Μετατροπή Ξυλολέβητα SIME SOLIDA EV6 σε pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161195 από antonisbv
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.Διαθέτω έναν ξυλολέβητα SIME SOLIDA EV6 ονομαστικής ισχύος 55KW.Σκέφτομαι να τον μετατρέψω σε pellet για να γλιτώσω κυρίως απο την πίσσα και τον καθαρισμό αλλά και την αποθήκευση των ξύλων,παρ ότι τα παίρνω σε πολύ καλή τιμή.Γνωρίζει κάποιο από τα μέλη αν αυτό είναι εφικτό και πόσο περίπου είναι το κόστος;Όπως επίσης αν μπορεί να προτείνει και μια εταιρεία που αναλαμβάνει τη μεταροπή εαν αυτή είναι δυνατή.Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161196 από burnit40
καντο φιλε μου να ξενοιασεις,εγω το εκανα ειμαι υπερ ευχαριστημενος.αγορα καυστηρα 1000 την δεξαμενη την εκανα μονος μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161197 από etsa67
Που βρίσκεσαι? Αν έχεις χώρο , βρίσκεις φθηνό πέλλετ , και αφιερώσεις λίγο από το χρόνο σου μέχρι να καταλάβεις πώς λειτουργεί ο καυστήρας πέλλετ τότε θα σωθείς.
Έχει κι αυτό τη ενασχόληση για την απομάκρυνση της στάχτης αλλά σε αραιά διαστήματα τον καθαρισμό των αεραυλών 1 ΄2 φορές τον μήνα αλλά με τη προυπόθεση να έχεις πολύ καλή καμινάδα επειδή ο καυστήρας πέλλετ λειτουργεί χωρίς προβλήματα μόνο όταν υπάρχει ικανοποιητικός ελκυσμός.
Πρέπει να κυμαίνεται περίπου από την αρχή στο 01 mbar ή 10 pa και και με μάζα καυσαερίων της μέγιστης ισχύος αφού αποκτήσει κατάλληλη θερμοκρασία λειτουργίας στο 008-015 mbar or 8-15 pa για να μη ζεσταίνεται ο σωλήνας τροφοδοσίας και να κάνει σωστή ανάμιξη του αέρα με το καύσιμο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161212 από antonisbv
Στη Λιβαδειά βρίσκομαι και έχω μεγάλο αποθηκευτικό χωρο 3-4 παλέτες τις παίρνει σίγουρα.Απλά θέλω να μάθω εαν όντως γίνεται η μετατροπή στο συγκεκριμένο μοντέλο ξυλολέβητα και εαν είναι αποδοτική.Ο καθαρισμός δεν είναι θέμα γιατί και τώρα τους αεραυλούς τους καθαρίζω μερα παρα μέρα,τα δε μπουριά της καμινάδας κάθε 2 μηνες.Η καμινάδα μου είναι ψηλή γυρω στα 8 μέτρα απότε δεν θα έχω θέμα με τον ελκυσμό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161213 από antonisbv
Εσύ σε αυτό το μοντέλο έκανες τη μετατροπή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161218 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Κοντα σου θα ειναι και το EVIA PELLET ψαξτο να πηγαινεις να το παιρνεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ