Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68296 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

xaloulis90 έγραψε: ευχαριστω για τις διευκρινισεις ερωτησεις εχω γιωργο και συγνωμη αν σε κουραζω ..
θα πρεπει να παρατηρω και στις 5 σκαλες αν εχει ιδια φλογα ?οχι
και ο αριθμος σκαλας που βρισκεται αναγραφεται μροστα στην οθονη διπλα απο την θερμοκρασια ?ναι
η θερμοκρασια που δειχνει μπροστα η οθονη τη σχεση εχει με το αναλογικο θερμοκρασιομετρο που ειναι μπροστα στον λεβητα ?το αισθητήριο στο ίδιο κυάθιο δεν το έχεις βάλει?αν έχουν μεγάλη διαφορά κοίτα μήπως το ''καλώδιο''που πάει στο θερμόμετρο που έχει πάνω ο λέβητα ακουμπάει πάνω στο μαντέμι και δείχνει άλλη θερμοκρασία,για αυτό έχουν διαφορά


ναι στο ιδιο τα εχω ,σωστη η παρατηρηση σου θα το κοιταξω και αυτο και κατι τελευταιο,,
απο οτι βλεπω απο το μανουαλ και σε σχεση με αυτα που μου εχεις δωσει παρατηρω οτι ο ανεμιστηρας στην 1 και 3 ταχυτητα μου εχεις δωσει πιο μεγαλα νουμερα απο οτι το μανουαλ δεν θα επρεπε να ειναι σαν το μανουαλ μηπως φταιει αυτο που μου τα πεταει σαν καρβουνακια ?
η μηπως πρεπει να μειωσω τον ανεμιστηρα απο ολες τις ταχυτητες ..?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68301 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xaloulis90 έγραψε: ναι στο ιδιο τα εχω ,σωστη η παρατηρηση σου θα το κοιταξω και αυτο και κατι τελευταιο,,
απο οτι βλεπω απο το μανουαλ και σε σχεση με αυτα που μου εχεις δωσει παρατηρω οτι ο ανεμιστηρας στην 1 και 3 ταχυτητα μου εχεις δωσει πιο μεγαλα νουμερα απο οτι το μανουαλ δεν θα επρεπε να ειναι σαν το μανουαλ μηπως φταιει αυτο που μου τα πεταει σαν καρβουνακια ?
η μηπως πρεπει να μειωσω τον ανεμιστηρα απο ολες τις ταχυτητες ..?

εγώ έχω το εγχειρίδιο το ιταλικό, από το εργοστάσιο,σε εσένα ποιες είναι οι τιμές που λέει?μπορείς να μου της γράψεις?
αν μειώσεις αέρα να προσέχεις και την φλόγα μα μην αλλάξει χρώμα (χαμηλός αέρας)και να είναι πάντα δυνατή και να φτάνει απέναντι η και λίγο πριν φτάσει απέναντι,με λίγα λόγια να είναι ζωηρή
μην τον μειώσεις και πολύ γιατί μετά δεν θα έχει ένταση η φλόγα,θα σβήνει και θα έχεις Α01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68306 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

makedonas έγραψε: Γιώργο καλημέρα!Δυστυχώς το μηχάνημα το χαβά του,έβαλα τις ρυθμίσεις που μου είπες, στην αρχή δεν πήρε μπροστά και έβγαλε ΑΟ1 μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες το παράτησα και πήγα να βάλω το κλίμα,ξαφνικά πήρε μπροστά και από τότε δεν σταμάτησε, αλλά τα καρβουνάκια το ίδιο όπως πριν και η κατανάλωση σταθερή στα 4 σακουλάκια,σήμερα ανέβασα το to7 στο 20 από 17 αλλά δεν νομίζω να δούμε κάποια διαφορά.

Υπάρχει εξήγηση στη περίπτωση? Τη φωτογραφία με τα καρβουνάκια και την κατανάλωση την θεωρείς φυσιολογική? Αυτός που τον πέρασε έχει βάλει και άλλα στην περιοχή και με τις μανίσιες ρυθμίσεις βγάζει το πέλετ πούδρα και έχουν καλύτερη κατανάλωση ή ακόμη και το άλλο το παλικάρι στο φόρουμ που του έδωσες παρόμοιες ρυθμίσεις έχει λίγο καρβουνάκι και η κατανάλωση για 170τμ 3,5 σακουλάκια είναι πολύ καλά,μπρστά στα 4 τα δικά μου για 140τμ .

έχεις δοκιμάσει άλλο πέλετ?
μήπως το πέλετ δεν έχει καλή συμπίεση και θερμιδογόνο δύναμη για αυτό να καίει πολύ και έχει καρβουνάκια
πιστεύω τώρα που πήγες το t07 -->20 θα ελαττωθούν τα καρβουνάκια
όταν λες δεν σταμάτησε καθόλου τι εννοείς?
τα νερά στους πόσους βαθμούς τα ανεβάζει?
πόση ώρα κάνει ο θερμοστάτης χώρου να πιάσει την θερμοκρασία που έχεις ορίσει?



Γιώργο το πέλετ είναι Schweighofer,δεν σταμάτησε εννοώ δούλευε ρολόι,τα νερά μέχρι70 βαθμούς τα ανεβάζει και ο θερμοστάτης κάνα μισάωρο πρέπει να κάνει για να πιάσε την θερμοκρασία.

Τώρα κατάλαβα τι είναι το κλίγκερ!! Εγώ έχω όλα τα στραβά,αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω,το τασάκι είναι πεντακάθαρο,αλλά η στάχτη που πετάει ο φίλος xaloulis90 είναι τέλεια μπροστά στην δική μου,εμένα είναι σκέτο κάρβουνο όπως είδατε και στην φώτο.

Σήμερα Γιώργο δεύτερο εικοσιτετράωρο και με το to7 από 17 στο 20 κάρβουνο όπως πρώτα με καμία διαφορά,το μόνο παράδοξο είναι ότι για πρώτη φορά έκαψα 1 σακουλάκι λιγότερο(δηλαδή 3),αλλά δεν ξέρω αν οφείλετε στο to7 που το ανέβασα 3 μονάδες ή στο καιρό που είχε 15 βαθμούς σήμερα!!

Τώρα ανέβασα το to7 στους 22,λες να το πάω 30 ας πούμε για να πετύχω στάχτη σαν τη φώτο του xalouli90?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68318 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

makedonas έγραψε:

joe125 έγραψε:

makedonas έγραψε: Γιώργο καλημέρα!Δυστυχώς το μηχάνημα το χαβά του,έβαλα τις ρυθμίσεις που μου είπες, στην αρχή δεν πήρε μπροστά και έβγαλε ΑΟ1 μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες το παράτησα και πήγα να βάλω το κλίμα,ξαφνικά πήρε μπροστά και από τότε δεν σταμάτησε, αλλά τα καρβουνάκια το ίδιο όπως πριν και η κατανάλωση σταθερή στα 4 σακουλάκια,σήμερα ανέβασα το to7 στο 20 από 17 αλλά δεν νομίζω να δούμε κάποια διαφορά.

Υπάρχει εξήγηση στη περίπτωση? Τη φωτογραφία με τα καρβουνάκια και την κατανάλωση την θεωρείς φυσιολογική? Αυτός που τον πέρασε έχει βάλει και άλλα στην περιοχή και με τις μανίσιες ρυθμίσεις βγάζει το πέλετ πούδρα και έχουν καλύτερη κατανάλωση ή ακόμη και το άλλο το παλικάρι στο φόρουμ που του έδωσες παρόμοιες ρυθμίσεις έχει λίγο καρβουνάκι και η κατανάλωση για 170τμ 3,5 σακουλάκια είναι πολύ καλά,μπρστά στα 4 τα δικά μου για 140τμ .

έχεις δοκιμάσει άλλο πέλετ?
μήπως το πέλετ δεν έχει καλή συμπίεση και θερμιδογόνο δύναμη για αυτό να καίει πολύ και έχει καρβουνάκια
πιστεύω τώρα που πήγες το t07 -->20 θα ελαττωθούν τα καρβουνάκια
όταν λες δεν σταμάτησε καθόλου τι εννοείς?
τα νερά στους πόσους βαθμούς τα ανεβάζει?
πόση ώρα κάνει ο θερμοστάτης χώρου να πιάσει την θερμοκρασία που έχεις ορίσει?



Γιώργο το πέλετ είναι Schweighofer,δεν σταμάτησε εννοώ δούλευε ρολόι,τα νερά μέχρι70 βαθμούς τα ανεβάζει και ο θερμοστάτης κάνα μισάωρο πρέπει να κάνει για να πιάσε την θερμοκρασία.

Τώρα κατάλαβα τι είναι το κλίγκερ!! Εγώ έχω όλα τα στραβά,αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω,το τασάκι είναι πεντακάθαρο,αλλά η στάχτη που πετάει ο φίλος xaloulis90 είναι τέλεια μπροστά στην δική μου,εμένα είναι σκέτο κάρβουνο όπως είδατε και στην φώτο.

Σήμερα Γιώργο δεύτερο εικοσιτετράωρο και με το to7 από 17 στο 20 κάρβουνο όπως πρώτα με καμία διαφορά,το μόνο παράδοξο είναι ότι για πρώτη φορά έκαψα 1 σακουλάκι λιγότερο(δηλαδή 3),αλλά δεν ξέρω αν οφείλετε στο to7 που το ανέβασα 3 μονάδες ή στο καιρό που είχε 15 βαθμούς σήμερα!!

Τώρα ανέβασα το to7 στους 22,λες να το πάω 30 ας πούμε για να πετύχω στάχτη σαν τη φώτο του xalouli90?

το t07 να το ανεβάζεις σιγά σιγά και να βλέπεις και την φλόγα γιατί μπορεί να το πας στο 30 και η φλόγα να μείνει η μισή η ελάχιστη και να μην έχεις απόδοση μετά
και από τα δύο παίζει ρόλο η κατανάλωση και από πολλές άλλες παραμέτρους
θέλει λίγο υπομονή να ρυθμιστή μην απογοητεύεσαι και σιγά σιγά θα δεις θα τον ρυθμίσουμε
τώρα που ανέβασες το t07 στο 22 στο επόμενο καθάρισμα θα μπορέσεις να βγάλεις μια φώτο της στάχτης?
κοίτα η φλόγα πώς είναι?μπορείς να μου την περιγράψεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68353 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Από το κινητό είναι αλλά δεν φαίνονται τα νούμερα που δείχνει ο καυστήρας,δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα,μέχρι τη σκάλα 4 έφτασε και το 35 με τα νερά στους 40 βαθμούς(μετά έφυγα φαντάζομαι θα έφτασε μέχρι 70) έκανε κάτι αυξομειώσεις η φλόγα αλλά καλά πρέπει να είναι,δεν ξέρω αν μας παίρνει να ανεβάσουμε κι άλλο το to7?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68358 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

makedonas έγραψε: Από το κινητό είναι αλλά δεν φαίνονται τα νούμερα που δείχνει ο καυστήρας,δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα,μέχρι τη σκάλα 4 έφτασε και το 35 με τα νερά στους 40 βαθμούς(μετά έφυγα φαντάζομαι θα έφτασε μέχρι 70) έκανε κάτι αυξομειώσεις η φλόγα αλλά καλά πρέπει να είναι,δεν ξέρω αν μας παίρνει να ανεβάσουμε κι άλλο το to7?

σε χάνω
τι είναι το 35?
που είναι η φώτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.241 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ