Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6936 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε: Λοιπόν , μετά από 20 ημερες ταλαιπωρία και καμια 100 ευρώ σε τηλεφωνα ο P12 ήρθε στο σπίτι και δουλεύει προς το παρόν καλά . Να πω επίσης πως ο κύριος Κορδαλής είναι τις αρπαχτής γιατί λέει ότι δεν δίνη εγγύηση στον καυστήρα του αν δεν είναι πάνω σε Ferroli λέβητα (μας τον πούλησε όμως χωρίς να μας ενημέρωση) ένα ευχάριστο στον ιδιοκτητη τις HALCOTHERM που ανάλαβε την ζημια , επίσης να πω πως ο πωλητής του κυριου Κορδαλή στην θεσσαλονίκη έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον αλλα το αφεντικό του καθόλου !


Εχεις τον ρ7 σε λεβητα της HALCOTHERΜ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6937 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

kappas έγραψε: Λοιπόν , μετά από 20 ημερες ταλαιπωρία και καμια 100 ευρώ σε τηλεφωνα ο P12 ήρθε στο σπίτι και δουλεύει προς το παρόν καλά . Να πω επίσης πως ο κύριος Κορδαλής είναι τις αρπαχτής γιατί λέει ότι δεν δίνη εγγύηση στον καυστήρα του αν δεν είναι πάνω σε Ferroli λέβητα (μας τον πούλησε όμως χωρίς να μας ενημέρωση) ένα ευχάριστο στον ιδιοκτητη τις HALCOTHERM που ανάλαβε την ζημια , επίσης να πω πως ο πωλητής του κυριου Κορδαλή στην θεσσαλονίκη έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον αλλα το αφεντικό του καθόλου !


Εχεις τον ρ7 σε λεβητα της HALCOTHERΜ


Οχι τον Ρ12 εχω σε λεβητα της HALCOTHERM 60KW
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6938 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

kappas έγραψε: Λοιπόν , μετά από 20 ημερες ταλαιπωρία και καμια 100 ευρώ σε τηλεφωνα ο P12 ήρθε στο σπίτι και δουλεύει προς το παρόν καλά . Να πω επίσης πως ο κύριος Κορδαλής είναι τις αρπαχτής γιατί λέει ότι δεν δίνη εγγύηση στον καυστήρα του αν δεν είναι πάνω σε Ferroli λέβητα (μας τον πούλησε όμως χωρίς να μας ενημέρωση) ένα ευχάριστο στον ιδιοκτητη τις HALCOTHERM που ανάλαβε την ζημια , επίσης να πω πως ο πωλητής του κυριου Κορδαλή στην θεσσαλονίκη έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον αλλα το αφεντικό του καθόλου !


Εχεις τον ρ7 σε λεβητα της HALCOTHERΜ


Οχι τον Ρ12 εχω σε λεβητα της HALCOTHERM 60KW


Ειδα τους λεβητες της HALCOTHERM και μου εκανε εντυπωση ο διπλος σωληνας τροφοδοσιας και η τιμη τους.Για να μη βγουμε εκτος θεματος περισσοτερα εδω www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...rt=60&Itemid=53#6746

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7097 από nikos1998
Απαντήθηκε από nikos1998 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε:
Μετά από πολλά πειράματα στον Ferroli P12 κατέληξα να αλλάξω την παράμετρο t07 από 12 σε 15 για μείωση τις κατανάλωσης (μεγαλύτερα κενά διαστήματα τροφοδοσίας) . Βεβαια μείωση είδα πολύ αλλα δεν κάνει και τόσο κρύο όπως τις προηγούμενες μέρες για να έχω καθαρά αποτελέσματα , βλέπουμε , μέχρι να βγει ο χειμώνας θα μάθουμε!


Πρόβλημα με άκαυτα πελλετ είχες? Κι εγώ τον P-12 έχω και εκτός από το κλινκερ που θέλει κάθε μέρα καθάρισμα, βγάζω και πάρα πολλά καρβουνάκια(πέλλετ που δεν κάηκαν τελείως).Ότι και να δοκίμασα πάλι τα ίδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7111 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

nikos1998 έγραψε:

kappas έγραψε:
Μετά από πολλά πειράματα στον Ferroli P12 κατέληξα να αλλάξω την παράμετρο t07 από 12 σε 15 για μείωση τις κατανάλωσης (μεγαλύτερα κενά διαστήματα τροφοδοσίας) . Βεβαια μείωση είδα πολύ αλλα δεν κάνει και τόσο κρύο όπως τις προηγούμενες μέρες για να έχω καθαρά αποτελέσματα , βλέπουμε , μέχρι να βγει ο χειμώνας θα μάθουμε!


Πρόβλημα με άκαυτα πελλετ είχες? Κι εγώ τον P-12 έχω και εκτός από το κλινκερ που θέλει κάθε μέρα καθάρισμα, βγάζω και πάρα πολλά καρβουνάκια(πέλλετ που δεν κάηκαν τελείως).Ότι και να δοκίμασα πάλι τα ίδια.



Μη παιδεύεσαι με κλινκερ το pellet φταίει , όσο για τα καρβουνάκια μην το καις στο 5 , βάλτο στο 4 άσε όλες τις μανισιες απλά το t07 βάλτο στο 15 και άσε το μηχάνημα να πράξη κάνα δυο εκκίνησης από την αρχή και μετά δες φλόγα, μην κατεβάσεις το t07 και κοιτάξεις την φλόγα κατευθείαν , θα νομίζεις ότι θα ζβισει , περίμενε κάνα 2 εκκίνησης και μετά δες φλόγα (κλίνκερ = όχι καλο pellet ,τώρα αν διορθώνεται πειράζοντας όλες τις παραμέτρους φώναξε αυτόν που αγόρασες το pellet να στο ρύθμιση)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7169 από nikos1998
Απαντήθηκε από nikos1998 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε: Μη παιδεύεσαι με κλινκερ το pellet φταίει , όσο για τα καρβουνάκια μην το καις στο 5 , βάλτο στο 4 άσε όλες τις μανισιες απλά το t07 βάλτο στο 15 και άσε το μηχάνημα να πράξη κάνα δυο εκκίνησης από την αρχή και μετά δες φλόγα, μην κατεβάσεις το t07 και κοιτάξεις την φλόγα κατευθείαν , θα νομίζεις ότι θα ζβισει , περίμενε κάνα 2 εκκίνησης και μετά δες φλόγα (κλίνκερ = όχι καλο pellet ,τώρα αν διορθώνεται πειράζοντας όλες τις παραμέτρους φώναξε αυτόν που αγόρασες το pellet να στο ρύθμιση)


Τι να πω, έχω δοκιμάσει Alpha wood,MAKH,ένα βουλγάρικο με πράσινη σακούλα,και τώρα biotherm. Mε όλα άφηνε κλινκερ, το καλύτερο ήταν το μακη. Έκανα κάτι πειράματα και μετά από συμβουλή του εγκαταστάτη έβαλα τις εξής ρυθμίσεις

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ Ρ12
t01 0
t02 1
t03 51
t04 8
t05 5
t06 100
t07 7
t08 51
t09 19
t10 70
t11 20
t12 100
t13 23
t14 120
t15 30
t16 155
t17 33

Ουσιαστικά στο μισό ο κοχλίας, και όλοι οι χρόνοι στο μισό. Για να ρίχνει πιο συχνά πέλλετ και λιγότερο. Προς το παρόν το κλινκερ μειώθηκε πολύ. Θα το δοκιμάσω μερικές μέρες ακόμα πριν βγάλω συμπεράσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.205 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ