Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66624 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ο χωρος που ζεσταίνω είναι 200+ 2 οροφοι σε επαρχία του νομου Σερρών 130 m. υψόμετρο , γύρο γύρο αδειο κανένα σπίτι, μέσα σε ρέμα και η κατανάλωση μέγιστο 4 sak. pellet σπίτι του 78 χωρίς μόνωση με κουφώματα αλουμινίου με διπλα τζαμια του 93 κεραμοσκεπή με καλαμωτή και τριάρι "πετροβαμβακα" επάνω .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66715 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλη χρονια σε ολλους. λοιπον εχω παρει προσφατα εναν ferroli sfl 4 mikro sun 7 . σπιτι 130τ.μ οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια η εστω παααααραπολυ αργα. για να ανεβασει λιγο ποιο γρηγορα θα πρεπει να ειναι u4 t07 12 και αερα φουλ.καυσιμο bioenergy point . να φανταστειτε οτι δεν εχει σβησει ακομη απο θερμοκρασια λεβητα 72 παρα μονο οτα φτασει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι στους 22 εκει που το εχω δλδ.με αποτελεσμα να δουλεβει συνεχως ωσπου να κλεισει απο θερμοστατη χωρου.παρακαλω τα φωτα σας κυριοι.σας ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66724 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλή χρονιά σε όλους και καλές καύσεις,καλές ζέστες να έχουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66725 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

sefis έγραψε: καλη χρονια σε ολλους. λοιπον εχω παρει προσφατα εναν ferroli sfl 4 mikro sun 7 . σπιτι 130τ.μ οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια η εστω παααααραπολυ αργα. για να ανεβασει λιγο ποιο γρηγορα θα πρεπει να ειναι u4 t07 12 και αερα φουλ.καυσιμο bioenergy point . να φανταστειτε οτι δεν εχει σβησει ακομη απο θερμοκρασια λεβητα 72 παρα μονο οτα φτασει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι στους 22 εκει που το εχω δλδ.με αποτελεσμα να δουλεβει συνεχως ωσπου να κλεισει απο θερμοστατη χωρου.παρακαλω τα φωτα σας κυριοι.σας ευχαριστω.

ο κυκλοφορητής στους πόσους ανοίγει?
δώσε τα t και u που του έχεις?
που βλέπεις να αργεί να ανεβάσει?στο θερμόμετρο του λέβητα η στην οθόνη του καυστήρα?
όταν λες φουλ αέρα τι εννοείς?
τα σώματα του καλοριφέρ καινέ πάνω και κάτω?
ο θερμοστάτης είναι αναλογικός η ψηφιακός?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66726 από χρηστος8

sefis έγραψε: καλη χρονια σε ολλους. λοιπον εχω παρει προσφατα εναν ferroli sfl 4 mikro sun 7 . σπιτι 130τ.μ οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια η εστω παααααραπολυ αργα. για να ανεβασει λιγο ποιο γρηγορα θα πρεπει να ειναι u4 t07 12 και αερα φουλ.καυσιμο bioenergy point . να φανταστειτε οτι δεν εχει σβησει ακομη απο θερμοκρασια λεβητα 72 παρα μονο οτα φτασει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι στους 22 εκει που το εχω δλδ.με αποτελεσμα να δουλεβει συνεχως ωσπου να κλεισει απο θερμοστατη χωρου.παρακαλω τα φωτα σας κυριοι.σας ευχαριστω.




Ε ειναι φως φαναρι οτι το u4 ειναι λιγο... βαλτο στο u5 και το t07 στο 15 και δες το πως δουλευει.

Θαυματα μην περιμενεις, με 30 λιτρα νερο και τις θερμαινομενες επιφανειες του λεβητα μονο με δοχειο αδρανειας θα εχεις αριστα αποτελεσματα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66731 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

pantaolas έγραψε:

kappas έγραψε: Να σας πω και εγώ τι ρύθμισις έχω στον p12 σε ξυλολεβητα 60kw

όλα "μανισια" εκτος

t07 = 15
t09 = 35
t12 = 80
t14 = 100

t18 = 01

u01 = 65 - 70 ανάλογα με το ποσο κρύο έχει έξω.

u02 = 4
u03 = 0


και απο καταναλωση πως παει;(σε τι σπιτι; κλπ) Γιατι θελω να βαλω σε λεβητα πελλετ τονΡ12 για να καλυψω 2 διαμερισματα και γκαρσονιερα 120τμ+110τμ+60 με 75000 θερμιδες(μειον 3 μποιλερ 9000 θερ. συνολο 66000 στην καλυτερη) και ο μεγαλυτερος λεβητας πελλετ ειναι για 55000

ο Ρ12 βγάζει το ανώτερο 55kW δηλαδή περίπου 47300 kcal/h
δεν θα σε καλύψει στις θερμίδες που θα ζητάει η εγκατάσταση
θα τον βάλεις σε λέβητα πετρελαίου?
γνώμη μου πήγαινε σε καυστήρα πέλετ σε τέτοια ισχύει που ζητάνε τα σπίτι
οι θερμίδες είναι από μελέτη μηχανικού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.224 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ