Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125248 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
οχι φιλε FERR το πιατακι ηταν καθαρο αλλα ολα τα αλλα ηταν γεματα σταχτη σαν πουδρα!!ειμε ευχαριστημενος με το καυστηρα και με το πελλετ που ειναι απο ελατο !!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125295 από sapapa
Απαντήθηκε από sapapa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

FERR έγραψε: Κοιτα τους σωλήνες καυσαερίων (τούμπες) εχουν τους περιριστες η λαμες η ελικοειδής μορφής ,αν έχεις βγαλτα.
Βάλε Ενα σωλήνα με μεγαλύτερο μήκος να ελενξεις μια μια αν στο βάθος τους έχουν κλείσει με επικαθισεις .


Καλησπέρα παιδιά.
Ήρθε σήμερα ένας καυστηρατζής να δει τι γίνεται και μου είπε ότι γυρίζουν η φλόγα και ο καπνός στον καυστήρα και το σωλήνα τροφοδοσίας (υπερθερμαίνεται) επειδή ο λέβητας μου (σχεδιασμένος για καύση πετρελαίου) δεν έχει καλό ελκυσμό καυσαερίων και όταν σταματάει ο ανεμιστήρας από τον καυστήρα δεν τραβάει καλά την υπολειπόμενη φλόγα και καυσαέρια. Στο πρόβλημα συνηγορεί και η διαμόρφωση των σωληνώσεων προς την εξωτερική καμινάδα (ακολουθούν πορεία ζιγκ-ζαγκ). Μου είπε βασικά να βάλω ένα περιστρεφόμενο καπέλο στην καπνοδόχο για βοηθήσει στην έλκυση του καπνού και να διορθώσω τις σωληνώσεις προς την καπνοδόχο (ευθεία γραμμή) αλλά και να βγάλω τις λάμες από τις τούμπες. Η άποψη σας ποια είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125304 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

sapapa έγραψε:

FERR έγραψε: Κοιτα τους σωλήνες καυσαερίων (τούμπες) εχουν τους περιριστες η λαμες η ελικοειδής μορφής ,αν έχεις βγαλτα.
Βάλε Ενα σωλήνα με μεγαλύτερο μήκος να ελενξεις μια μια αν στο βάθος τους έχουν κλείσει με επικαθισεις .


Καλησπέρα παιδιά.
Ήρθε σήμερα ένας καυστηρατζής να δει τι γίνεται και μου είπε ότι γυρίζουν η φλόγα και ο καπνός στον καυστήρα και το σωλήνα τροφοδοσίας (υπερθερμαίνεται) επειδή ο λέβητας μου (σχεδιασμένος για καύση πετρελαίου) δεν έχει καλό ελκυσμό καυσαερίων και όταν σταματάει ο ανεμιστήρας από τον καυστήρα δεν τραβάει καλά την υπολειπόμενη φλόγα και καυσαέρια. Στο πρόβλημα συνηγορεί και η διαμόρφωση των σωληνώσεων προς την εξωτερική καμινάδα (ακολουθούν πορεία ζιγκ-ζαγκ). Μου είπε βασικά να βάλω ένα περιστρεφόμενο καπέλο στην καπνοδόχο για βοηθήσει στην έλκυση του καπνού και να διορθώσω τις σωληνώσεις προς την καπνοδόχο (ευθεία γραμμή) αλλά και να βγάλω τις λάμες από τις τούμπες. Η άποψη σας ποια είναι;

βγαλε της λαμες απο τα τουμπα και δες αν αλλαζει κατι.παντος δεν σου ειπε και κατι περιεργο εχει δικαιο.βγαλε καμια φωτο απο την καμιναδα σου να δουμε ?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125309 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Οπως ακριβώς στα ειπε ..
Σε έχουμε ρωτήσει τόσες φορές για τις τούμπες και για την καμιναδα, απάντηση δεν πήραμε,
Πρέπει να βγάλεις τους περιοριστες ,για αρχή και μετά προχωράς για καμινάδα που είναι πιο δύσκολο.
Αν φτιάξεις όμως την καμινάδα σωστά (αν σου επιτρέπει ο χώρος που έχεις στην έξοδο της)ίσως να μην χρειάζεται να βγάλεις τους περιοριστες .
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125334 από sapapa
Απαντήθηκε από sapapa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Συγνώμη αλλά μέχρι χθες δεν ήξερα τι είναι οι τούμπες. Επισυνάπτω φωτο από την εγκατάσταση της καμινάδας, όπως βγαίνει από το λέβητα (αριστερά) και ανεβαίνει για να βγει έξω από το υπόγειο (δεξιά) όπου συνεχίζει ευθεία ως τον τέταρτο όροφο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125383 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

sapapa έγραψε: Συγνώμη αλλά μέχρι χθες δεν ήξερα τι είναι οι τούμπες. Επισυνάπτω φωτο από την εγκατάσταση της καμινάδας, όπως βγαίνει από το λέβητα (αριστερά) και ανεβαίνει για να βγει έξω από το υπόγειο (δεξιά) όπου συνεχίζει ευθεία ως τον τέταρτο όροφο.

Ανοιξε τον λέβητα και βγάλε μια φωτο απο μέσα,να δούμε πως είναι μέσα.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": FERR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ