Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68933 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
γιωργο ειναι η πρωτη περιπτωση τωρα εχει σβησει για να βγαλω φωτο αλλα αυριο θα εχω σιγουρα.για την ωρα θερμοκρασια επιασε πιο γρηγορα το σπιτι.δεν ξερω τι να πω αβυσος η ψυχη του ferroli.αλλα πιο ασφαλη συμπερασματα θα περιμενω μεχρι αυριο ωπου και θα σε παρω τηλ. ειδωμεν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68935 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
ναι ποιο ασφαλή συμπεράσματά θα δείξει αύριο
κατά μια άποψη είναι σωστή η κίνηση να ανεβάσεις αέρα αλλά θα δούμε αν έχεις καρβουνάκια

εις αύριον τα νεοτέρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68994 από χρηστος8
@ "joe125"



Γιωργο εγω το t18 το εχω στο 1...με αυτη τη λειτουργια με βολευει πολυ, εχω και οικονομια σε σχεση με την θεση 0.
Οπως ξερεις εχω τον λεβητα με 500αρη δοχειο, και εχω βαλει κλαπε ελκυσμου στην καμιναδα.
Δεν εχω κανενα προβλημα απολυτως, εκτος απο 5-6 A01 ολο το χειμωνα...τα θεωρω ασημαντα γιατι ειναι ελαχιστα.
Τωρα εγω οσον αφορα τον λεβητα-καυστηρα, τον εχω παντα να δουλευει stand by, ανεξαρτητα απο τον θερμοστατη χωρου. Αυτο θεωρω οτι ειναι ιδανικο για ολους τους χρηστες του συγκεκριμενου λεβητα.
Φετος ο θερμοστατης ειναι 24 ωρες στην ιδια θερμοκρασια, 22,5 σταθερα.
Καιω απο 2 εως 4 τσουβαλακια την ημερα με full ζεστη.
Εχω βαλει εναν εξωτερικο διαφορικο θερμοστατη (διπλα απ το δοχειο αδρανειας),μεσω του οποιου οριζω ανωτατη θερμοκρασια δοχειου (στους 66 ειναι τωρα) και 10 βαθμων διαφορικου.
Οταν ανοιξει ο θερμοστατης χωρου και ζητησει νερα το σπιτι, ο κυκλοφορητης παιρνει νερα 66 βαθμων απο δοχειο.
Οταν τα νερα του δοχειου πεσουν 10 βαθμους (56), ενεργοποιειται το διαφορικο (ρυθμιζομενο οσο θελω εγω) και δουλευει ο μικρος κυκλοφορητης που μεταφερει νερα απο λεβητα σε δοχειο αδρανειας.
Αυτο συνεπως αναβει τον λεβητα στην πορεια που ειναι παντα stand by, και συνεχιζεται η φορτιση του δοχειου ως τους 66.
Οταν ο διαφορικος δει τους 66 στο δοχειο, κοβει τον μικρο κυκλοφορητη απο λεβητα σε δοχειο με συνεπεια ο λεβητας να σβησει ταυτοχρονα σχεδον αφου πιανει την ζητουμενη θερμοκρασια.
Πλεονεκτημα με αυτη τη συνδεση ειναι οτι δεν χρειαζομαι τριοδη η laddomat, αφου ο λεβητας ειναι παντα ζεστος...δεν εχω επιστροφες κατω απο 50 ποτε στον λεβητα.
Η γνωμη μου για τον καυστηρα σαν χρηστης κατ αρχην, ειναι δεδομενης της τιμης του τιμια και αξιοπρεπη προταση.
Οσον αφορα τον λεβητα ομως, οχι ο καλυτερος σιγουρα.
Ειναι μαντεμενιος, εχει μικρες θερμαντικες επιφανειες νερου, και επακολουθα λιγα λιτρα νερα και αναποφευκτα μικρο βαθμο αποδοσης.
Αλλο μειονεκτημα οτι δεν εχει ουσιαστικα διαδρομες, με αποτελεσμα μεγαλυτερες θερμοκρασιες καυσαεριων.
Συνεπως η χρηση δοχειου αδρανειας σε καποιους να επιβαλεται (και σε μενα).
Εγω με το δοχειο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...εχω ξαναπει οτι κανει θαυματα και θα το λεω συνεχεια.
Εχω ρυθμισει το διαφορικο του θερμοστατη χωρου του σπιτιου εκει που με βολευει, ωστε να ανοιγει και να κλεινει οταν θελω εγω.
Αυτο μεσω της σωστης διαχειρησης των νερων του δοχειου (θερμοστατικες κεφαλες στα σωματα και inverter κυκλοφορητης) δινει αριστα αποτελεσματα θερμανσης και οικονομιας στην καταναλωση.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69039 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

makedonas έγραψε: Εγώ δεν το κατέχω το άθλημα! Ακολουθώ τις οδηγίες του Γιώργου από το φόρουμ,στο 28 είχε πολύ καλή φλόγα,δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε ίδια μηχανάκια έχουμε όλοι και με ίδιες ρυθμίσεις αρκετοί,άλλοι είναι ευχαριστημένοι καίνε καλά και άλλοι όχι.

Να και μια άλλη φώτο από σήμερα με το to7 στο 28


ανέβασε και άλλο
για πήγαινε στο t07 --> 35 αλλά κοίτα την φλόγα μην πέσει και μην σβήση (που δεν το πιστεύω θα έχεις πολύ καλή φλόγα)
όλα τα μηχανήματα είναι ίδια αλλά εγκατάσταση με εγκατάσταση έχει μεγάλη διαφορά για αυτό άλλες ρυθμίσεις εγώ , άλλες εσύ και άλλες ένας τρίτος με το ίδιο μηχάνημα
ok?και ενημέρωσε μας με φώτο πάλι

όπως λέω συνέχεια θέλει υπομονή και χρόνο να ρυθμίσεις





Γιώργο το πήγα 32 και η φλόγα έπεσε πολύ με συνέπεια να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία στα νερά πάνω από 50 και δεν σταματούσε να δουλεύει,έκανε κάτι σαν συντήρηση θερμοκρασίας κρατούσε το σπίτι στους 22 βαθμούς και δούλευε συνέχεια με πεσμένη φλόγα,το πήγα 30 τα ίδια,άρα το ταβάνι μας είναι το 28 to7 με ικανοποιητική φλόγα ανεβάζει θερμοκρασία στα νερά αργά και σταθερά,αν το κατεβάσουμε κι άλλο πιο δυνατή φλόγα και ανεβάζει τη θερμοκρασία πολύ γρήγορα,δεν ξέρω αν έμεινε τίποτα άλλο να πειράξουμε για να πιάσουμε σωστά επίπεδα καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69044 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε: @ "joe125"




Καιω απο 2 εως 4 τσουβαλακια την ημερα με full ζεστη.




Σε πόσα τετραγωνικά? Θέμα με καρβουνάκια έχεις ή το καίει καλά?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by makedonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69051 από χρηστος8

makedonas έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: @ "joe125"




Καιω απο 2 εως 4 τσουβαλακια την ημερα με full ζεστη.




Σε πόσα τετραγωνικά? Θέμα με καρβουνάκια έχεις ή το καίει καλά?




120m2 σε σπιτι χωρις μονωσεις και ταρατσα.

Ειμαι λιγο εξω απο Θεσσαλονικη.

Καρβουνακια δεν ειχα ποτε, οσα πελλετ και να δοκιμασα.

Ο λεβητας μπηκε Οκτωβριο του 2010 και εχω καψει διαφορα χωρις πιστοποιησεις πελλετ.

Alfa wood - proggeto ecologia ειναι τα πελλετ που εκαψα πολυ χωρις κανενα προβλημα.

Απο κει και μετα δοκιμες αρκετες...απο 10 τσουβαλια εχω αγορασει διαφορα οπως...

1. Bioenergy point
2. German pellet
3. Golden Nuggets
4. No name Ρουμανικο
5. Διαφορα περιεργα Βουλγαρικα, απο 1-2 τσουβαλακια.

Ειναι κι αλλα που δεν θυμαμαι (εχω κρατησει σακουλες ομως)

Φετος καιω proggeto ecologia και καθαριζω λεβητα - σχαρα καυσης καθε 5 με 7 μερες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.259 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ