Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6052 από χρηστος8

ddt έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:









το λεβητοστασιο σου ειναι αψογο!!!!!!!!!!!!!!
Γιατι κρατησες τον λεβητα πετρελαιου??
υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιηθεί??








Ευχαριστω φιλε ddt. Εχω κολλημα με τα λεβητοστασια γενικα. Καθε λεβητοστασιο που φτιαχνω προσπαθω να ειναι εκτος απο λειτουργικα σωστο και ομορφο...εχω ολοκληρο αλμπουμ με φωτογραφιες.
Τον λεβητα που να τον παω ρε φιλε...ειναι μαντεμι 230 κιλα...για να βγει απο το υπογειο πρεπει να ανεβει 10 σκαλοπατια και να περασει απο κυριως εισοδο...που ξερεις μπορει να βγαλουμε τα πετρελαια και να γινουμε αραβες καποτε χαχαχα...λεμε και καμια μαλ*κια.σιγα μη καψω πετρελαιο με 1 ευρω το λιτρο.




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6053 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε: Το αδυνατο σημειο του ειναι τα λιγα λιτρα νερου.


άν μου επιτρέπετε ένα μικρό επαγγελματικό σχόλιο, το αδύνατο του σημείο είναι ότι είναι μαντεμένιο και ότι δεν έχει αρκετές επιφάνειες εναλλαγής για τα KW που λέτε και λιγότερο η περιεκτικότητα σε νερό...

ένα μικρό πρόχειρο παράδειγμα θερμαντικών επιφανειών: Ποιό θεωρείτε ότι έχει καλύτερο βαθμό απόδοσης? Την ίδια περιεκτικότητα έχουν σε νερό...όμως το δεξί παράδειγμα ζεσταίνει το ίδιο νερό πολύ πολύ πιο γρήγορα γιατί έχει μεγαλύτερες θερμαινόμενες επιφάνειες!


It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6056 από χρηστος8

egglezos έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Το αδυνατο σημειο του ειναι τα λιγα λιτρα νερου.


άν μου επιτρέπετε ένα μικρό επαγγελματικό σχόλιο, το αδύνατο του σημείο είναι ότι είναι μαντεμένιο και ότι δεν έχει αρκετές επιφάνειες εναλλαγής για τα KW που λέτε και λιγότερο η περιεκτικότητα σε νερό...

ένα μικρό πρόχειρο παράδειγμα θερμαντικών επιφανειών: Ποιό θεωρείτε ότι έχει καλύτερο βαθμό απόδοσης? Την ίδια περιεκτικότητα έχουν σε νερό...όμως το δεξί παράδειγμα ζεσταίνει το ίδιο νερό πολύ πολύ πιο γρήγορα γιατί έχει μεγαλύτερες θερμαινόμενες επιφάνειες!






Πολυ σωστα κ. Σαμαρα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6458 από beacher
Απαντήθηκε από beacher στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλημερα σας. εχω εναν λεβητα και καυστηρα ferroli sunp7 . θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει στελνοντας μου τις ρυθμισεις που θεωρει καλυτερες για την σκαλα 3 ??????? Ευχαριστω εκ τον προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6461 από beacher
Απαντήθηκε από beacher στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλημερα σας. εχω εναν λεβητα και καυστηρα ferroli sunp7 . θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει στελνοντας μου τις ρυθμισεις που θεωρει καλυτερες για την σκαλα 3 ??????? Ευχαριστω εκ τον προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6926 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε: Αυτο ειναι μανουαλ για Ρ7 στα Ελληνικά, ολα ειναι ιδια απλα βαζης της παραμετρους του Ρ12 απο το μανουαλ που εχεις .
gounaridis.files.wordpress.com/2011/11/mikro-p7-gr.pdf

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ Ρ12
t01 0
t02 1
t03 51
t04 8
t05 5
t06 100
t07 12
t08 51
t09 38
t10 70
t11 40
t12 100
t13 45
t14 120
t15 60
t16 155
t17 65
t18 0
t19 99
t20 -

Να πω επίσης ότι τον δουλεύω στο 4 στους 70c


Μετά από πολλά πειράματα στον Ferroli P12 κατέληξα να αλλάξω την παράμετρο t07 από 12 σε 15 για μείωση τις κατανάλωσης (μεγαλύτερα κενά διαστήματα τροφοδοσίας) . Βεβαια μείωση είδα πολύ αλλα δεν κάνει και τόσο κρύο όπως τις προηγούμενες μέρες για να έχω καθαρά αποτελέσματα , βλέπουμε , μέχρι να βγει ο χειμώνας θα μάθουμε!
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.230 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ