Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67731 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Μιχάλης έγραψε: Χρόνια πολλά σε όλους τους πυρομανείς εδώ μέσα. Και καλή λευτεριά.
Γιώργο, πριν λίγες μέρες μου είπες να φέρω κάθετα την έξοδο του κοχλία. Δεν γίνεται όμως αυτό, εκτός και αν σηκώσω τον πάτο του κοχλία, πιο ψηλά από τον πάτο του σιλό, ώστε να γείρει αρκετά. Βλέποντας τις φωτογραφίες, θα καταλάβεις τι εννοώ.
Πάντως επειδή άδειασα το σιλό από πέλετ, κουνήθηκε ο κοχλίας και άδειασε λίγο από αυτό που είχε μέσα. Ε, από τότε κατεβάζει αισθητά περισσότερο από ότι πριν, χωρίς να του αλλάξω θέση. Λες να έφταιγε η σκόνη που κάνει το πέλετ του φίλου μας;
Αφού λοιπόν κατεβάζει περισσότερο, πάλι από την αρχή οι ρυθμίσεις, χωρίς μετρητή αυτή τη φορά.
Και ένα τελευταίο. Κατά την αρχική ρίψη πέλετ (t04 έχω στο 8) ο κοχλίας βγάζει ένα μπουκωμένο θόρυβο όταν παίρνει εντολή και δεν ρίχνει, οπότε ρίχνω εγώ με το χέρι. Αυτό το πράγμα συνεχίζεται για λίγα λεπτά ακόμα και μετά παίρνει εμπρός κανονικά και ρίχνει μόνος του. Πρόβλημα στο μοτεράκι; Διορθώνεται;

ΥΓ. Όταν λες, χωρίς υλικές απολαβές, εξαιρείς το τσίπουρο από αυτές;

μπορεί να φταίει η σκόνη,έμαθα στην Τρίπολη κάνει δοκιμές και ένας άλλος και σε λίγο καιρό ξεκινάει παραγωγή,αν μάθω κάτι νεότερο θα ειδοποιήσω
το κάνει αυτό γιατί τον έχεις σε μεγάλη γωνία μέσα στον και όταν δεν δουλεύει το πελετ πέφτει προς τα κάτω (άτιμη βαρύτητα :cheer: ),αυτό θα λυθεί με ένα άξονα στον κοχλία,το καλοκαίρι πιστεύω να πειραματιστώ στο δικό μου και να βγουν γρήγορα - φτηνά αποτελέσματα
φυσικά το τσίπουρο εξαιρείτε :cheer: :cheer: :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67746 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

xaloulis90 έγραψε:

joe125 έγραψε:

xaloulis90 έγραψε: γιωργο μολις καθαρισα το λεβητα και η διαφορα που ειδα ειναι οτι εχει λιγοτερο καρβουνακι αλλα το κλιγκερ σχεδον ιδιο και αυξησα για το καρβυνακι κατα 1 και για το κλινκερ κατα 2 ...
επειδη χτες μου ειπες να το αυξανω κατα 1 καθε μερα πειραζει μηπως επειδη το πηγα ανα 2 ?

όχι κανένα πρόβλημα δεν έχει
δηλαδή ποια ανέβασες?
την επόμενη φορά μπορείς να βγάλει φώτο το κλινκετ και να το ανεβάσεις να το δούμε?μπορεί να μην είναι κλινκέτ αλλά στάχτη από το πέλετ



ανεβασα οπως μου ειπες για λιγοτερο καρβουνακι το t7 και για λιγοτερο κλινγερ το t16 και τα δυο τα αυξησα κατα 2 ...!
οκ θα προσπαθησω να σου ανεβασω φωτο αυριο μετα το καθαρισμα αν παραμεινει το ιδιο παλι ..

ok
αλλά προτιμότερο είναι να τελειώσεις πρώτα με τα καρβουνάκια σαν πρόβλημα και μετά να ασχοληθείς με το κλίνκετ
κάθε πότε τον καθαρίζεις?


καθε 24ωρο το καθαριζω αν ειναι να κανω μονο την ρυθμιση για τα καρβουνακια και μετα να ασχοληθω με το κλινγκερ τοτε θα επαναφερω την ρυθμισει του γλικγερ στην τιμη που μου ειπες χτες και θα ασχοληθω μονο με το καρβουνακι μεχρι να τελειωσω ... :)
να σε ρωτησω και κατι αλλο γιωργο επειδη δεν εχω καλο μποιλερ παλιο δηλαδη και σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο οι περισσοτεροι φιλοι μου ειπαν να παρω εναν θερμοσιφωνα διπλης ενεργειας τι λες συμφωνης και αν ναι βρηκα κατι το οποιο πιστευω οτι ειναι ριξε μια ματια και πες μου γνωμες ....?

www.praktiker.gr/p/boiler-elco-duro-glas...oixou-992#attributes

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67749 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xaloulis90 έγραψε:

joe125 έγραψε:

xaloulis90 έγραψε:

joe125 έγραψε:

xaloulis90 έγραψε: γιωργο μολις καθαρισα το λεβητα και η διαφορα που ειδα ειναι οτι εχει λιγοτερο καρβουνακι αλλα το κλιγκερ σχεδον ιδιο και αυξησα για το καρβυνακι κατα 1 και για το κλινκερ κατα 2 ...
επειδη χτες μου ειπες να το αυξανω κατα 1 καθε μερα πειραζει μηπως επειδη το πηγα ανα 2 ?

όχι κανένα πρόβλημα δεν έχει
δηλαδή ποια ανέβασες?
την επόμενη φορά μπορείς να βγάλει φώτο το κλινκετ και να το ανεβάσεις να το δούμε?μπορεί να μην είναι κλινκέτ αλλά στάχτη από το πέλετ



ανεβασα οπως μου ειπες για λιγοτερο καρβουνακι το t7 και για λιγοτερο κλινγερ το t16 και τα δυο τα αυξησα κατα 2 ...!
οκ θα προσπαθησω να σου ανεβασω φωτο αυριο μετα το καθαρισμα αν παραμεινει το ιδιο παλι ..

ok
αλλά προτιμότερο είναι να τελειώσεις πρώτα με τα καρβουνάκια σαν πρόβλημα και μετά να ασχοληθείς με το κλίνκετ
κάθε πότε τον καθαρίζεις?


καθε 24ωρο το καθαριζω αν ειναι να κανω μονο την ρυθμιση για τα καρβουνακια και μετα να ασχοληθω με το κλινγκερ τοτε θα επαναφερω την ρυθμισει του γλικγερ στην τιμη που μου ειπες χτες και θα ασχοληθω μονο με το καρβουνακι μεχρι να τελειωσω ... :)
να σε ρωτησω και κατι αλλο γιωργο επειδη δεν εχω καλο μποιλερ παλιο δηλαδη και σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο οι περισσοτεροι φιλοι μου ειπαν να παρω εναν θερμοσιφωνα διπλης ενεργειας τι λες συμφωνης και αν ναι βρηκα κατι το οποιο πιστευω οτι ειναι ριξε μια ματια και πες μου γνωμες ....?

www.praktiker.gr/p/boiler-elco-duro-glas...oixou-992#attributes

μια χαρά είναι αλλά θα πρωτινά τα λίτρα να είναι από 100 μέχρι 160
με ρεύμα και με τον λέβητα και θα είσαι άρχοντας
αλλά εγώ θα σου πρωτινά να βάλεις ηλιακό τριπλής ενέργειας (αλλά ανάλογα τα λεφτά που διαθέτη ο καθένας και τι χώρο έχει)να ξενιάσεις από ζεστό νερό χρήσης
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by joe125.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67755 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: χρονια καλα.καλες καυσης να εχουμε.γιωργο το φιλαρακι σου με την πρεσσα ειχε προβληματα?σοβαρα η μικροπροβληματα.απο που ειναι εχουμε τηλεφωνο?.πηρα ψηφιακο θερμομετρο αλλα με σκισανε(80ευρο)!!!! :(

σε σκίσανε κανονικά (δεν αξιώθηκα να σου βάλω το δικό μου μια φώτο,πιστεύω αύριο το πολύ μεθαύριο να ανεβάσω), ποιο πήρες και πήγε τόσο το μαλλί?
του είχε σπάσει ο κορμός αλλά το φτιάξαμε στο μηχανουργείο και τώρα πηγαίνει ρολόι
από Κόρινθο ποιόν ξέρεις που έχει ελαιοτριβείο?σε ποια περιοχή είναι?

ειναι ιδια πρεσσα με αυτη που παραγειλα και εγω?
το θερμομετρο ειναι αυτο
prntscr.com/o14my
λες να μετραω και θερμοκρασια καυσαεριων. :woohoo:

όχι καμία σχέση με την δικιά σου,η δικιά σου έχει ποιο γεμάτο λαιμό
αν ισχύει το 850 βαθμούς άνετα μπορείς να μετράς,ήταν μαζί και το αισθητήριο?
για αυτό σου έπιασαν τον κώλο (sorry για την έκφραση)αλλά έχει πάρα πολύ μεγάλο εύρος μέτρησης θερμοκρασία και αν κρίνω από το εύρος και πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις μέσο εντολών
το δικό μου μετράει από -20 έως +99 και έκανε μαζί με το αισθητήριο 13 +ΦΠΑ

και πως μετραμε γιωργο την θερμοκρασια τωνκαυσαεριων ?μεσα στον σωλινα που βγαινη απο τον λεβητα?σε τη αποσταση ? και ποσο ειναι η ιδανικη θερμοκρασια?παιζει ρολο που ειναι πετρελαιου ο λεβητας?
γεια σου πατριδα δραβισκο!!!χρονια καλα να εχουμε .τα πολλα ειναι σιγουρο!!!!χαχαχα

ναι από την σωλήνα που βγαίνει από τον λέβητα (έξοδο καυσαερίων)
μέχρι 25 έως 30 εκατοστά (όσο ποιο κοντά στην έξοδο)
να μην ξεπεράσει τους 220 βαθμούς γιατί μετά ζεσταίνεις και τον αέρα από του γείτονες τσάμπα
όχι δεν παίζει ρόλο που είναι πετρέλαιου

γιωργη πρεπει να τρυπησω τον σωληνα εξοδου καυσαεριων και να βαλω τον θερμομετρο μεσα?
αν ναι αυτο δεν μπορω να το κανω.αν το βαλω απο εξω και να περνη θερμοκρασια επιφανιακα δεν κανει?
ποσο λαθος μπορςι να μου δειξη?
μεσα στην κυαθιο την υγρο βαζουμε ?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67756 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

μια χαρά είναι αλλά θα πρωτινά τα λίτρα να είναι από 100 μέχρι 160
με ρεύμα και με τον λέβητα και θα είσαι άρχοντας
αλλά εγώ θα σου πρωτινά να βάλεις ηλιακό τριπλής ενέργειας (αλλά ανάλογα τα λεφτά που διαθέτη ο καθένας και τι χώρο έχει)να ξενιάσεις από ζεστό νερό χρήσης



βασικα το εχω σκεφτει αλλα δεν θα μπορεσω να διαθεσω τοσα χρηματα για ηλιακο οποτε ελεγα να αλω αυτο το μποιλερ που στην ουσια αυτος ειναι ο διπλης ενεργειας που λενε ?
παρεπιπτωντος εχω ακομα να απλα θερμοσιφωνα 80 λιτρα με ρευμα για μπανιο γιαυτο ελεγα να παρω αλλο ενα 80 και για ζεστο και για μπανιο.βεβαια μετα θα εχω ζεστο νερο συνεχεια ?
αν ειναι ετσι να παρω μεγαλυτερο μου προτεινεις ετσι ?
και η μαρκα καλη ειναι και σαν τιμη εννοω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67766 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε: γιωργη πρεπει να τρυπησω τον σωληνα εξοδου καυσαεριων και να βαλω τον θερμομετρο μεσα?
αν ναι αυτο δεν μπορω να το κανω.αν το βαλω απο εξω και να περνη θερμοκρασια επιφανιακα δεν κανει?
ποσο λαθος μπορςι να μου δειξη?
μεσα στην κυαθιο την υγρο βαζουμε ?

γιατί δεν έχει σπιράλ στην έξοδο ο λέβητας που πάει στην καμινάδα? ποιο το πρόβλημα να την τρυπήσεις?μετά βάζεις στην τρύπα η αλουμινοταινία η λίγο σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας και είναι μια χαρά
αν το βάλεις απ έξω μετράς θερμοκρασία επιφάνειάς καμία σχέση με την θερμοκρασία καυσαερίων (πολύ μεγάλη απόκλιση)
άμα θες βάζεις λίγο λάδι αλλά εγώ στα δικά μου θερμόμετρα που έχω πάνω δεν βάζω τίποτα
ααα ξέχασα να πω είναι και ένα βιομηχανικό υγρό που βάζουν αλλά δεν θυμάμαι πώς το λένε,εγώ θα σου έλεγα μην βάλεις τίποτα μέσα στο κυάθιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.258 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ