προς τα επάνω η το 8 το κανεις 9 η 10. (επειδή είχα εγώ το ανάποδο πρόβλημα δηλαδή έριχνε ο κοχλίας λίγο pellet και έσβηνε ο καυστήρας, κατέβασα τον κοχλία κάτω από 45 μοίρες χωρίς να πειράξω τίποτα από παραμέτρους και εκεί που δεν έριχνε pellet άρχισε να μπουκώνει από το πολύ pellet , οποτε 45 μοίρες είναι η σωστή κλίση του κοχλία).
Eλπίζω να βοήθησα και να διόρθωσης το πρόβλημα σου.
Τώρα είδα ότι έχεις τον p7 το t04 το δικό μου είναι 8 το δικό σου είναι 12 .
Αυτά είναι οι χρόνοι που ταΐζει ο κοχλιας κατά την έναυση , το 8 =32 δευτερα και το 12 =48 δευτερα (πολύ μου φαίνεται!).


Μάλλον το πρόβλημα είναι στην έναυση οπότε εαν κατεβάσω το 12 στο 8 ίσως λυθεί το πρόβλημα




Δες όμως και την κλίση του κοχλία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9513 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

Δες όμως και την κλίση του κοχλία


Η κλίση αυτή την στγμη είναι κάπως σαν την φωτογραφία σου. Εχω την έξοδο του κοχλία (που κουμπώνει με τον σωλήνα) κάθετο στην γη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ