Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67771 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xaloulis90 έγραψε:

μια χαρά είναι αλλά θα πρωτινά τα λίτρα να είναι από 100 μέχρι 160
με ρεύμα και με τον λέβητα και θα είσαι άρχοντας
αλλά εγώ θα σου πρωτινά να βάλεις ηλιακό τριπλής ενέργειας (αλλά ανάλογα τα λεφτά που διαθέτη ο καθένας και τι χώρο έχει)να ξενιάσεις από ζεστό νερό χρήσης



βασικα το εχω σκεφτει αλλα δεν θα μπορεσω να διαθεσω τοσα χρηματα για ηλιακο οποτε ελεγα να αλω αυτο το μποιλερ που στην ουσια αυτος ειναι ο διπλης ενεργειας που λενε ?
παρεπιπτωντος εχω ακομα να απλα θερμοσιφωνα 80 λιτρα με ρευμα για μπανιο γιαυτο ελεγα να παρω αλλο ενα 80 και για ζεστο και για μπανιο.βεβαια μετα θα εχω ζεστο νερο συνεχεια ?
αν ειναι ετσι να παρω μεγαλυτερο μου προτεινεις ετσι ?
και η μαρκα καλη ειναι και σαν τιμη εννοω ?

αν είχες 80 λίτρα παλιά και κάνατε όλοι μπάνιο και δεν έκανε ο πρώτος με ζεστό και ο τελευταίος με κρύο τότε βάλε 80 λίτρα
ο λέβητας όσο είναι αναμμένος θα είναι ζεστό το νερό και το ρεύμα δεν θα το ανάβεις και ποτέ ούτε το καλοκαίρι γιατί και τότε θα ανάβεις τον λέβητα στην σκάλα 1 για μια ώρα και θα στο ζεσταίνει το νερό απλά με μια βάνα θα κόβεις τα νερά που πάνε στα καλοριφέρ,μην σκασετε από την ζέστη καλοκαιριάτικα
μια χαρά είναι σαν μάρκα,σε σπίτια φίλων που έχουν είναι σκυλιά ανήμερα αλλά αν θες καμιά γνώμη από ειδικό ρώτα κάποιον υδραυλικό γιατί η δικιά μου είναι εμπειρική,ξέχασα να σου πω ότι τον έχει βάλει ένας φίλος μου ακριβώς τον ίδιο με ένα λέβητα σαν τον δικό μας και από ζεστό νερό δεν έχει ξεμείνει ποτέ μέχρι τώρα και είναι 4 άτομα στο σπίτι του
διπλής ενέργειας λέμε αυτούς που ζεσταίνονται από δύο είδη ενέργειας,τριπλής από τρία και πάει λέγοντας
πες μου ότι θα τον βάλεις μόνο σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67818 από Μιχάλης
Αν κατάλαβα καλά Γιώργο, φταίει το ότι δεν μπορώ να γείρω άλλο τον κοχλία μέσα στο σιλό και είναι σχεδόν όρθιος και έτσι πέφτουν κάτω τα πέλετ όταν δε δουλεύει και γι αυτό μου βγάζει το πρόβλημα μόνο στην αρχή. Είδα σε ένα βιντεάκι κάποιον "συνάδελφο" φερολάκια με το ίδιο σιλό, ο οποίος είχε σηκώσει τον πάτο του κοχλία μέχρι σχεδόν τη μέση του σιλό και έτσι είχε τις κλίσεις που χρειάζονται. Να το κάνουμε και εμείς ή θα είναι πρόβλημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67827 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Μιχάλης έγραψε: Αν κατάλαβα καλά Γιώργο, φταίει το ότι δεν μπορώ να γείρω άλλο τον κοχλία μέσα στο σιλό και είναι σχεδόν όρθιος και έτσι πέφτουν κάτω τα πέλετ όταν δε δουλεύει και γι αυτό μου βγάζει το πρόβλημα μόνο στην αρχή. Είδα σε ένα βιντεάκι κάποιον "συνάδελφο" φερολάκια με το ίδιο σιλό, ο οποίος είχε σηκώσει τον πάτο του κοχλία μέχρι σχεδόν τη μέση του σιλό και έτσι είχε τις κλίσεις που χρειάζονται. Να το κάνουμε και εμείς ή θα είναι πρόβλημα;

θα χάσεις έτσι χωρητικότητα πάρα πολύ
αυτό το σιλό είναι πολύ μαλακία,εγώ λέω να μεταφέρεις τον κοχλία παο την άλλη μεριά και θα έχεις κάποια κλήση
εγώ τον έχω έτσι
Συνημμένο αρχείο:


και για να μην κουνιέται τον έχω δεμένη με αλυσίδα και βρήκα την υγειά μου και από τα μπουκώματα που έκανε γιατί όσο άδειαζε η δεξαμενή γύρναγε ο κοχλίας
θα ψάξω τις φώτο για δείτε τι λέω
ο κοχλίας έπαιρνε αυτήν την θέση όταν έπεφτε κάτω από την μέση
Συνημμένο αρχείο:


και είχα αυτό το αποτέλεσμα
Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


το πρόβλημα λύθηκε με αυτήν την αλυσίδα
Συνημμένο αρχείο:


όσο για το σιλό το καλοκαίρι θα πάω να δω μην κάνω καμιά πατέντα και κουμπώνει ο κοχλίας από κάτω όπως τα περισσότερα σιλό στην αγορά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67842 από Μιχάλης
Γιατί το γύρισμα του κοχλία δημιουργούσε μπούκωμα στο σπιράλ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67845 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
γιωργη κανενα αναλυτη καυσιμου φτηνο,καλο και ευχρηστο,ξερεις απο που μπορω να αγορασω?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67848 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Μιχάλης έγραψε: Γιατί το γύρισμα του κοχλία δημιουργούσε μπούκωμα στο σπιράλ;

ναι προκαλούσε μπούκωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ