Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5938 από χρηστος8






Εδω και καιρο θελω να φτιαξω ενα βιντεο με το λεβητοστασιο μου αλλα επειδη δεν το βλεπω βαζω μερικες φωτογραφιες.
Το σπιτι μου ειναι 120μ του 1980 περιπου και οι θερμιδες του ειναι 22000 συν μποιλερ 100 λιτρων.
FEROLLI 34 KW με καυστηρα sun P7 με δοχειο αδρανειας 500 λιτρων.
ο λογος που εβαλα το δοχειο, αφου δουλεψα τον λεβητα 2 μηνες το 2010 χωρις αυτο ηταν ο εξης.
τα λιγα λιτρα νερου του λεβητα (30).
ηθελα αμεση θερμανση με ΣΤΑΘΕΡΑ ΖΕΣΤΑ ΝΕΡΑ στα σωματα μου.
λιγοτερους χρονους λειτουργειας του καυστηρα.
εναλλακτικα να εχω την επιλογη του ξυλου με την ασφαλεια που μου παρεχει το δοχειο.
μετα την τοποθετηση του δοχειου μου οι χρονοι ON OFF του θερμοστατη μου επεσαν στα 11 με 12 λεπτα.
δηλαδη αν δεν εγινα κατανοητος απο την ωρα που ανοιγει ο θερμοστατης χωρου μεχρι την ωρα που κλεινει μεσολαβουν 12 λεπτα.αυτο εχει ως αποτελεσμα λογω του μικρου χρονου χρησης των νερων του δοχειου απο τον κυκλοφορητη που στελνει στα σωματα να ριχνεις λιγο την θερμοκρασια του (απο 68 πεφτει στους 60). εχω βαλει ενα εξωτερικο PLC μεσω του οποιου διαβαζω και επιλεγω επιθυμιτη θερμοκρασια δοχειου.οταν αυτη πεσει στους 58 ανοιγει ο κυκλοφορητης και παιρνει τα νερα του λεβητα που ειναι STAND BYE στους 70 βαθμους.τα στελνει στο δοχειο, αναβει στην πορεια ο καυστηρας που ειναι ανεξαρτητα ηλεκτρολογικα συνδεμενος και συμπληρωνει την διαφορα των 10 βαθμων.
θερμανση αψογη οποια θερμοκρασια και να επιλεξω και ολα αυτα με το ΦΕΡΟΛΑΚΙ που δεν ειναι απο τα καλυτερα της αγορας.
Η καταναλωση του λεβητα μεσο ορο στα 40 με 45 κιλα το 24ωρο. το βραδυ ο θερμοστατης στο 20 και την ημερα στο 22 σταθερα.εχω αρκετες απωλειες λογω αμονωτης ταρατσας και εξωτερικης τοιχοποιιας με τυπικες μονωσεις του 80.
το δοχειο κανει αριστη διαχειριση των νερων των σωματων. δεν μπορει ομως να μας καλυψει ενα 500αρι δοχειο αν βαλουμε τον θερμοστατη απο το 17 ας πουμε στο 24. αυτο γιατι ο κυκλοφορητης θα ρουφαει ολη την ετοιμη ενεργεια που εχουμε και την εξαντλει λογω του μακρυ χρονου που αυτο θα γινεται.
λυση ο θερμοστατης καπου σταθερα με αυξομειωσεις των 2 βαθμων περιπου.
Στο ζητουμενο που ειναι η ζεστη ευχαριστημενος. στην καταναλωση οχι τοσο.
Οπως φαινεται και φετος θα καψω 6,5 τονους πελλετ με βοηθεια το ενεργειακο αεροθερμο τζακι μου που δεν το αναβω καθε μερα αλλα στα γερα κρυα βοηθαει πολυ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, row5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6007 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

mantzoumis έγραψε: Καλημέρα και καλή χρονιά. Πριν λίγες μέρες απόκτησα και εγώ έναν λέβητα Ferroli SFL6 με καυστήρα Ρ12. Από τη πρώτη στιγμή δε δουλεύει στη πρώτη επιλογή λειτουργίας του, δηλαδή u03=00. Επίσης ενώ έβγαλα τη γέφυρα από το 7-8 και έβαλα στο 8 τους θερμοστάτες-ηλεκτοβάνες, δε παίρνει εντολή ούτε να ξεκινήσει αλλά ούτε και να σταματήσει ο καυστήρας. Οι συνδέσεις όλες ελέγχθηκαν και είναι σωστές. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης που πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ.


Βρήκες άκρη με τον καυστήρα ? με τις παραμέτρους ασχολήθηκες καθόλου ? αν ναι πως τις έχεις και αν τις άλλαξες πάει καλύτερα σε θέμα άκαυτα pellet η σε κατανάλωση. Ας επικοινωνήσουμε για να σου πω και εγώ τις δικες μου γνώμες για να τελειοποιήσουμε κάποια πράγματα

Επίσης για το πρόβλημα που λες το πιο πιθανό είναι από το κουμπάκι M να είναι πατημένο σε άλλο μενού εμενα λειτουργεί δείχνοντας στην οθόνη την θερμοκρασία και ένα ON επάνω , πατώντας μια φορα το M επάνω από την θερμοκρασία θα σου δείχνει ένα ρολογάκι (εβδομαδιαίο πρόγραμμα) η θα σου δείχνει ένα ON (λειτουργία με έλεγχο από θερμοστάτη με προϋπόθεση το u03 στο 0) η θα σου δείχνει OFF η το βελάκι με το ρολογάκι η το ON με το βελάκι , εσύ πατώντας το M μια μια φορα στην οθόνη πρέπει να βλέπεις μονο την θερμοκρασία και το ON.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6032 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Χρηστο γινεται να ανεβασεις μια φωτογραφια απο το εσωτερικο του λεβητα?Γιατι λες οτι δεν εισαι ευχαριστημενος απο την καταναλωση.Με το λεβητα πετρελαιου με ποσους τονους εβγαζες το χειμωνα?

Ειναι αληθεια οτι ο Ferroli δεν εχει τοσο καλη αποδοση σα λεβητας?Αυτο μου ειπε καποιος αντιπροσωπος αλλης εταιριας οτι ειναι το αδυνατο σηνειο του Ferroli.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6034 από χρηστος8

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Χρηστο γινεται να ανεβασεις μια φωτογραφια απο το εσωτερικο του λεβητα?Γιατι λες οτι δεν εισαι ευχαριστημενος απο την καταναλωση.Με το λεβητα πετρελαιου με ποσους τονους εβγαζες το χειμωνα?

Ειναι αληθεια οτι ο Ferroli δεν εχει τοσο καλη αποδοση σα λεβητας?Αυτο μου ειπε καποιος αντιπροσωπος αλλης εταιριας οτι ειναι το αδυνατο σηνειο του Ferroli.





Με 7.2 κιλα (στην 5η παραμετρο)την ωρα που δινει ο κατασκευαστης σιγουρα θα βρεις και οικονομικοτερα στην καταναλωση.
Με πετρελαιο στις ιδιες θερμοκρασιες εκαιγα 3 τονους το χειμωνα.
Αναλογικα η αποδεκτη αναλογια 1 προς 2.2 (πετρελαιο-πελλετ) βγαινει ακριβως σε μενα αλλα με δοχειο ηλπιζα σε κατι καλυτερο.
Ισως με τοσους λεβητες (αλλες μαρκες) που συνδεσα και διαπιστωσα την οικονομικοτερη λειτουργεια τους
τον δικο μου να τον κρινω πιο αυστηρα.
Οπως και να χει ειναι τιμια η τιμη για αυτο που παιρνεις.
Το αδυνατο σημειο του ειναι τα λιγα λιτρα νερου.
Με δοχειο ομως ειναι σουπερ.
Φωτο θες για να δεις την φλογα η το εσωτερικο του σβηστο;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6036 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καταρχην ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.Θελω να δω το εσωτερικο σβηστο.ς.Εχει διαδρομες καυσαεριων η ειναι σκετο καζανι?Αν δε σου ειναι κοπος την επομενη φορα που θα το καθαρισεις τραβα και μια φωτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6049 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε:







Εδω και καιρο θελω να φτιαξω ενα βιντεο με το λεβητοστασιο μου αλλα επειδη δεν το βλεπω βαζω μερικες φωτογραφιες.
Το σπιτι μου ειναι 120μ του 1980 περιπου και οι θερμιδες του ειναι 22000 συν μποιλερ 100 λιτρων.
FEROLLI 34 KW με καυστηρα sun P7 με δοχειο αδρανειας 500 λιτρων.
ο λογος που εβαλα το δοχειο, αφου δουλεψα τον λεβητα 2 μηνες το 2010 χωρις αυτο ηταν ο εξης.
τα λιγα λιτρα νερου του λεβητα (30).
ηθελα αμεση θερμανση με ΣΤΑΘΕΡΑ ΖΕΣΤΑ ΝΕΡΑ στα σωματα μου.
λιγοτερους χρονους λειτουργειας του καυστηρα.
εναλλακτικα να εχω την επιλογη του ξυλου με την ασφαλεια που μου παρεχει το δοχειο.
μετα την τοποθετηση του δοχειου μου οι χρονοι ON OFF του θερμοστατη μου επεσαν στα 11 με 12 λεπτα.
δηλαδη αν δεν εγινα κατανοητος απο την ωρα που ανοιγει ο θερμοστατης χωρου μεχρι την ωρα που κλεινει μεσολαβουν 12 λεπτα.αυτο εχει ως αποτελεσμα λογω του μικρου χρονου χρησης των νερων του δοχειου απο τον κυκλοφορητη που στελνει στα σωματα να ριχνεις λιγο την θερμοκρασια του (απο 68 πεφτει στους 60). εχω βαλει ενα εξωτερικο PLC μεσω του οποιου διαβαζω και επιλεγω επιθυμιτη θερμοκρασια δοχειου.οταν αυτη πεσει στους 58 ανοιγει ο κυκλοφορητης και παιρνει τα νερα του λεβητα που ειναι STAND BYE στους 70 βαθμους.τα στελνει στο δοχειο, αναβει στην πορεια ο καυστηρας που ειναι ανεξαρτητα ηλεκτρολογικα συνδεμενος και συμπληρωνει την διαφορα των 10 βαθμων.
θερμανση αψογη οποια θερμοκρασια και να επιλεξω και ολα αυτα με το ΦΕΡΟΛΑΚΙ που δεν ειναι απο τα καλυτερα της αγορας.
Η καταναλωση του λεβητα μεσο ορο στα 40 με 45 κιλα το 24ωρο. το βραδυ ο θερμοστατης στο 20 και την ημερα στο 22 σταθερα.εχω αρκετες απωλειες λογω αμονωτης ταρατσας και εξωτερικης τοιχοποιιας με τυπικες μονωσεις του 80.
το δοχειο κανει αριστη διαχειριση των νερων των σωματων. δεν μπορει ομως να μας καλυψει ενα 500αρι δοχειο αν βαλουμε τον θερμοστατη απο το 17 ας πουμε στο 24. αυτο γιατι ο κυκλοφορητης θα ρουφαει ολη την ετοιμη ενεργεια που εχουμε και την εξαντλει λογω του μακρυ χρονου που αυτο θα γινεται.
λυση ο θερμοστατης καπου σταθερα με αυξομειωσεις των 2 βαθμων περιπου.
Στο ζητουμενο που ειναι η ζεστη ευχαριστημενος. στην καταναλωση οχι τοσο.
Οπως φαινεται και φετος θα καψω 6,5 τονους πελλετ με βοηθεια το ενεργειακο αεροθερμο τζακι μου που δεν το αναβω καθε μερα αλλα στα γερα κρυα βοηθαει πολυ.


το λεβητοστασιο σου ειναι αψογο!!!!!!!!!!!!!!
Γιατι κρατησες τον λεβητα πετρελαιου??
υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιηθεί??
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.219 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ