Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68067 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

πες μου ότι θα τον βάλεις μόνο σου?


η αληθεια ειναι οτι ασχολουμαι πολυ πρακτικως αλλα λεω να μην το κανω μονος μου το συκγεκριμενο θα παρω υδραυλικο γιατι απο οτι καταλαβα εχει χαλασει και ενα ρολοι πιεσης στην παροχη οποτε ολα μια και καλη .!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68096 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

annikolas έγραψε: Φίλε makedona συγνωμη για την παρέμβαση αλλά επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα με το Α01 ανέβασα το Τ04 στο 10 και το ΤΟ3 στο 61. Ισως χρειάζεσαι παραπάνω πέλλετ για την έναυση γιαυτο μετά από δύο φορές που έριξε πήρε.



Όχι συγνώμη φίλε,εγώ ευχαριστώ για την πληροφορία,αλλά εκείνο που έχει τρελάνει είναι που δεν κάνει σωστή καύση και το βγάζει κάρβουνο,άντε να δούμε με αυτά τα πέλετ,βλέπω να ρίχνουν το πετρέλαιο και να το γυρνάμε όλοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68108 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
φιλε μου γιωργο τελικα βρηκα τροπο να ανεβασω φωτο και σου στελνω φωτο απο το κλιγκερ να διαπιστωσεις και να μου πεις αν οντως ειναι κλιγκερ και σου στελνω και φωτο με το σημερινο καθαρισμα το οποιο εχει παρα πολλυ καρβουνακι περισσοτερο και απο τις ρυθμισεις που ειχαν...


το τασακι οπως το χαρακτηριζω με την βρομια που κραταει μετα απο ενα 24ωρο και ειχε και λιγα ακομα μπροστα τα οποια επεσαν...



εδω το εχω καθαρισει και αυτα πρεπει να τα ξυσω με την συρματοβουρτσα για να βγουνε ...


και το μερος οπου πεταω την σταχτη με την σημερινη φουρνια που ειχε παρα πολλυ καρβουνο..



λοιπον τα εχω βαλει ολα οπως μου τα ειχες στειλει στην αρχη τα t.. εκτος απο το t7 το οποιο το εχω ανεβασει στο 25 γιατι οπως μου ειχες πει οσο το ανεβαζω τοσο περισσοτερο σταζτη βγαζω παρα καρβουνακι ..
αν εχω καπου λαθος διορθωσε με ..
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xaloulis90.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68151 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

makedonas έγραψε: Γιώργο καλημέρα!Δυστυχώς το μηχάνημα το χαβά του,έβαλα τις ρυθμίσεις που μου είπες, στην αρχή δεν πήρε μπροστά και έβγαλε ΑΟ1 μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες το παράτησα και πήγα να βάλω το κλίμα,ξαφνικά πήρε μπροστά και από τότε δεν σταμάτησε, αλλά τα καρβουνάκια το ίδιο όπως πριν και η κατανάλωση σταθερή στα 4 σακουλάκια,σήμερα ανέβασα το to7 στο 20 από 17 αλλά δεν νομίζω να δούμε κάποια διαφορά.

Υπάρχει εξήγηση στη περίπτωση? Τη φωτογραφία με τα καρβουνάκια και την κατανάλωση την θεωρείς φυσιολογική? Αυτός που τον πέρασε έχει βάλει και άλλα στην περιοχή και με τις μανίσιες ρυθμίσεις βγάζει το πέλετ πούδρα και έχουν καλύτερη κατανάλωση ή ακόμη και το άλλο το παλικάρι στο φόρουμ που του έδωσες παρόμοιες ρυθμίσεις έχει λίγο καρβουνάκι και η κατανάλωση για 170τμ 3,5 σακουλάκια είναι πολύ καλά,μπρστά στα 4 τα δικά μου για 140τμ .

έχεις δοκιμάσει άλλο πέλετ?
μήπως το πέλετ δεν έχει καλή συμπίεση και θερμιδογόνο δύναμη για αυτό να καίει πολύ και έχει καρβουνάκια
πιστεύω τώρα που πήγες το t07 -->20 θα ελαττωθούν τα καρβουνάκια
όταν λες δεν σταμάτησε καθόλου τι εννοείς?
τα νερά στους πόσους βαθμούς τα ανεβάζει?
πόση ώρα κάνει ο θερμοστάτης χώρου να πιάσει την θερμοκρασία που έχεις ορίσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68152 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε:

joe125 έγραψε:

kappas έγραψε: Μια βοήθεια παρακαλώ !

Πήρα ένα θερμόμετρο καυσαερίων





και δεν ξέρω σε τι απόσταση από την έξοδο του λέβητα να το βάλω , ο λέβητας μου είναι 60kw ξυλολεβητας με Φ180 καμινάδα 6m.

σου απάντησε ο drifter αλλά και ποιο κοντά να το βάλεις δεν υπάρχει πρόβλημα
το μόνο πρόσεξε να μπει μέσα στην καμινάδα το πού 5 χιλιοστά και μην ακουμπάει απέναντι


Λοιπόν με τις ρύθμισις που είχα πιο πάνω και μετά από την είσοδο του θερμομέτρου είχα 230C έξοδο έτσι αναγκαστικά να τα πειράξω όλα κατεβάζοντας αέρα και τροφοδοσία σε όλες τις σκάλες μια μια , έτσι έχω με λερωμένο λέβητα 160C στην πρώτη σκάλα 170C στη δεύτερη και 180C στην τρίτη που την έχω για ανωτέρ.

θα σου συνιστούσα να καθαρίσεις πρώτα και μετά να μετρήσεις
δηλαδή τι ρυθμίσεις έχεις τώρα?
από φλόγα πώς πάει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68153 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xaloulis90 έγραψε: φιλε μου γιωργο τελικα βρηκα τροπο να ανεβασω φωτο και σου στελνω φωτο απο το κλιγκερ να διαπιστωσεις και να μου πεις αν οντως ειναι κλιγκερ και σου στελνω και φωτο με το σημερινο καθαρισμα το οποιο εχει παρα πολλυ καρβουνακι περισσοτερο και απο τις ρυθμισεις που ειχαν...


το τασακι οπως το χαρακτηριζω με την βρομια που κραταει μετα απο ενα 24ωρο και ειχε και λιγα ακομα μπροστα τα οποια επεσαν...




εδω το εχω καθαρισει και αυτα πρεπει να τα ξυσω με την συρματοβουρτσα για να βγουνε ...


και το μερος οπου πεταω την σταχτη με την σημερινη φουρνια που ειχε παρα πολλυ καρβουνο..



λοιπον τα εχω βαλει ολα οπως μου τα ειχες στειλει στην αρχη τα t.. εκτος απο το t7 το οποιο το εχω ανεβασει στο 25 γιατι οπως μου ειχες πει οσο το ανεβαζω τοσο περισσοτερο σταζτη βγαζω παρα καρβουνακι ..
αν εχω καπου λαθος διορθωσε με ..

αν τρίβεται δεν είναι κλινκέτ
μάλλον είναι από το πέλετ και έχει σχέση με τι ξύλο είναι φτιαγμένο
όσο για το t μια χαρά τα λες δεν κάνεις πουθενά λάθος
υπομονή θέλει και θα βρεις τις σωστές ρυθμίσεις
από φλόγα πώς τα πάει το μηχάνημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.244 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ