Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84873 από zeus-gr
Απαντήθηκε από zeus-gr στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Έχω έναν ferroli p12 πάνω σε λέβητα πετρελαίου ferroli. Δίνει σε τρία διαμερίσματα με αυτονομίες. Ο εγκαταστάτης έβαλε και ένα ρελε για τις εντολές από τους θερμοστάτες. Μέχρι στιγμής το μόνο πρόβλημα το οποίο είναι ενοχλητικό είναι το σφάλμα Α01 το οποίο βγαίνει συχνά (ανα 2 περίπου μέρες) και πρέπει να πάμε στο λεβητοστάσιο για να πατάμε το P. Διάβασα σχεδόν όλο το topic αλλά δεν έχω καταλήξει στο πιθανό πρόβλημα. Η καύση φαίνεται ότι είναι σωστή από τα κατάλοιπα στάχτης που βλέπω και μετά από πολλές ρυθμίσεις κατέληξα:

u01 72
u02 4
u03 0

t03 62
t04 10
t18 1

Τα υπόλοιπα είναι εργοστασιακά.

Δεν έχω καταλάβει τι παίζεται με τις επαφές 7-8 της κλέμας και αν πρέπει να τις γεφυρώσω. Αυτή την στιγμή φεύγουν 2 καλώδια από τις επαφές 7-8 προφανώς εντολές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85022 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

zeus-gr έγραψε: Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Έχω έναν ferroli p12 πάνω σε λέβητα πετρελαίου ferroli. Δίνει σε τρία διαμερίσματα με αυτονομίες. Ο εγκαταστάτης έβαλε και ένα ρελε για τις εντολές από τους θερμοστάτες. Μέχρι στιγμής το μόνο πρόβλημα το οποίο είναι ενοχλητικό είναι το σφάλμα Α01 το οποίο βγαίνει συχνά (ανα 2 περίπου μέρες) και πρέπει να πάμε στο λεβητοστάσιο για να πατάμε το P. Διάβασα σχεδόν όλο το topic αλλά δεν έχω καταλήξει στο πιθανό πρόβλημα. Η καύση φαίνεται ότι είναι σωστή από τα κατάλοιπα στάχτης που βλέπω και μετά από πολλές ρυθμίσεις κατέληξα:

u01 72
u02 4
u03 0

t03 62
t04 10
t18 1

Τα υπόλοιπα είναι εργοστασιακά.

Δεν έχω καταλάβει τι παίζεται με τις επαφές 7-8 της κλέμας και αν πρέπει να τις γεφυρώσω. Αυτή την στιγμή φεύγουν 2 καλώδια από τις επαφές 7-8 προφανώς εντολές.

η επαφή 7 είναι ρεύμα
η επαφή 8 είναι εντολή καυστήρα
εσένα τα 2 καλώδια που φεύγουν που πάνε?
μάλλον το πρόβλημα με το Α01 είναι ''κοντινή'' εντολή μετά από εντολή,έχει σαν συνέπεια να μπερδεύει τον καυστήρα και να βγάζει Α01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85172 από kostasb
Απαντήθηκε από kostasb στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

zeus-gr έγραψε: Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Έχω έναν ferroli p12 πάνω σε λέβητα πετρελαίου ferroli. Δίνει σε τρία διαμερίσματα με αυτονομίες. Ο εγκαταστάτης έβαλε και ένα ρελε για τις εντολές από τους θερμοστάτες. Μέχρι στιγμής το μόνο πρόβλημα το οποίο είναι ενοχλητικό είναι το σφάλμα Α01 το οποίο βγαίνει συχνά (ανα 2 περίπου μέρες) και πρέπει να πάμε στο λεβητοστάσιο για να πατάμε το P. Διάβασα σχεδόν όλο το topic αλλά δεν έχω καταλήξει στο πιθανό πρόβλημα. Η καύση φαίνεται ότι είναι σωστή από τα κατάλοιπα στάχτης που βλέπω και μετά από πολλές ρυθμίσεις κατέληξα:

u01 72
u02 4
u03 0

t03 62
t04 10
t18 1

Τα υπόλοιπα είναι εργοστασιακά.

Δεν έχω καταλάβει τι παίζεται με τις επαφές 7-8 της κλέμας και αν πρέπει να τις γεφυρώσω. Αυτή την στιγμή φεύγουν 2 καλώδια από τις επαφές 7-8 προφανώς εντολές.


Δοκιμασε να βαλεις το t04 στο 12.Στον δικο μου P7 το εχω στο 13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85815 από Tolis-gef
Απαντήθηκε από Tolis-gef στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Και εγώ έχω το πρόβλημα με το Α01 !!!
Έχω prity - ferroli P7 από την αρχή της σαιζόν κάθε πρωί βγάζει Α01 και πολλές φορές ενδιάμεσα ...
έχω αλλάξει πολλά πελλετ, στην αρχή είχα ρυθμίσεις που διάβασα εδώ στο φορουμ, μετά τις άλλαξα με τις εργοστασιακές. με U στο 5
Καμιά βοήθεια ???
Το πρόβλημα το έλυσες ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86280 από zeus-gr
Απαντήθηκε από zeus-gr στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Δεν το έλυσα απόλυτα. Έπαιξα με την ρύθμιση που πρότεινε ο φίλος (t04 στο 12) αλλά τα ίδια κάνει. Τις τελευταίες μέρες μου βγάζει και Α04 και μάλλον κάτι παίζεται με τον σωλήνα της καμινάδας. Τώρα για το Α01 απο ότι έχω καταλάβει υπάρχουν 2 αιτίες. Η μία είναι ότι μένει απο πέλλετ και σβήνει οπότε ανεβάζεις λίγο το t04 και η δεύτερη αυτό που είπε ο φίλος joe125 για κοντινή εντολή. Για το δεύτερο δεν ξέρω αν υπάρχει λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86376 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

zeus-gr έγραψε: Δεν το έλυσα απόλυτα. Έπαιξα με την ρύθμιση που πρότεινε ο φίλος (t04 στο 12) αλλά τα ίδια κάνει. Τις τελευταίες μέρες μου βγάζει και Α04 και μάλλον κάτι παίζεται με τον σωλήνα της καμινάδας. Τώρα για το Α01 απο ότι έχω καταλάβει υπάρχουν 2 αιτίες. Η μία είναι ότι μένει απο πέλλετ και σβήνει οπότε ανεβάζεις λίγο το t04 και η δεύτερη αυτό που είπε ο φίλος joe125 για κοντινή εντολή. Για το δεύτερο δεν ξέρω αν υπάρχει λύση.

η λύση που προτείνω είναι βραχυκύκλωμα του 7 με το 8 και οι θερμοστάτες να δίνουν εντολή είτε σε κυκλοφορητές είτε σε ηλεκτροβάνες
κάνε μια μέτρηση στην καμινάδα να δεις πόσο Pa έχει αλλά έλεγξε και τον τον θερμοστάτη ασφαλείας του καυστήρα μήπως προέρχεται από εκεί το πρόβλημα,αλλά μπορεί να προέρχεται και από της παραμέτρους t03,t04 αν τις έχεις ανεβάσει πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.194 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ