Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8517 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Τα φώτα σας παιδιά .
Λοιπόν όπως βλέπετε στο avatar μου ο λέβητας και το δοχείο είναι τις HALCOTHERM , αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσες μοίρες πρέπει να έχει ο κοχλίας έτσι ώστε να δουλεύει normal με τις "μανισιες" ρύθμισις ο καυστήρας? και αυτό το λέω γιατί αδειάζοντας το καζάνι τελείως τοποθέτησα τον κοχλία έτσι ώστε να ακουμπάει τέρμα κάτω (στην φωτό του avatar δεν είναι τέρμα μέσα) μετά από αυτό και αφού έβαλα μπρός παρατήρησα ότι η ποσότητα pellet που πέφτει από τον κοχλία ελαττώθηκε και αυτό γιατί ο κοχλίας σηκώθηκε πιο όρθια , σαν λύση εγώ μείωσα τον χρόνο του για να πιάσω την απόδοση που είχα .
Να κάνω άλλο καζάνι η να το αφήσω έτσι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8635 από vonitsa
Απαντήθηκε από vonitsa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
γεια σασ.εγω εχω εναν ferroli p 12 και του βαζω πελλετ απο ελια.εχει πολυ καλη αποδοση.αλλα μου μπουκωνει συχνα.ανακατεμενω με πελλετ μακη το καθαριζω καθε δυο μερεσ.
δοκιμαζω αυτεσ τισ μερεσ και μια νεα σχαρα που εκανα για να δω πωσ θα παει η ελια.165/τ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8651 από vonitsa
Απαντήθηκε από vonitsa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
φιλοσ απο οτι βλεπω ειναι πολυ ορθιοσ ο κοχλιασ.θελειτο σπιραλ να ειναι περιπου 60 cm.το ειχα και εγω αυτο το προβλημα στην αρχη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8916 από mantzoumis
Απαντήθηκε από mantzoumis στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Δε πιστεύω να υπάρχουν κάπου γραμμένες προκαθορισμένες μοίρες για τον κοχλία, αλλά όπως είδες όταν άδειασες τη δεξαμενή, ο κοχλίας έχει τρύπα στο κάτω μέρος της σωλήνας του, άρα όσο πιο ξαπλωμένος είναι τόσο πιο εύκολα γεμίζει αυτή η τρύπα με την βαρύτητα των πέλλετς. Άρα λοιπόν μια κλίση γύρω στις 45 μοίρες θα ήταν καλά. Βλέποντας πάντως το avatar σου, θα πρότεινα να σηκώσεις τη δεξαμενή σου βάζοντας μια βάση από κάτω τουλάχιστο 10-15 εκατοστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9026 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

mantzoumis έγραψε: Δε πιστεύω να υπάρχουν κάπου γραμμένες προκαθορισμένες μοίρες για τον κοχλία, αλλά όπως είδες όταν άδειασες τη δεξαμενή, ο κοχλίας έχει τρύπα στο κάτω μέρος της σωλήνας του, άρα όσο πιο ξαπλωμένος είναι τόσο πιο εύκολα γεμίζει αυτή η τρύπα με την βαρύτητα των πέλλετς. Άρα λοιπόν μια κλίση γύρω στις 45 μοίρες θα ήταν καλά. Βλέποντας πάντως το avatar σου, θα πρότεινα να σηκώσεις τη δεξαμενή σου βάζοντας μια βάση από κάτω τουλάχιστο 10-15 εκατοστά.



Λοιπόν σήκωσα την δεξαμενή όπως είπες πάνω σε τσιμέντο γωνιές έσκισα την τρυπα για τον κοχλία πιο κάτω, πέτυχα περίπου 45 μοίρες και όλα τα προβλήματα λύθηκαν.
Τώρα το πρόβλημα με την ροη του pellet προς τον κοχλία δεν λύνεται παρα μονο με αλλαγή δεξαμενής με πιο απότομες κλήσης και τον κοχλία εξωτερικά . (ευχάριστο για τις συμβουλές σας)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9418 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
[/quote]
Για να γίνει pop corn πρέπει να είναι pop corn , δηλαδή αν βάλεις ποικιλία που είναι για pop corn ναι θα γίνει pop corn .
Τώρα όσο για το 50-50 (pellet-corn) λίγο δύσκολο γιατί παιδεύεσαι με την έναυση το βάζεις 70-30 (pellet-corn) για να μην παιδεύεσαι με τις ρύθμισις, αν και το ταίριαξα μέσο παραμέτρων αλλα ο κοχλίας δεν ρίχνει σταθερές δόσης ώστε να κοιμηθείς ήσυχα.[/quote]

Δηλαδή σκέτο καλαμπόκι μάλλον δεν γίνεται. Οταν το καλαμπόκι έχει αναλογία 1,5 κιλό = 1 λίτρο πετρέλαιο = 2,29 κιλά πέλλετ και με τιμή γύρω στα 200-220 ο τόννος είναι πολύ συμφέρουσα λύση . Για πες μας kappas είναι εφικτή η καύση καλαμποκιού η να το ξεχάσουμε σαν λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ