Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110536 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Συγνώμη ξέχασα να σας χαιρετήσω μετά από πολύ καιρό απουσίας μου.Γεια σας λοιπόν καλώς σας βρήκα και καλό χειμώνα να έχουμε όλοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110591 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε:







Εδω και καιρο θελω να φτιαξω ενα βιντεο με το λεβητοστασιο μου αλλα επειδη δεν το βλεπω βαζω μερικες φωτογραφιες.
Το σπιτι μου ειναι 120μ του 1980 περιπου και οι θερμιδες του ειναι 22000 συν μποιλερ 100 λιτρων.
FEROLLI 34 KW με καυστηρα sun P7 με δοχειο αδρανειας 500 λιτρων.
ο λογος που εβαλα το δοχειο, αφου δουλεψα τον λεβητα 2 μηνες το 2010 χωρις αυτο ηταν ο εξης.
τα λιγα λιτρα νερου του λεβητα (30).
ηθελα αμεση θερμανση με ΣΤΑΘΕΡΑ ΖΕΣΤΑ ΝΕΡΑ στα σωματα μου.
λιγοτερους χρονους λειτουργειας του καυστηρα.
εναλλακτικα να εχω την επιλογη του ξυλου με την ασφαλεια που μου παρεχει το δοχειο.
μετα την τοποθετηση του δοχειου μου οι χρονοι ON OFF του θερμοστατη μου επεσαν στα 11 με 12 λεπτα.
δηλαδη αν δεν εγινα κατανοητος απο την ωρα που ανοιγει ο θερμοστατης χωρου μεχρι την ωρα που κλεινει μεσολαβουν 12 λεπτα.αυτο εχει ως αποτελεσμα λογω του μικρου χρονου χρησης των νερων του δοχειου απο τον κυκλοφορητη που στελνει στα σωματα να ριχνεις λιγο την θερμοκρασια του (απο 68 πεφτει στους 60). εχω βαλει ενα εξωτερικο PLC μεσω του οποιου διαβαζω και επιλεγω επιθυμιτη θερμοκρασια δοχειου.οταν αυτη πεσει στους 58 ανοιγει ο κυκλοφορητης και παιρνει τα νερα του λεβητα που ειναι STAND BYE στους 70 βαθμους.τα στελνει στο δοχειο, αναβει στην πορεια ο καυστηρας που ειναι ανεξαρτητα ηλεκτρολογικα συνδεμενος και συμπληρωνει την διαφορα των 10 βαθμων.
θερμανση αψογη οποια θερμοκρασια και να επιλεξω και ολα αυτα με το ΦΕΡΟΛΑΚΙ που δεν ειναι απο τα καλυτερα της αγορας.
Η καταναλωση του λεβητα μεσο ορο στα 40 με 45 κιλα το 24ωρο. το βραδυ ο θερμοστατης στο 20 και την ημερα στο 22 σταθερα.εχω αρκετες απωλειες λογω αμονωτης ταρατσας και εξωτερικης τοιχοποιιας με τυπικες μονωσεις του 80.
το δοχειο κανει αριστη διαχειριση των νερων των σωματων. δεν μπορει ομως να μας καλυψει ενα 500αρι δοχειο αν βαλουμε τον θερμοστατη απο το 17 ας πουμε στο 24. αυτο γιατι ο κυκλοφορητης θα ρουφαει ολη την ετοιμη ενεργεια που εχουμε και την εξαντλει λογω του μακρυ χρονου που αυτο θα γινεται.
λυση ο θερμοστατης καπου σταθερα με αυξομειωσεις των 2 βαθμων περιπου.
Στο ζητουμενο που ειναι η ζεστη ευχαριστημενος. στην καταναλωση οχι τοσο.
Οπως φαινεται και φετος θα καψω 6,5 τονους πελλετ με βοηθεια το ενεργειακο αεροθερμο τζακι μου που δεν το αναβω καθε μερα αλλα στα γερα κρυα βοηθαει πολυ.


Χρήστο, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι σωληνώσεις έχεις χρησιμοποιησει; Πως τις ζητάω; Ειδικά αυτή με την άσπρη μόνωση θα με διευκόλυνε παρα πολύ για την σύνδεση του δοχείου. Ο υδραυλικός μου είπε να βαλουμε χαλκοσωληνα, λογω υψηλων θερμοκρασιών, αλλά θα χρειαστώ περίπου 25μ (250 ευρω περίπου, χωρις τα υπόλοιπα). Είναι φθηνότερες φαντάζομαι απο χαλκοσωληνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110612 από δημητριου
Απαντήθηκε από δημητριου στο θέμα ρυθμισης ferroli p7
εχω ενα ferroli p7 θα τον εκκινησω πρωτη φορα για φετος θελο να μου πει καποιος τη ρυθμισης να βαλω ωστε ο καυστηρας να φτανη στους 75 βαθμους και σταδιακα να μειωνη την ισχη του και να περαμενη σε κατασταση λειτουγριας και οταν η θερμοκρασεια πεση στυς 65 να ανεβαζη παλι την ισχη του. ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110703 από nikatis
Απαντήθηκε από nikatis στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ Ο SUN P7, ΑΛΛΑ Ο FERROLI ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ, Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΜΑΧ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ THN ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ U01, ΚΑΙ KANEI ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙ 12 ΒΑΘΜΟΥΣ . Π.Χ. 70-12= 58 C.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110732 από δημητριου
δηλαδη σταματαη τελειος και κανη παλι εναυση αν καταλαβα σωστα και δεν κινδυνευ η αντισταση να καει γιατη ακουω οτι η αντισταση καιγεται ευκολα ειναι ετσι αληθεια? το μαιλ μου ειναι ddimitris15@ gmail.com ευχαριστο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110739 από δημητριου
αγαπητε joe125 θελω να ρωτησω στην κλεμα 7και8 συνδεης το θερμοστατη που ειναι πανο στο λεβιτα? και στη κλεμα 13-14 τι? αν μπορης να μου απαντησης σε ευχαριστο το mail ειναι ddimitris1@ g mail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.188 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ