Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83234 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

PIRSOS.DIMAR έγραψε: δεν θα ηθελες να καις πιο λιγο?εαν κανεις οικονομια 30% θα σε χαλασει?η οικονομια εξαρταται απο την θερμοκρασια καυσαεριων του λεβητα.θελουμε τουλαχιστον 180 βαθμους.



30 % ?... υποτιθεται οτι ο λενητας εχει μια αποδοση 80 % ...αρα 20% πεταμε ...κι αν αυτο το παρουμε ολο τοτε μας βλεπω να κολυμπαμε στο λεβητοστασιο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83236 από PIRSOS.DIMAR

ankostas333 έγραψε:

PIRSOS.DIMAR έγραψε: δεν θα ηθελες να καις πιο λιγο?εαν κανεις οικονομια 30% θα σε χαλασει?η οικονομια εξαρταται απο την θερμοκρασια καυσαεριων του λεβητα.θελουμε τουλαχιστον 180 βαθμους.

δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να κανω αναλυση καυσαεριων .. δεν με απασχολει και πολυ γιατι το να παιρνω 270 € την παλετα (1125kg) και να μου κραταει 70-75 μερες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος... βασικα και 60 να κρατουσε παλι δεν θα ειχα προβληημα... οι φερρολι ειναι πολυ καλοι αρκει να ξερεις να τους ρυθμιζεις.. οι τιμες των υποτιθεμενα καλυτερων καυστηρων ειναι ηδη εξωφρενικες... ηδη φετος θα εχω κανει φετος αποσβεση τα 828€ που μου κοστισε η μετατροπη στον λεβητα μαζι με τον καυστηρα(100€ η καινουργια πορτα+την τοποθετηση της στον λεβητα και 728 € ο καυστηρας απο βουλγαρια) ton p7 εχω για να μην παρεξηγηετε :Ρ


οκ.κανενα προβλημα αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσουν αυτα τα χρηματα.φανταστειται ομως να το βαλεις στο πετρελαιο?ερχεσαι στις παλιες τιμες του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83238 από ankostas333

PIRSOS.DIMAR έγραψε:

ankostas333 έγραψε:

PIRSOS.DIMAR έγραψε: δεν θα ηθελες να καις πιο λιγο?εαν κανεις οικονομια 30% θα σε χαλασει?η οικονομια εξαρταται απο την θερμοκρασια καυσαεριων του λεβητα.θελουμε τουλαχιστον 180 βαθμους.

δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να κανω αναλυση καυσαεριων .. δεν με απασχολει και πολυ γιατι το να παιρνω 270 € την παλετα (1125kg) και να μου κραταει 70-75 μερες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος... βασικα και 60 να κρατουσε παλι δεν θα ειχα προβληημα... οι φερρολι ειναι πολυ καλοι αρκει να ξερεις να τους ρυθμιζεις.. οι τιμες των υποτιθεμενα καλυτερων καυστηρων ειναι ηδη εξωφρενικες... ηδη φετος θα εχω κανει φετος αποσβεση τα 828€ που μου κοστισε η μετατροπη στον λεβητα μαζι με τον καυστηρα(100€ η καινουργια πορτα+την τοποθετηση της στον λεβητα και 728 € ο καυστηρας απο βουλγαρια) ton p7 εχω για να μην παρεξηγηετε :Ρ


οκ.κανενα προβλημα αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσουν αυτα τα χρηματα.φανταστειται ομως να το βαλεις στο πετρελαιο?ερχεσαι στις παλιες τιμες του.

πιστευω πως το 1 τσουβαλι την ημερα ειναι υπερβολικα οικονομικη θερμανση .. και ο παλετα κοστιζει τοσο τωρα τον χειμωνα .. φαντασου να αγορασει και την φθηνη περιοδο των πελλετ τον μαη.... θα του βγει 500-600€ ολος ο χειμωνας.... ετσι με βλεπω του χρονου.... εκαιγα πετρελαιο 1800 λιτρα με θερμοκρασια στο σπιτι 22οC και τωρα το σπιτι ειναι στους 25 βαθμους.. πραγματικοτατη οικονομια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83240 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

PIRSOS.DIMAR έγραψε:
οκ.κανενα προβλημα αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσουν αυτα τα χρηματα.φανταστειται ομως να το βαλεις στο πετρελαιο?ερχεσαι στις παλιες τιμες του.


Ποιος λεβητας πετρελαιου βγαζει καυσαερια στους 300 βαθμους? η θελεις να βγαλεις 30% απο τους 180?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83246 από PIRSOS.DIMAR

dimlyk έγραψε:

PIRSOS.DIMAR έγραψε: δεν θα ηθελες να καις πιο λιγο?εαν κανεις οικονομια 30% θα σε χαλασει?η οικονομια εξαρταται απο την θερμοκρασια καυσαεριων του λεβητα.θελουμε τουλαχιστον 180 βαθμους.



30 % ?... υποτιθεται οτι ο λενητας εχει μια αποδοση 80 % ...αρα 20% πεταμε ...κι αν αυτο το παρουμε ολο τοτε μας βλεπω να κολυμπαμε στο λεβητοστασιο :)


λοιπον...ενας λεβητας φτανει σε βαθμο αποδοσης μεχρι και 92% στην καλυτερη περιπτωση εκτος απο ειδικες περιπτωσεις(λεβητες συμπυκνωματων-χαμηλων θερμοκρασιων).η οικονομια του 30% ερχεται απο την μειωση του χρονου λειτουργειας του καυστηρα ανεβαζωντας την θερμοκρασια της επιστροφης απο τα σωματα .ειμαι καυστηρατζης απο το 1985 και γνωριζω πολυ καλα τις συμπεριφορες του καυστηρα και του λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83250 από PIRSOS.DIMAR

Grecu_ έγραψε:

PIRSOS.DIMAR έγραψε:
οκ.κανενα προβλημα αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσουν αυτα τα χρηματα.φανταστειται ομως να το βαλεις στο πετρελαιο?ερχεσαι στις παλιες τιμες του.


Ποιος λεβητας πετρελαιου βγαζει καυσαερια στους 300 βαθμους? η θελεις να βγαλεις 30% απο τους 180?

πολλοι σιδερενιοι λεβητες βγαζουν 300 βαθμους.εαν θελεις σου στελνω τα φυλλα ελεγχου καυσαεριων γιατι ειμαι καυστηρατζης και δεν το παιζω απλα καποιος που θελει να κανει μια αρπαχτη.λοιπον η εξοικονομηση που πετυχαινουμε ειναι απο 25% εως 35%.το εχω πει πιο παραπανω.εσυ βαλε ενα θερμομετρο στους 60 ποντους απο την εξοδο του λεβητα οπως οριζει ο κανονισμος και οσο πιο μεγαλη θερμοκρασια εχεις τοσο μεγαλυτερη εξοικονομηση θα εχεις.φυσικα και ενας λεβητας ο οποιος βγαζει λιγοτερο απο 160 δεν συνισταται η τοποθετηση του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.207 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ