Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67204 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
To κάνει πάντα αυτό με τη γούβα και το ΑΟ1! Πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα και σπρώχνω το πέλετ.




Να και τα καρβουνάκια..
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by makedonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67208 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

xaloulis90 έγραψε: φιλε μου joe125

οι ρυθμισεις ειναι οι εξεις ...
u078 01
u005 02
u000 03


t000 01
t001 02
t061 03
t007 04
t005 05
t100 06
t024 07
t051 08
t028 09
t074 10
t038 11
t120 12
t046 13
t150 14
t053 15
t170 16
t056 17
t001 18
t099 19
t050 20

Υ.Γ. μολις ειδα οτι εχω και το μανουαλ απο τις προεπιλεγμενες ρυθμισεις του καυστηρα αν θα το ηθελες πες μου αν μπορεσω να βρω τροπο να στο στειλω αν σε βοηθησει βεβαια ..!!

αυτές είναι η μαμά ρυθμίσεις εκτός από το t12 t16(που κάποιος είχε πειράξει τον αέρα)
άλλαξε ότι σου γράφω με κόκκινα
αν δεις ότι έχεις ακόμα καρβουνάκια στην στάχτη ανέβασε κατά 1 το t07,αν την επόμενη μέρα δεις πάλι καρβουνάκια πάλι ανέβασε κατά 1 μέχρι να το πετύχεις,όσο για το την χοντρή στάχτη στο τασάκι αν δεν στρώσει τώρα που το πήγαμε το t16 στην εργοστασιακή τιμή ανέβασε και αυτό κατά 1

προσοχή αν έχεις την δεξαμενή σαν την δικιά μου για Α01,να μην κάνει γούβα το πέλετ εκεί που παίρνει ο κοχλίας γιατί θα μείνει από καύσιμο και θα σου βγάλει Α01 (ανεπαρκή τροφοδοσία)



ευχαριστω παω για αλλαγη για να αλλαξω τις ρυθμισεις οπως και πριν και απλα παταω το συν η το μειον για την αλλαγη και μετα το αποθηκευει αυτοματα ..?
επισης ειδα την εικονα που εβαλες καμια σχεση το δικο μου καρβουνακι ειναι παρα πολυ λιγοτερο ..
σχετικα με την γουβα μου το κανει και εμενα και εγω το σπρωχνω η συμπληρωνω σακουλακι τωρα ειπες οτι θα το κανει πιο συχνα την γουβα ?
δεν σε ενδιαφερουν τα χαρακτηριστικα του πελλετ ?
σε αυτον σχετικα χλαρο καιρο χωρις πολλα κρυα καιω περιπου 3.5 τσουβαλια των 15 κιλων ειναι καλα λες ?
η φλογα ηταν αρκετα μεγαλη και πιστευω καλη με την αλλαγη των ρυθμισεων θα γινει καλυτερη η αυτο δεν μπορουμε να το ρυθμισουμε ??

παω για αλλαγη σε 5 ειμαι πισω ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67211 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
140τμ με θερμομόνωση στο φουλ 5 μέτρα απόσταση από έδαφος και από κάτω ανοιχτό από δυο πλευρές ανατολή και δύση,από νότο μας καλύπτει ο γείτονας και από βορρά θερμομονωμένος τοίχος και από πάνω το σπίτι χωρίς σκεπή.

Ο λέβητας βρίσκεται στο κάτω χώρο και είναι ferolli 40kw με καυστήρα Sun p7,για καύσιμη ύλη χρησιμοποιείται πέλλετ Schweighofer,το σπίτι έχει σταθερή θερμοκρασία 22-23 βαθμούς και η κατανάλωση είναι 4-5 15κιλα το 24ωρο.

Απ' ότι έχω παρατηρήσει ο λέβητας παίρνει μπροστά ανά 2 με 3 ώρες,δηλαδή παίρνει μπροστά 8- 10 φορές το 24ωρο,η θερμοκρασία στο λέβητα μετά από 2 ώρες από 70 βαθμούς πέφτει στους 40 και στο καυστήρα από 60 στους 25.

Τον πήρα τηλ τα σώματα μου είπε 22000 θερμίδες και το μπόιλερ (80 λίτρα) 3000 θερμίδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67212 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

makedonas έγραψε: To κάνει πάντα αυτό με τη γούβα και το ΑΟ1! Πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα και σπρώχνω το πέλετ.




Να και τα καρβουνάκια..

εγώ σας λέω αυτές τις ρυθμίσεις εμπειρικά,θα πέσει η κατανάλωση από μισό με ένα τσουβάλι την ημέρα
για να έχετε όσο γίνεται τέλειες ρυθμίσεις και καλό βαθμό απόδοσις (που σημαίνει και οικονομία)αυτό γίνεται με ρυθμίσει με αναλυτή καυσαερίων αλλά αυτή η ρύθμιση να γίνεται σε κάθε παρτίδα πέλετ η αν αλλάζεται μάρκα πέλετ

βάλε τις ρυθμίσεις που σου είπα και θα φτιάξει
ενημέρωσε μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67218 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xaloulis90 έγραψε: ευχαριστω παω για αλλαγη για να αλλαξω τις ρυθμισεις οπως και πριν και απλα παταω το συν η το μειον για την αλλαγη και μετα το αποθηκευει αυτοματα ..?το αφήνεις 5 δεύτερα να αναβοσβήνει και την αποθηκεύει μόνο του
επισης ειδα την εικονα που εβαλες καμια σχεση το δικο μου καρβουνακι ειναι παρα πολυ λιγοτερο ..
σχετικα με την γουβα μου το κανει και εμενα και εγω το σπρωχνω η συμπληρωνω σακουλακι τωρα ειπες οτι θα το κανει πιο συχνα την γουβα ?όχι,απλά το επισημαίνω να μην την πατήσετε
δεν σε ενδιαφερουν τα χαρακτηριστικα του πελλετ ?άμα θες μου τα λές (sorry τώρα το είδα ότι μου το έγραφες)
σε αυτον σχετικα χλαρο καιρο χωρις πολλα κρυα καιω περιπου 3.5 τσουβαλια των 15 κιλων ειναι καλα λες ?τι μόνωση στο σπίτι έχεις?εξωτερικές και εσωτερικές θερμοκρασίες?όλο το 24ωρο αναμμένος?πόσο πετρέλαιο έκαιγες?
η φλογα ηταν αρκετα μεγαλη και πιστευω καλη με την αλλαγη των ρυθμισεων θα γινει καλυτερη η αυτο δεν μπορουμε να το ρυθμισουμε ??όταν λες καλή τι εννοείς?έσκαγε απέναντι και ερχόταν πίσω?τι χρώμα έχει? έντονο χρυσό χρώμα?λευκή και λαμπερή?σκούρα κίτρινη με κόκκινες ανταύγειες?

παω για αλλαγη σε 5 ειμαι πισω ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67229 από Artist_gr
Απαντήθηκε από Artist_gr στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Έχουμε πουθενά κανέναν πίνακα με τις βλάβες ?

Εφόσον ξεκινήσει την έναρξη, 1η ταχύτητα,2η και μόλις πάει στην 3η......

Μου βγάζει Α01 και στο καπάκι F00 και προτού μου βγάλει αυτά κάτω δεξιά στο πάνελ, εκεί που εμφανίζει τις ταχύτητες αέρα, αναβοσβήνει fn 0 . μάλλον κάτι για τον ανεμιστήρα ή για την φωτοαντίσταση.

Το καθάρισα μέσα έξω.

Ένα άλλο είναι ότι δεν κρατάει τις ρυθμίσεις :angry:

Πρέπει να το 2πλο τσεκάρω για σιγουριά και το τ20 αλλάζει μόνο του τα νούμερα.

Οι ρυθμίσεις είναι εργοστασιακές.

Ένα άλλο τρελό video που είδα στο utube

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ