Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166300 από Dipan_dp
Απαντήθηκε από Dipan_dp στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημέρα και καλή χρονιά. Μεγάλο πρόβλημα κ εγώ με τα καρβουνάκια με διάφορα pellet. θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις σου και θα πω εντυπώσεις. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι οτι ο καυστήρας δεν μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία πάνω από τους 61-62 βαθμούς(αν και ρυθμισμένος στους 72) με αποτέλεσμα να μην "κόβει" ποτέ. Το θερμόμετρο του λέβητα ferroli κι αυτός δείχνει γύρω στους 80-85. Καμιά ιδέα τι φταίει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166318 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tempes έγραψε: Αν θέλετε την βοήθεια σας, άλλαξα πελλετ και έφαγα πολλές ώρες να καταλήξω σε αυτές τις ρυθμίσεις.
Καυστήρα P7 λέβητας sfl5, καμινάδα φ250 μονωμενη, pllet wellpellet EN plus - A1
T1=0
T2=1
T3=51
T4=12
T5=5
T6=100
T7=12
T8=41
T9=38
T10=60
T11=49
T12=80
T13=58
T14=108
T15=67
T16=135
T17=78
T18=0
T19=200
T20=
Θερμοκρασία καυσαερίων 230 στη 5η σκάλα
η φλόγα ειναι βαθειά κίτρινη, γεμάτη, απλωμενη και χτυπάει απέναντι

Δεν τρώει πολύ; Μου φαίνεται υπερβολικό τόσο τάισμα αλλά εκεί έκατσε μετά από πολλές ωρες


Κανω παράθεση το ποστ που έκανα για να σας πω ένα πρόβλημα με αυτό το πελλετ. Η φλόγα ποτέ δεν είναι σταθερή, δηλαδη από τότε που έγραψα τα προηγούμενα, έχω πειραματιστει με τις ρυθμίσεις, πειραζω την 5η σκάλα καταφέρνω να έχω καλή φλόγα και όταν μετά από ώρες πάω να το δω η φλόγα είναι πεσμένη, έχω δοκιμάσει να αυξήσω (Τ16=150)τον αέρα με πάρα πολύ τροφοδοσία (αυτή την στιγμή το Τ17=91), έχω δοκιμάσει λιγότερο αέρα (Τ16=115) και πότε δεν έχω σωστό αποτέλεσμα, ακόμα και να πετύχω καλη φλόγα, μετά από μερικά αναματα πέφτει.
Αυτά δεν τα είχα με το προηγούμενο πελλετ wolf.



Να διορθώσω ότι η καμινάδα μου ειναι Φ200 και ότι δοκίμασα και με το καπάκι στο ταφ και χωρίς αυτο, χωρίς το καπάκι είναι καλύτερα τα πράγματα
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tempes.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166320 από Dipan_dp
Απαντήθηκε από Dipan_dp στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tempes έγραψε:

tempes έγραψε: Αν θέλετε την βοήθεια σας, άλλαξα πελλετ και έφαγα πολλές ώρες να καταλήξω σε αυτές τις ρυθμίσεις.
Καυστήρα P7 λέβητας sfl5, καμινάδα φ250 μονωμενη, pllet wellpellet EN plus - A1
T1=0
T2=1
T3=51
T4=12
T5=5
T6=100
T7=12
T8=41
T9=38
T10=60
T11=49
T12=80
T13=58
T14=108
T15=67
T16=135
T17=78
T18=0
T19=200
T20=
Θερμοκρασία καυσαερίων 230 στη 5η σκάλα
η φλόγα ειναι βαθειά κίτρινη, γεμάτη, απλωμενη και χτυπάει απέναντι

Δεν τρώει πολύ; Μου φαίνεται υπερβολικό τόσο τάισμα αλλά εκεί έκατσε μετά από πολλές ωρες


Κανω παράθεση το ποστ που έκανα για να σας πω ένα πρόβλημα με αυτό το πελλετ. Η φλόγα ποτέ δεν είναι σταθερή, δηλαδη από τότε που έγραψα τα προηγούμενα, έχω πειραματιστει με τις ρυθμίσεις, πειραζω την 5η σκάλα καταφέρνω να έχω καλή φλόγα και όταν μετά από ώρες πάω να το δω η φλόγα είναι πεσμένη, έχω δοκιμάσει να αυξήσω (Τ16=150)τον αέρα με πάρα πολύ τροφοδοσία (αυτή την στιγμή το Τ17=91), έχω δοκιμάσει λιγότερο αέρα (Τ16=115) και πότε δεν έχω σωστό αποτέλεσμα, ακόμα και να πετύχω καλη φλόγα, μετά από μερικά αναματα πέφτει.
Αυτά δεν τα είχα με το προηγούμενο πελλετ wolf.



Να διορθώσω ότι η καμινάδα μου ειναι Φ200 και ότι δοκίμασα και με το καπάκι στο ταφ και χωρίς αυτο, χωρίς το καπάκι είναι καλύτερα τα πράγματα


Φίλε Tempes καλημέρα. Με τις ρυθμίσεις σου απο εχθές δείχνει πολύ καλύτερος ο καυστήρας μου. Επιτέλους ανεβάζει θερμοκρασία. Εσύ σε τι θερμοκρασία το έχεις ρυθμισμένο? Πως παρατηρείς τη φλόγα; Σήμερα θα το καθαρίσω και θα δω΄για το πρόβλημα με τα καρβουνάκια. Πάντως ανεβάζει πολύ γρηγορότερα θερμοκρασία απ οτι πριν. Σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166321 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
το δικο μου παλι , δεν λεει να ανεβασει ευκολα θερμοκρασια , και κανει πολυ ωρα να φτασει με το ζορι τους 52 - 55 βαθμους εχω καψει σε 5 μερες 14 σακια πελλετ και δεν εχω αποτελεσμα , ενω με το προηγουμενο πελλετ δεν ειχα τετοια θεματα.

Χαιρομαι που ταιριαξε σε σενα , αλλα εγω εχω προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166324 από Dipan_dp
Απαντήθηκε από Dipan_dp στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tempes έγραψε: το δικο μου παλι , δεν λεει να ανεβασει ευκολα θερμοκρασια , και κανει πολυ ωρα να φτασει με το ζορι τους 52 - 55 βαθμους εχω καψει σε 5 μερες 14 σακια πελλετ και δεν εχω αποτελεσμα , ενω με το προηγουμενο πελλετ δεν ειχα τετοια θεματα.

Χαιρομαι που ταιριαξε σε σενα , αλλα εγω εχω προβλημα


Καλημέρα και πάλι. Μόλις πήγα στο λεβητοστάσιο και απογοητεύτηκα. Πολύ περισσότερο κάρβουνο και πολύ μαυρίλα!!! Δεν ξέρω τι να αλλάξω και δεν έχω και χρόνο να ασχοληθώ γμτ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166325 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Dipan_dp έγραψε:

tempes έγραψε: το δικο μου παλι , δεν λεει να ανεβασει ευκολα θερμοκρασια , και κανει πολυ ωρα να φτασει με το ζορι τους 52 - 55 βαθμους εχω καψει σε 5 μερες 14 σακια πελλετ και δεν εχω αποτελεσμα , ενω με το προηγουμενο πελλετ δεν ειχα τετοια θεματα.

Χαιρομαι που ταιριαξε σε σενα , αλλα εγω εχω προβλημα


Καλημέρα και πάλι. Μόλις πήγα στο λεβητοστάσιο και απογοητεύτηκα. Πολύ περισσότερο κάρβουνο και πολύ μαυρίλα!!! Δεν ξέρω τι να αλλάξω και δεν έχω και χρόνο να ασχοληθώ γμτ.


όπως έγραψα , το δικό μου ριχνει παρα πολυ πελλετ , ας πουμε ειναι πολυ πλουσιο το καυσιμο .
Φανταζομαι και η φλογα στο δικο σου ειναι παρα πολυ δυνατη και μεγαλη και γεμιζει καπνιλα ο χωρος καυσης.
Για την 5η σκαλα, παιξε με το Τ17 και κατεβαινε μεχρι να δεις οτι η φλογα απλωνει και χτυπαει απεναντι και το χρωμα της τείνει να ασπρίσει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Dipan_dp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.246 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ