Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68235 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xaloulis90 έγραψε: φιλε μου γιωργο τελικα βρηκα τροπο να ανεβασω φωτο και σου στελνω φωτο απο το κλιγκερ να διαπιστωσεις και να μου πεις αν οντως ειναι κλιγκερ και σου στελνω και φωτο με το σημερινο καθαρισμα το οποιο εχει παρα πολλυ καρβουνακι περισσοτερο και απο τις ρυθμισεις που ειχαν...


το τασακι οπως το χαρακτηριζω με την βρομια που κραταει μετα απο ενα 24ωρο και ειχε και λιγα ακομα μπροστα τα οποια επεσαν...




εδω το εχω καθαρισει και αυτα πρεπει να τα ξυσω με την συρματοβουρτσα για να βγουνε ...


και το μερος οπου πεταω την σταχτη με την σημερινη φουρνια που ειχε παρα πολλυ καρβουνο..



λοιπον τα εχω βαλει ολα οπως μου τα ειχες στειλει στην αρχη τα t.. εκτος απο το t7 το οποιο το εχω ανεβασει στο 25 γιατι οπως μου ειχες πει οσο το ανεβαζω τοσο περισσοτερο σταζτη βγαζω παρα καρβουνακι ..
αν εχω καπου λαθος διορθωσε με ..


εγώ τέτοια κάρβουνα είχα μονο όταν έβαλα την τεταρτη σκάλα που έχει πολύ αέρα , δοκίμασε να ελάττωσης αέρα μήπως δεις διαφορα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68241 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε: θα σου συνιστούσα να καθαρίσεις πρώτα και μετά να μετρήσεις
δηλαδή τι ρυθμίσεις έχεις τώρα?
από φλόγα πώς πάει?


Λοιπόν καθάρισα και έπεσαν οι θερμοκρασίες κατά 10C ανά σκαλα τώρα οι ρύθμισις που έχω είναι.

SUN P12

u01 68 , u02 3 , u03 0

t01 = 0
t02 = 1
t03 = 51
t04 = 8
t05 = 5
t06 = 100
t07 = 15
t08 = 60
t09 = 30
t10 = 70
t11 = 35
t12 = 90
t13 = 45
t14
t15
t16
t17
t18 = 1
t19
t20

Τα ασυμπλήρωτα δεν τα πείραξα γιατί δουλεύω μέχρι την σκάλα 3[/quote]
ρε πατριδα απο που πηρες το θερμομετρο ?
ποσο το πηρε?
το εχεις μονιμα στον καπνοδοχο?
για το πελλετ ενδιαφερομαι και εγω ,να δοκιμασω και ενα φτηνο.για να ξερω που θα πουλαω οταν βγαλω.....

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68249 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
φίλε xrysafis72 ιδού πώς μπορείς να φτιάξεις το ψηφιακό σου θερμόμετρο
Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68286 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

xaloulis90 έγραψε: απο φλογα μια χαρα την βλεπω τερμα στο φουλ και ομορφη μεγαλη ...
το τ16 θελει μηπως να το χαμηλωσουμε η καλυτερα να το αφησω εκει που μυ ειχες πει εσυ την πρωτη φορα γιατι σε υπενθυμιζω οτι το ειχανε στο 160 και το καναμε 170 ....
και αφου λες οτι πρεπει να ειναι απο το πελλετ η βρομια οποτε παραταω για κλινγκερ την ρυθμιση

απο τις αρχικες ρυθμισεις και σε σχεση με αυτες που αλλαξαμε γιωργο υπαρχη περιπτωση να καταναλωνει περισσοτερο πελλετ ..?

το 170 είναι η τιμή που δίνουν οι Ιταλοί στο εγχειρίδιο
όχι δεν καταναλώνεις περισσότερο γιατί ανεβάζοντας το t07 ρίχνει σε την ίδια ποσότητα σε μεγαλύτερο χρόνο δηλαδή ο κοχλίας μένει σβηστός περισσότερο χρόνο,αυτό το κάνουμε για να προλαβαίνει ο καυστήρας να καίει την ποσότητα που έχει τροφοδοτηθεί και να μην βγάζει άκαυτο πέλετ (καρβουνάκια)



ευχαριστω για τις διευκρινισεις ερωτησεις εχω γιωργο και συγνωμη αν σε κουραζω ..
θα πρεπει να παρατηρω και στις 5 σκαλες αν εχει ιδια φλογα ?
και ο αριθμος σκαλας που βρισκεται αναγραφεται μροστα στην οθονη διπλα απο την θερμοκρασια ?
η θερμοκρασια που δειχνει μπροστα η οθονη τη σχεση εχει με το αναλογικο θερμοκρασιομετρο που ειναι μπροστα στον λεβητα ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68287 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε:

xaloulis90 έγραψε: φιλε μου γιωργο τελικα βρηκα τροπο να ανεβασω φωτο και σου στελνω φωτο απο το κλιγκερ να διαπιστωσεις και να μου πεις αν οντως ειναι κλιγκερ και σου στελνω και φωτο με το σημερινο καθαρισμα το οποιο εχει παρα πολλυ καρβουνακι περισσοτερο και απο τις ρυθμισεις που ειχαν...


το τασακι οπως το χαρακτηριζω με την βρομια που κραταει μετα απο ενα 24ωρο και ειχε και λιγα ακομα μπροστα τα οποια επεσαν...




εδω το εχω καθαρισει και αυτα πρεπει να τα ξυσω με την συρματοβουρτσα για να βγουνε ...


και το μερος οπου πεταω την σταχτη με την σημερινη φουρνια που ειχε παρα πολλυ καρβουνο..



λοιπον τα εχω βαλει ολα οπως μου τα ειχες στειλει στην αρχη τα t.. εκτος απο το t7 το οποιο το εχω ανεβασει στο 25 γιατι οπως μου ειχες πει οσο το ανεβαζω τοσο περισσοτερο σταζτη βγαζω παρα καρβουνακι ..
αν εχω καπου λαθος διορθωσε με ..


εγώ τέτοια κάρβουνα είχα μονο όταν έβαλα την τεταρτη σκάλα που έχει πολύ αέρα , δοκίμασε να ελάττωσης αέρα μήπως δεις διαφορα


ευχαριστω φιλε μου θα το κοιταξω ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68291 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xaloulis90 έγραψε: ευχαριστω για τις διευκρινισεις ερωτησεις εχω γιωργο και συγνωμη αν σε κουραζω ..
θα πρεπει να παρατηρω και στις 5 σκαλες αν εχει ιδια φλογα ?οχι
και ο αριθμος σκαλας που βρισκεται αναγραφεται μροστα στην οθονη διπλα απο την θερμοκρασια ?ναι
η θερμοκρασια που δειχνει μπροστα η οθονη τη σχεση εχει με το αναλογικο θερμοκρασιομετρο που ειναι μπροστα στον λεβητα ?το αισθητήριο στο ίδιο κυάθιο δεν το έχεις βάλει?αν έχουν μεγάλη διαφορά κοίτα μήπως το ''καλώδιο''που πάει στο θερμόμετρο που έχει πάνω ο λέβητα ακουμπάει πάνω στο μαντέμι και δείχνει άλλη θερμοκρασία,για αυτό έχουν διαφορά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.230 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ