Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66732 από annikolas
Απαντήθηκε από annikolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπερα στη παρέα!! Τον οκτ. 12 έκανα τροποποίηση τον καυστήρα πετρελαίου μου με καυστήρα ferroli Sun P 12 ο λέβητας παρέμεινε ο ίδιος (ένας πετρελαίου ARCO 50000 KCAL). Για την τοποθέτηση του ήρθε ένας μάστορας ό όποιος μου μετέτρεψε την πόρτα του καυστήρα και έκανε τη σύνδεση και τις ρυθμίσεις. Παιδέυτηκα αρκετά και μόνος μου μέχρι να τις βρώ. Τελικά του είπα να έρθει και να το ρυθμίσουμε με αναλυτή καυσαερίων ,ο οποίος έδειξε απόδοσει καυστήρα 89%, Οξυγόνο 7 και CO 450, ελκυσμό 1,95. Τώρα πάει καλά. Ζεσταίνω τρία διαμερίσματα ( 2 74 μ2 και 1 48 μ2)με καλή μόνωση το καθένα. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν η κατανάλωση είναι καλή γιατί καίει 30 κιλα την ημέρα ALPHA WOOD. Η θερμοκρασία εκτός είναι στους 8-10 και εντός ανεβάζει απο τους 16,5 στους 20-21. Με μέσο ορο χρήσης 5 ώρες εγώ και 2 με 3 οι αλλοι. Μπορείτε να μου πείτε μία γνώμη για την κατανάλωση;; Εχω μελέτη για τα τρία διαμερίσματα με Qολ 18000 θερμίδες. Το Uo1 το έχω στο 70, στο 4 και το t07 το έβαλα σήμερα στο 16 μήπως πρέπει να αλλάξω τη θερμοκρασία στο 78 για να αποδίδει καλύτερα;;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by annikolas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66737 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Αν καίς μονο 30 κιλά pellet μην το πεις πουθενά αρχηγός είσαι
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66738 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

annikolas έγραψε: Καλησπερα στη παρέα!! Τον οκτ. 12 έκανα τροποποίηση τον καυστήρα πετρελαίου μου με καυστήρα ferroli Sun P 12 ο λέβητας παρέμεινε ο ίδιος (ένας πετρελαίου ARCO 50000 KCAL). Για την τοποθέτηση του ήρθε ένας μάστορας ό όποιος μου μετέτρεψε την πόρτα του καυστήρα και έκανε τη σύνδεση και τις ρυθμίσεις. Παιδέυτηκα αρκετά και μόνος μου μέχρι να τις βρώ. Τελικά του είπα να έρθει και να το ρυθμίσουμε με αναλυτή καυσαερίων ,ο οποίος έδειξε απόδοσει καυστήρα 89%, Οξυγόνο 7 και CO 450, ελκυσμό 1,95. Τώρα πάει καλά. Ζεσταίνω τρία διαμερίσματα ( 2 74 μ2 και 1 48 μ2)με καλή μόνωση το καθένα. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν η κατανάλωση είναι καλή γιατί καίει 30 κιλα την ημέρα ALPHA WOOD. Η θερμοκρασία εκτός είναι στους 8-10 και εντός ανεβάζει απο τους 16,5 στους 20-21. Με μέσο ορο χρήσης 5 ώρες εγώ και 2 με 3 οι αλλοι. Μπορείτε να μου πείτε μία γνώμη για την κατανάλωση;; Εχω μελέτη για τα τρία διαμερίσματα με Qολ 18000 θερμίδες. Το Uo1 το έχω στο 70 και το t07 το έβαλα σήμερα στο 16 μήπως πρέπει να αλλάξω τη θερμοκρασία στο 78 για να αποδίδει καλύτερα;;

το t18 στο πόσο το έχεις?
όταν τον ρύθμισε τον ρύθμισε πρώτα στην σκάλα 5 μετά στην σκάλα που τον δουλεύεις τώρα και έκανε το t18-->1 το ρύθμισε και εκεί?
η μετρήσεις έγιναν όταν τα νερά του λέβητα ήταν πάνω από τους 60 βαθμούς?
τα καυσαέρια πόσους βαθμούς είχαν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66739 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
οταν τον δουλευετε λιγο σ αυτο το διαστημα ειναι λογικο να δουλευει σε πληρη σχεδον ισχυ αρα κανα 7 κιλα την ωρα λογικο ειναι ,,,με πετρελαιο ποσα καταναλωνατε?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66744 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε:

sefis έγραψε: καλη χρονια σε ολλους. λοιπον εχω παρει προσφατα εναν ferroli sfl 4 mikro sun 7 . σπιτι 130τ.μ οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια η εστω παααααραπολυ αργα. για να ανεβασει λιγο ποιο γρηγορα θα πρεπει να ειναι u4 t07 12 και αερα φουλ.καυσιμο bioenergy point . να φανταστειτε οτι δεν εχει σβησει ακομη απο θερμοκρασια λεβητα 72 παρα μονο οτα φτασει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι στους 22 εκει που το εχω δλδ.με αποτελεσμα να δουλεβει συνεχως ωσπου να κλεισει απο θερμοστατη χωρου.παρακαλω τα φωτα σας κυριοι.σας ευχαριστω.




Ε ειναι φως φαναρι οτι το u4 ειναι λιγο... βαλτο στο u5 και το t07 στο 15 και δες το πως δουλευει.

Θαυματα μην περιμενεις, με 30 λιτρα νερο και τις θερμαινομενες επιφανειες του λεβητα μονο με δοχειο αδρανειας θα εχεις αριστα αποτελεσματα.


μην μπερδεύεσαι εγώ με u02 στο 4 είμαι καλά (το 200+ είναι οι 2 όροφοι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66747 από χρηστος8

kappas έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

sefis έγραψε: καλη χρονια σε ολλους. λοιπον εχω παρει προσφατα εναν ferroli sfl 4 mikro sun 7 . σπιτι 130τ.μ οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια η εστω παααααραπολυ αργα. για να ανεβασει λιγο ποιο γρηγορα θα πρεπει να ειναι u4 t07 12 και αερα φουλ.καυσιμο bioenergy point . να φανταστειτε οτι δεν εχει σβησει ακομη απο θερμοκρασια λεβητα 72 παρα μονο οτα φτασει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι στους 22 εκει που το εχω δλδ.με αποτελεσμα να δουλεβει συνεχως ωσπου να κλεισει απο θερμοστατη χωρου.παρακαλω τα φωτα σας κυριοι.σας ευχαριστω.




Ε ειναι φως φαναρι οτι το u4 ειναι λιγο... βαλτο στο u5 και το t07 στο 15 και δες το πως δουλευει.

Θαυματα μην περιμενεις, με 30 λιτρα νερο και τις θερμαινομενες επιφανειες του λεβητα μονο με δοχειο αδρανειας θα εχεις αριστα αποτελεσματα.


μην μπερδεύεσαι εγώ με u02 στο 4 είμαι καλά (το 200+ είναι οι 2 όροφοι)




Μαλλον εσυ μπερδευτηκες και συγκρινεις ρυθμισεις σε διαφορετικους λεβητες και καυστηρες.

Εσυ δεν εχεις τον λεβητα του φιλου με 30 λιτρα νερο...ουτε και τον ιδιο καυστηρα βεβαιως...εχεις τον p12.

Σε αυτον αναφερομαι...τον p7



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.217 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ