Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109107 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τελικά τι καυστήρα εχεις;;;;;
Αυτά που σου έγραψα αφορούν τον p7,εσύ μας λές για το τι έγραψε ο άλλος φίλος με τον p12,καμία σχέση.
Για p7,πρόπερσυ έκαιγα progetto,ένα Βουλγάρικο,το τ7 το ειχα στο 15,περισυ με αλφα το είχα στο 18.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109121 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

frelas έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

frelas έγραψε:
Το t07 αυξάνει το διάστημα ρίψης λές άρα πρέπει να κατεβάσω τα δευτερόλεπτα. Σε άλλο μήνυμα ο κάππας λέει"Μετά από πολλά πειράματα στον Ferroli P12 κατέληξα να αλλάξω την παράμετρο t07 από 12 σε 15 για μείωση τις κατανάλωσης (μεγαλύτερα κενά διαστήματα τροφοδοσίας) . Βεβαια μείωση είδα πολύ αλλα δεν κάνει και τόσο κρύο όπως τις προηγούμενες μέρες για να έχω καθαρά αποτελέσματα , βλέπουμε , μέχρι να βγει ο χειμώνας θα μάθουμε! " οπότε συμπεραίνω ότι πρέπει να ανεβάσω τα δευτερόλεπτα . Τι απο τα δύο να κάνω ώστε να ρίχνει λιγότερο πέλλετ.


την ρυθμηση την κανουμε οταν εχουμε καρβουνακια και οταν ζεστενουμε την γειτονεια απο τον καπνοδοχο!!!!


Ειχα στον δικό μου λέβητα καρβουνάκια. Η ερώτηση μου είναι να μειώσω η να αυξήσω τα δευτερόλεπτα του t07 για να ρίχνει λιγότερο πέλλετ.


και βεβαια αυξανουμε το t07 κατα 2 μοναδες μεχρι να εχουμε πουδρα σταχτη :)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109122 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Εχω τον p7. Απλά το ανέφερα το μήνυμα γιατί είχα την απορία του t07 εάν αφορά το διάστημα ρίψης καυσίμου η αφορά το κενό διάστημα που δεν θα τροφοδοτεί με καύσιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109147 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Λοιπόν σήμερα έγινε το πρώτο πείραμα σε p12 στο κακής ποιότητας ρουμάνικο πέλλετ (διάφανη σακούλα με μια μικρή ετικέτα με στοιχεία που δυστυχώς ξέχασα να κρατήσω αλλά θα τα αναφέρω την επόμενη φορα). Με πειραγμα στην t04 στο 8 t07 στο 16-19 και λίγο τσίμπημα +9 στις σκάλες του αέρα και -10 στα t09,t011,t013,t015,t017 το αποτέλεσμα ήταν να μπουκώνει ο σωλήνας και να βγάζει ένδειξη F02. Θεωρώ ότι του έρχεται πολύ το υλικό και δεν μπορεί να το κάψει και γι αυτό και ανέβασω τον αέρα και μείωσα την ποσότητα . Να συνεχίσω να πειράζω όλα αυτά η να επικεντρωθώ σε κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση. Μήπως το να δώσω +9 στον αέρα δεν είναι αρκετό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109230 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Σήμερα άναψε ο φίλος τον Ρ12 με τις παραπάνω ρυθμίσεις και δεν μπούκωσε . Απλά ανέβαζε θερμοκρασία και όταν έφτανε στην σκάλα 4 (τελευταία) μετά απο κάποιο διάστημα λειτουργίας σταματούσε και ξεκινούσε απο την σκάλα 1. Η αρχική θερμοκρασία του νερού ήταν 23 βαθμούς και έπρεπε να το φτάσει στους 72. Μήπως είναι φυσιολογικό όταν δουλεύει για πολλή ώρα να κάνει παύσεις ξεκούρασης, η όταν πιάσει μέγιστη απόδοση θα δουλεύει στο φούλ μέχρι να φτάσει στους 72 βαθμούς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • energ
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109754 από energ
Απαντήθηκε από energ στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Mολις εστειλε κάποιος ενα μύνημα στην σελίδα του Facebook οπότε το περνάμε μέσα. Βεβαια παροτρίναμε τον χρήστη να μπει και να τα γράψει και ο ίδιος:
"προσφατα αγορασα καυστηρα πελλετ ferolli micro p7 στα πρωτα 30 λεπτα μου εβγαλε σφαλμα Α01 τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο
η εντολη που πηγαινε στον κοχλια ηταν αντι για 220v πηγαινε 90v με αποτελεσμα να βγαζει το σφαλμα η αντιπρωσωπεια δυστυχως δεν το καλυψε με αποτελεσμα να πληρωσω χωρις να εχει λειτουργησει καινουρια πλακετα θα σας ελεγα την εντολη της πλακετας στον κοχλια να την περνατε απο ρελαι για να μην εχετε προβλημα στην πλακετα"
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by energ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ