Ξυλολεβητας η ξυλολεβητας πυρολησης

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134955 από kosmidis80
Ναι με 24ωρη θέρμανση, με εργολαβική μόνωση και δεν χρειάζομαι air condition το καλοκαίρι γιατί τα αντιπαθώ και δεν μου κάνουν καλό στην υγεία.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134968 από ALEX888

ALEX888 έγραψε: Χαιρετώ όλους στο φόρουμ.
Σπίτι 140 τ/μ σε χωριό με ελάχιστη μόνωση και δυνατότητα αποθήκευσης έως 12 τόνους ξύλα.
1. να βάλω απλό ξυλολεβητα η πυρόλυσης(σε περίπτωση που ο μηχανολόγος αποφανθεί ότι χρειάζομαι 40kw ξυλολεβητα-ποια θα είναι η διαφορά τους σε ευρώ μαζί με τα παρελκόμενα)?
2. πόσους τόνους περίπου ξύλα θα χρειαστώ το χρόνο ανάλογα? πόσο διάστημα νωρίτερα πρέπει να αγοραστούν για να μην υπάρχουν σοβαρά προβλήματα(6 μήνες,1 χρόνος,2 χρόνια)?
3.το δοχείο αδράνειας είναι άμεσα απαραίτητο η εάν γίνεται να το βάλω 1 χρόνο μετά την εγκατάσταση του ξυλολεβητα?
4. ανάλογα την επιλογή πόσα γεμίσματα θα κάνω με τον απλό και πόσα με τον πυρόλυσης?

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να δώσει απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα?
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134972 από kosmidis80
1ον Δεν σου φτάνουν τα χρήματα για εγκατάσταση με λέβητα πυρόλυσης και μπάφερ. Χωρίς μπαφερ το ξεχνάς!
2ον Τα ξύλα που αγοράζονται την άνοιξη όταν στοιβάζονται σε ευάερο και ευήλιο μέρος συνήθως είναι μια χαρά για κάψιμο στην ερχόμενη σεζόν. Το πόσους τόνους θα κάψεις θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες, κανείς δεν μπορεί να στο πει με σιγουριά.
3. το δοχείο ναι είναι απαραίτητο στους ξυλολεβητες, απλά στον απλό μπορείς να τον βάλεις την 2η χρονιά γνωρίζοντας βέβαια ότι την 1η χρονιά θα έχεις θέματα και όχι σωστή λειτουργία-απόδοση!
4. Σχετικό είναι αυτό. Εγώ όταν τον είχα ξυλολεβητα χωρίς δοχείο αλλά με κοντρολερ PDI έκανα μέχρι 3 γεμίσματα την μέρα, στον πυρόλυσης με δοχείο θα έκανα φαντάζομαι 2. αλλά άσε γιατί θα σε μπερδέψω εγώ ως παράδειγμα.

Γνώμη μου είναι ΑΝ δεν έχεις τζάμπα τα ξύλα, ΤΟΤΕ να πας κατευθειας σε λέβητα πελλετ! Μια η άλλη θα σου έρθει σε εγκατάσταση (αφού ο πελλετ δεν χρειάζεται δοχείο αδράνειας) αλλά και με φτηνό πελλετ θα έρχεται μικρή διαφορά και στο κόστος λειτουργίας.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135043 από COMMO 21KW

ALEX888 έγραψε: Έχω αγορασμενους από τον Απρίλιο 12 τόνους ξύλα οξιάς σε αποθήκη που αερίζεται από μπροστά.
Αν βάλω πυρολυτικο φέτος χωρίς το δοχείο αδράνειας(να το βάλω την άλλη χρονιά)τα ξύλα θα είναι σχετικά στεγνά για να τα κάψω(6 μηνών ξύλα) η να το αναβάλω για το μεθεπόμενο χειμώνα(2015-16)?
Με ελάχιστη μόνωση σε 140τ/μ με πυρολυτικο και χωρίς δοχείο αδράνειας οι 12 τόνοι θα είναι αρκετοί?


ΜΟΝΩΣΗ.....ΜΟΝΩΣΗ ...ΜΟΝΩΣΗ.......ΜΟΝΩΣΗ..........ΜΟΝΩΣΗ.........ΜΟΝΩΣΗ ...!!!!!!

Ανοιχτά αυτιά και μάτια στις συμβουλές από τους συμφορουμίτες...!

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141457 από etsa67
Φίλε θέλω να σου πώ κάτι!!! Καλή η μόνωση αλλά να ρωτήσεις τον Αλεξ τι σύστημα θέρμανσης είχε τα προηγούμενα χρόνια και πόσο καύσιμο ξόδευε. Πχ. Ο τύπος των απωλειών λέει: 1.Qαπ= A x Κ xΔΘ.= 140μ2 x 3 m x 2,5 x 20 c.
To K είναι για οικίες 1. χωρίς καλή μόνωση =2,5 w/m2 h c
2. με σχετικά καλή μόνωση=2
3. και με πολύ καλή μόνωση =1,5 και σε προστατευμένη περιοχή.
Το ΔΘ υπολογίζεται μετά από μελέτες μου για περιοχές με μέση ελάχιστη -5c και μέση μέγιστη 12c = 5c. Άρα το ΔΘ=22-5c=17c.
Υπολόγισε τώρα σε κάθε περίπτωση το Qαπ και μετά το επιπλέον καύσιμο σε ξύλα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141476 από burnit40
παιδια η ερωτηση ηταν σαφεστατη ρωταει το παληκαρι τι ειναι καλυτερο απο θεμα λεβητα κ ποσο να υπολογιζει.αν θα κανει μονωση θα το καταλαβει απο μονος του,παντος κατε με 3500 ευρωπουλα φτανουνε για σαρανταρι απλο λεβητα κ 1000 δοχειο.1500+1000 συνολο 2500.τα υπολοιπα για τεχνικα.κανε ερευνα αγορας αφου πρωτα πας σε μηχανολογο κ ΟΧΙ εμπορα μηχανολογο κ παρε τις αποφασεις σου.τωρα σου περισευουνε χρηματα του χρονου κανε οτι μονωσει θελεις αφου εχεις ως προτερεοτητα τον λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ