Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129663 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Re:Kαυστήρας Ferroli P12καν

aggelos έγραψε: Γεια σας κ απο εμενα
εχω κ εγω τον p12 τησ ferroli, ειναι η 2η φορα που στο σημειο που ειναι η αντισταση για την εναυση μου ραγιζει το σιδερο της μπουκας μηπως μπορει καποιος να βοηθησει?


Ολοι οι p12 το παθαινουν αυτο (μεχρι τωρα τουλαχιστον).
Λυνεται σχετικα ευκολα...αυτο το κομματι το καθετο της μπουκας που ραγιζει μπορεις να το ενισχυσεις...ενας σιδερας μπορει να κολλησει μια χοντρη ανοξειδωτη λαμα 3mm η 4mm τουλαχιστον απο την πισω μερια...προσοχη στο μηκος και το πλατος της...πρεπει να ειναι τοσο ωστε να μην επηρεαζει τις τρυπες που περναει ο αερας.
Βγαζεις τον καυστηρα...ξεβιδωνεις και παιρνεις στο χερι ολο το κομματι της μπουκας και ο σιδερας το αναλαμβανει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129755 από aggelos
Απαντήθηκε από aggelos στο θέμα Re:Kαυστήρας Ferroli P12καν
σ ευχαριστω για την απαντηση ,θα το κανω για να μην προχωρησει περισσοτερο το ραγισμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138370 από varxo
Απαντήθηκε από varxo στο θέμα Re:Kαυστήρας Ferroli P12καν
αν μπορεις βαλε μια φωτο απο το ραγισμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139817 από Castiel
Απαντήθηκε από Castiel στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Πριν 2 χρονια αγορασα τον καυστηρα Ferroli P12 πελλετ και αντικατεστησα τον καυστηρα πετρελαιου,(ο λεβητας παρεμεινε ο ιδιος).Περιπου 4 με 5 φορες το μηνα μου εβγαζε σφαλμα Α02(ανεκτο ως ενα σημειο).Τωρα στον τριτο χρονο απο τη στιγμη που τον λειτουργησα μου βγαζει καθε μερα σφαλμα Α02 συνεχως.Αλλαξα την φωτοαντισταση και τον θερμοστατη των (85°),ο κοχλιας ειναι στις σωστες μοιρες και το σφαλαμα παραμενει.Ο καυστηρας τροφοδοτει 3 διαμερισματα και τωρα μου ειπαν να δουμε τους θερμοστατες χωρου (οχι ηλεκτρονικοι)αν ειναι εκει το προβλημα .Υπαρχει καποιος που μπορει να δωσει λυση στο προβλημα αυτο?Ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150019 από ferroli sfl7
Απαντήθηκε από ferroli sfl7 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
καλησπερα σας και παλι.λοιπον να τα παρουμε τα πραματα απο την αρχη.πηρα των λεβητα ferroli sfl 7 και τον καυστηρα ferroli p12 και ειναι κοκκινος,καμιναδα ξεκιναει με τ καθαρισμου συνεχιζει λοξα για δυο μετρα και ανεβαινει με ημιγωνια αλλα πεντε μετρα καινουρια μονωμενη,εχω ενα διαμερισμα 130 τετραγωνικα ακαλυπτο απο παντου με ελαχιστη μονωση και διπλα τζαμια και πλακα απο πανω.ολο το πακετο με σωληνες,εγκατασταση,ηλεκτρολογο κ.λ.π. μου βγηκε λιγο πανω απο τις τρεις χιλιαδες (σακατευτηκα ο μαυρος)ομως αυτοι που τον περασανε δεν εχουνε ιδεα γιατι πρωτη φορα περασανε τετοιο λεβητα,προσπαθω να τον ρυθμισω μονος μου αλλα δεν τα καταφερνω και πολυ καλα αν και διαβασα και τις 129 σελιδες,για αυτο θα ηθελα τα φωτα σας οποιος μπορει να βοηθησει ας το κανει παρακαλω πολυ παιδια γιατι οπως σας ειπα ειμαι πολυ βορεια και εχουμε αρκετα κρυα κοντα στην εδεσσα και με 2 μικρα παιδια χρειαζομαστε καλη ζεστη γυρω στους 23-24 μεσα.χρηστος8 και etsa67 αν με διαβασετε τα φωτα σας παρακαλω να τον κανουμε να δουλευει τελεια γιατι λυπαμαι τα λεφτουδακια που δεν υπηρχαν κιολας.ευχαριστω εκ των προταιρων και περιμενω νεα σας με τις ρυθμισεις t1-20 και τα u1-3.να εισαστε ολοι καλα και συγνωμη αν σας κουρασα.πελλετ ξεκινησα να καιω ενα βουλγαρικο που ελεγε class A1 και ενα τις alfa wood που λεγε class Α2,πηρα και καμια 10 τσουβαλακια απο το αυστριακο για να δουμε τι θα μας ταιριαξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150021 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Τί βλάβη σου βγάζει?
Σημαντικό είναι ο καυστήρας να ξεκινάει με αρνητικό ελκυσμό (κρύα εγκα/ση) έστω μικρό.
Σημαντικό επίσης είναι να ζυγίσεις πέλλετ σε χρόνο 10 λεπτά (βγάζεις καλώδια κοχλία και τα βάζεις σε μία σούκο για συνεχόμενη ρύψη 10 λεπτών.) Μετά ζυγίζεις σε ζυγαριά με ακρίβεια 5 γραμμ. και αφού ολοκληρώσεις και αυτό όλα θα γίνουν με επιτυχία.
Γράψε μας καλύτερα τη κατασκευή της καπνοδόχου.
Απο τον καπναγωγό έως το σημείο της ένωσης με το κάθετο τμήμα , διάμετρος , ύψος, μήκος οριζόντιου κομματιού , μόνωση οριζόντιου κομματιού , και άλλο σημαντικό που είναι τοποθετημένος γενικά ο λέβητας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ