Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9202 από Μιχάλης
Θα μπορούσες να μας πεις ποιος είναι ο έμπορος στην Ξάνθη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9685 από police72
Απαντήθηκε από police72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημερα και καλη Σαρακοστη.Εχω τον ferolli p7 και ζεσταινει ενα σπιτι 110 τ/μ.Μεχρι τωρα η καταναλωση ειναι 4 τσουβαλακια την ημερα.Δεν ξερω αν η καταναλωση ειναι μεγαλη και αν χρειαζεται να κανω καποιες ρυθμισεις.Να τονισω οτι λειτουργει και το μποιλερ για ζεστο νερο.Οταν φτανει στους 75 βαθμους σταματαει ο καυστηρας και ξεκιναει οταν πεφτει στους 60.Θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλυτερα να ζηταω ζεστο νερο οποτε θελω εγω η να το αφησω να λειτουργει συνεχεια εχοντας ζεστο νερο συνεχεια?

paoki72

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #9691 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
-

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9694 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

police72 έγραψε: Καλημερα και καλη Σαρακοστη.Εχω τον ferolli p7 και ζεσταινει ενα σπιτι 110 τ/μ.Μεχρι τωρα η καταναλωση ειναι 4 τσουβαλακια την ημερα.Δεν ξερω αν η καταναλωση ειναι μεγαλη και αν χρειαζεται να κανω καποιες ρυθμισεις.Να τονισω οτι λειτουργει και το μποιλερ για ζεστο νερο.Οταν φτανει στους 75 βαθμους σταματαει ο καυστηρας και ξεκιναει οταν πεφτει στους 60.Θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλυτερα να ζηταω ζεστο νερο οποτε θελω εγω η να το αφησω να λειτουργει συνεχεια εχοντας ζεστο νερο συνεχεια?


μόνωση δεν έχεις καθόλου?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9703 από police72
Απαντήθηκε από police72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

terisds έγραψε:

police72 έγραψε: Καλημερα και καλη Σαρακοστη.Εχω τον ferolli p7 και ζεσταινει ενα σπιτι 110 τ/μ.Μεχρι τωρα η καταναλωση ειναι 4 τσουβαλακια την ημερα.Δεν ξερω αν η καταναλωση ειναι μεγαλη και αν χρειαζεται να κανω καποιες ρυθμισεις.Να τονισω οτι λειτουργει και το μποιλερ για ζεστο νερο.Οταν φτανει στους 75 βαθμους σταματαει ο καυστηρας και ξεκιναει οταν πεφτει στους 60.Θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλυτερα να ζηταω ζεστο νερο οποτε θελω εγω η να το αφησω να λειτουργει συνεχεια εχοντας ζεστο νερο συνεχεια?

Αυτα που γραφεις ειναι γενικα.Τι μονωση εχεις,τι απωλειες,τι θερμοκρασια εχεις εσωτερικα,πως δουλευει ο καυστηρας.Παρατηρησες μεγαλη τροφοδοσια πελλετ,με αποτελεσμα να εχεις καρβουνακια μεσα?Απο την στιγμη που τον εχεις στο αυτοματο,ετσι θα δουλευει,εχει και προγραματισμο,αλλα εγω προσωπικα δεν τον δουλεψα.Για 75 βαθμους νομιζω οτι ειναι πολυ,εγω τον εχω στους 65,ετσι μεχρι να σβησει τελειως πιανει τους 72-73,γιατι το πουρο του εχει μια καθυστερηση,γυρω στους 7-8β,συμφωνα με το θερμομετρο που εχω ενβαπτισμενο στο νερο.

Η οικοδομη βρισκεται κοντα σε θαλασσα,Ειναι 20 ετιας εργολαβικη και δεν μπορω να πω οτι εχει την καλυτερη μονωση.Ο καυστηρας αυτος χρησιμοποιειτε απο τους γονεις μου που μενουν στον πανω οροφο 70 τ.μ που η θερμοκρασια ειναι συνεχεια πανω απο τους 20 βαθμους 22-24 οπως και στον κατω οροφο 35 τ.μ με θερμοκρασια 20-22 βαθμους.Καρβουνακια υπαρχουν μεσα αλλα δεν ξερω αν ειναι λογω της κακης ποιοτητας πελλετ και αυτο γιατι στο ahira που χρησιμοποιουσα δεν ειχε κανενα προβλημα και εχω την εντυπωση οτι και η καταναλωση ηταν λιγοτερη.Τις ρυθμισεις μου τις εκαναν απο την εταιρια.Αυτοι μου βαλανε να εχει τη συγκεκριμενη θερμοκρασια να σβηνει στους 75 και να αναβει στους 60.

paoki72

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11508 από lin
Απαντήθηκε από lin στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλησπερα. ειμαι καινούργιος πελλετακιας. Αγόρασα ένα ferroli flp 4 με καυστήρα mikro 7 .Επειδή η αγορά έγινε μέσω διαδυκτίου από την Αθήνα και εγώ κατοικώ σην Πάτρα παιδεύτηκα Πάρα πολύ μέχρι να τον βαλλω σε λειτουργεία. Ο χώρος που ζεσταινω είναι περ'ιπου 130 τμ με επι πλέον ένα ηλιακο.οι απαιτήσεις μοπυ είναι περίπου 22500 κL.με τις θερμοκρασίες στην περιοχή να κυμαίνονται απο 5 έως 12 η χαμηλότερη έχω κατανάλωση περίπου 50 κιλά για 7-8 ώρες λειτουργίας στους 20 βαθμους το στο 24ωρο. το σπίτι ειναι καινούργιο με πολυ καλή μονωση. θεωρώ ότι ειναι πάρα πολύ . επίσης βλέπω στο καθάρισμα ότι έχω πολλά καρβουνάκια σαν πελλετ τα οποία δεν έχουν καεί τελείως. έχετε καμοια ιδέα για καποια αλλαγή σε παραμέτρους και ποια . ευχαριστω εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ