Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76183 από trian
Απαντήθηκε από trian στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν κατάλαβα καλά, η λύση που έδωσες είναι με το t18=1, άρα ο καυστήρας σου ουσιαστικά δε σβήνει σχεδόν ποτέ, αφού μολις πλησιάσει τη μέγιστη θ, γυρνάει στην 1η σκάλα χωρίςνα τη φτάσει. Αυτό το δοκίμασα κι εγώ, και όντως βοηθάει, αλλά κάποια στιγμή ( συνήθως τη νύχτα που αφήνω μονο ένα θερμοστάτη ανοιχτό) ο λέβητας πίανει τη θ-στόχο με τη πρώτη σκάλα και σβήνει. Όταν πάει να ξανανάψει, βγάζει το Α01.
Γι ´αυτο και στο πιο έντονο κρύο που η απώλειες είναι πιο μεγάλες δεν έχω πρόβλημα, αφου ο καυστηρας δε μπορει να πιάσει μέγιστη θ με 1η σκάλα και δε σβήνει ποτέ.
Το θέμα μου λοιπόν νομίζω είναι στην έναυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76185 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
πόσοι θερμοστάτες χώρου έχεις?
δίνουν εντολή κατευθείαν στον καυστήρα η σε κάποια ηλεκτροβάνα η κυκλοφορητή?
μάλλον έχεις ελαττωματική φωτοαντίσταση
άλλαξε την και νομίζω θα λυθεί το πρόβλημα η καλύτερα πριν την αλλάξει καθάρισε την μπροστά και κοίτα αν τα καλώδια της πατάνε καλά στον εγκέφαλο
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by joe125.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": trian

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76241 από trian
Απαντήθηκε από trian στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ειναι δυο τριοροφες μεζονετες με ανεξαρτητα μποιλερ ζνχ. Σύνολο 8 θερμοστατες, που δίνουν εντολη σε αντιστοιχες ηλεκτροβάνες, και απο κει σε πινακα αυτονομιας. Εχει τυχει ομως να ειμαι στο λεβητοστασιο με 3 βανες ανοιχτες, να κλεινει η μια και ο καυστηρας να κανει επανεκκινηση, σαν να χανεται στιγμιαια το σημα απο τις αλλες 2. Δε μπορω να καταλαβω γιατι.
Την φωτοαντισταση την καθαρισα και τα καλωδια ειναι οκ, μπορω να την ελεγξω με πολυμετρο; Ειναι δυνατον να ειναι ´ψιλοχαλασμενή´. Ρωταω γιατι δινει σημα καυσης, απλα δυσκολα, θα φανταζομουν οτι ειτε δουλευει ειτε οχι. Η μηπως όχι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76423 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
κάτι μου λέει ότι το πρόβλημα είναι εύκολο επιλύσιμο,βάλε μια γέφυρα στο 7 - 8 του καυστήρα και οι θερμοστάτες να ελέγχουν από την αυτονομία τις ηλεκτροβάνες και ο λέβητας να είναι πάντα σε ετοιμότητα
έτσι θα το λύσεις το πρόβλημα
μάλλον το πρόβλημα είναι ότι μπερδεύουν τον καυστήρα η αυτονομία
κάνε αυτό που σου λέω και αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε πας για αλλαγή φωτοαντίστασης
αλλά κατά 99.9% είναι η αυτονομία και με μια γέφυρα στο 7-8 θα λυθεί το πρόβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76466 από kenboo
Απαντήθηκε από kenboo στο θέμα Καυστήρας Ferroli P7: σφάλμα Α01
Καλημέρα σας. Εδώ και 2 μήνες έβαλα τον καυστήρα πελλετ της ferroli τον P7.Με λέβητα πάλι ferroli ton SFL4 .Τις πρώτες 10 ήμερες δούλευε ρολόι. Μετά εντελώς ξαφνικά μόλις έπιανε θερμοκρασία το σπίτι και σταμάταγε,την ώρα που πήγε να ξαναπάρει σταμάταγε τελείως. Πήγαινα και έβλεπα το σφάλμα Α01 .Δεν είχα μείνει ούτε από πελλετ ουτε ηταν γεματο απο σταχτη.Υστερα απο πολυ κοπο και επιμονη καταλαβα πως δεν του φτανει το πελλετ στην εναυση. Ξεκηναγε να αναψει και σιγα σιγα εσβηνε πριν παει η ενταση του αερα στο 1 πηγαινε να σβησει,τραβαγα την σωληνα την σπιραλ εριχνα μια χουφτα πελλετ χειροκηνητα και ολα οκ.Μετα πολλα η ρυθμηση στην εναυση ηταν στο 8 εργοστασιακα για να ειμαι οκ την πηγα στο 11 δηλ αλλα 12 δευτερα να ριχνει πελλετ.Θερμοκρασια νερου την εχω στους 70 και την ενταση απο το 4 που μου την ειχε την πηγα στο 3 για λιγο οικονομια ακομα.Εκανα καλα η οχι ?Επισης το σπιτι μου ειναι 2οροφο 120τ.μ με ταρατσα απο πανω χωρίς μόνωση και εκτεθημενος απο ολες τις μεριες.Το εχω συνεχεια αναμενω στους 19 με 20 βα8μους και η καταναλωση μου ειναι 4 τσουβαλακια την ημερα εως 5 στα πολλα κρυα. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76490 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καυστήρας Ferroli P7: σφάλμα Α01
καλημερα και καλως ηρθες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.202 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ