Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82031 από ankostas333
ναι.. γυρισα πισω το αλφα και μου εφεραν βουλγαρικο technowood .. θα δειξει τι κανει και αυτο αλλα φαινεται καλυτερο απο το αλφα. modern fuels ποσο εχει ο τονος ? παρατηρησα παντως οτι η εμπλοκη του κοχλια(παλιοτερα. τωρα δεν εχω τετοιο προβλημα) οφειλεται στην κλινκερ στο πιατακι .. τωρα πια το t07 το εχω στο 22 σχετικα μικρη η φλογα αλλα ηταν επειδη δεν εριχνε αρκετο πελλετ κατα την γνωμη μου.. τι προτεινεις? παρακατω οι φωτο απο την εγκατασταση.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82081 από kostasb
Απαντήθηκε από kostasb στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kostasb έγραψε: Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα κουφο θεμα τις 2 τελευταιες εβδομαδες.Καθε φορα που καθαριζω τον λεβητα εχω 1 με 2 μπλοκαρισματα a01 κατα την εκκινηση του p7.Ανεβασα την αρχικη τροφοδοσια στο 12 και σημερα το πρωι σε 13 με τον αερα της εκκινησης στο 51. Ο p7 ειναι τοποθετημενος σε λεβητα πετρελαιου elinox 2000 45000.
Τον δουλευω 2 μηνες και δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο θεμα μεχρι τωρα.
Ποτε δεν βρηκα μπλοκαρισμενο πελλετ στην σωληνα.
Ποτε δεν βρηκα υπολειματα στο πιατακι μεγαλυτερα απο 3-4 φασολια σε μεγεθος.
Ποτε δεν βρηκα μπλοκαρισμα του κοχλια.
Σταχτη μονο πουδρα.
Το προβλημα παρουσιαζετε οταν κανω ολικο καθαρισμα τριψιμο τουμπα και τριψιμο ολου του λεβητα με ρουφιγμα της σταχτης (Κυριακη) ενω αμα ρουφηξω μονο την σταχτη απο κατω (Τεταρτη) δουλευει κανονικα.
Τι μπορει να τον επηρεαζει????Θα με σαλταρει το ..... :angry: σημερα με εκανε να κατεβω κατω στις 5 το πρωι :angry: :angry:
Επισης καιω το ιδιο πελλετ ΜΑΚΗ αλλα μπορει να ειναι αλλη παρτιδα επειδη το αγοραζω 10-10 τσουβαλακια.

χρηστος8 έγραψε: @ kostasb

Σου βγαζει Α01 γιατι τριβεις και γυαλιζεις υπερβολικα την σχαρα καυσης.

Αυτη τη στρωση που καλυπτει το μεταλλο την θελουμε.

Μην το κανεις την επομενη φορα...ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ξαναβγαλει Α01.

Δεν εχει σχεση με ρυθμισεις η με το πελλετ που καις.


Τελικα παλι δυσκολευτηκε να παρει την πρωτη φορα μετα το καθαρισμα,αλλα δεν εβγαλε σφαλμα.
Δεν εβλεπε φλογα κατα την εναυση,εκανε αερισμο,ξαναταισε και μετα πηρε.
Απο την Κυριακη το απογευμα δουλευει ρολοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82191 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε: γιωργη 175 ευρο το μαλλι!!!!
τελικα ειχαν δικαιο η παλιοι μαθε μια τεχνη και αστηνε και οταν πεινασης πιαστηνε.το μανδαλωσα τον ηλετρονομο.στο θερμικο εχει επιλογη Α και Τ που το βαζουμε?

γιατί τόσα πολλά?μαζί με την συναρμολόγηση η μόνο τα υλικά?αν ήταν μόνο τα υλικά σου έπιασαν τον κώλο :P ,αν ήταν στα έστελνα εγώ από Κόρινθο,με ερμάριο συναρμολογημένα, ποιο λίγα θα σου κόστιζε
το θερμικό Α το βάζουμε,το ταμπελάκι στο θερμικό τι λέει(στο πλάι)?το Τ είναι το test και το Α είναι το auto

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82195 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

ankostas333 έγραψε: ναι.. γυρισα πισω το αλφα και μου εφεραν βουλγαρικο technowood .. θα δειξει τι κανει και αυτο αλλα φαινεται καλυτερο απο το αλφα. modern fuels ποσο εχει ο τονος ? παρατηρησα παντως οτι η εμπλοκη του κοχλια(παλιοτερα. τωρα δεν εχω τετοιο προβλημα) οφειλεται στην κλινκερ στο πιατακι .. τωρα πια το t07 το εχω στο 22 σχετικα μικρη η φλογα αλλα ηταν επειδη δεν εριχνε αρκετο πελλετ κατα την γνωμη μου.. τι προτεινεις? παρακατω οι φωτο απο την εγκατασταση.

από ποια περιοχή είσαι?
αν κατεβάσεις το t07 στο 20 η φλόγα ζωντανεύει?(μικρή φλόγα,μικρή απόδοση,λίγα kW)
από καρβουνάκια στην στάχτη από το νέο πέλετ έχεις?
δεν ξέρω τιμή για το modern fuels γιατί το καλοκαίρι του είχα φτιάξει κάτι μοτέρ και πληρώθηκα με πέλετ
καυσαέρια έχεις μέτρησή να δεις πόσο φτάνουν?(με καθαρό το λέβητα - καυστήρα,νερό πάνω από 55 βαθμούς)
με το βουλγαρικό είχες κλίνκετ?πόσο το πήρες?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ankostas333

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82209 από ankostas333

joe125 έγραψε:

ankostas333 έγραψε: ναι.. γυρισα πισω το αλφα και μου εφεραν βουλγαρικο technowood .. θα δειξει τι κανει και αυτο αλλα φαινεται καλυτερο απο το αλφα. modern fuels ποσο εχει ο τονος ? παρατηρησα παντως οτι η εμπλοκη του κοχλια(παλιοτερα. τωρα δεν εχω τετοιο προβλημα) οφειλεται στην κλινκερ στο πιατακι .. τωρα πια το t07 το εχω στο 22 σχετικα μικρη η φλογα αλλα ηταν επειδη δεν εριχνε αρκετο πελλετ κατα την γνωμη μου.. τι προτεινεις? παρακατω οι φωτο απο την εγκατασταση.

από ποια περιοχή είσαι?
αν κατεβάσεις το t07 στο 20 η φλόγα ζωντανεύει?(μικρή φλόγα,μικρή απόδοση,λίγα kW)
από καρβουνάκια στην στάχτη από το νέο πέλετ έχεις?
δεν ξέρω τιμή για το modern fuels γιατί το καλοκαίρι του είχα φτιάξει κάτι μοτέρ και πληρώθηκα με πέλετ
καυσαέρια έχεις μέτρησή να δεις πόσο φτάνουν?(με καθαρό το λέβητα - καυστήρα,νερό πάνω από 55 βαθμούς)
με το βουλγαρικό είχες κλίνκετ?πόσο το πήρες?


απο δραμα ειμαι. γεμισα το βαρελι με τα techno αλλα ακομα τραβαει τα τελευταια απο τα αλφα. αν το κατεβασω ναι ζωνταντευει η φλογα.. ομως ετσι δεν πιανει κλινκετ? καυσαερια δεν εχω μετρησει. γυρω στα 280/τονο το πηρα .. 10 € ακριβοτερο απο το αλφα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82271 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

ankostas333 έγραψε: απο δραμα ειμαι. γεμισα το βαρελι με τα techno αλλα ακομα τραβαει τα τελευταια απο τα αλφα. αν το κατεβασω ναι ζωνταντευει η φλογα.. ομως ετσι δεν πιανει κλινκετ? καυσαερια δεν εχω μετρησει. γυρω στα 280/τονο το πηρα .. 10 € ακριβοτερο απο το αλφα

για να πιάσει κλίνκετ κατά κύριο λόγο είναι το πέλετ και μετά ο αέρας όχι η ποσότητα που ρίχνει πέλετ ο κοχλίας,η ποσότητα έχει να κάνει με καρβουνάκια στην στάχτη
από καρβουνάκια έχεις θέμα?
η στάχτη πώς είναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.281 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ