Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35288 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
Σε αυτο με τις αποδωσεις συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα
δυστυχως δεν υπαρχει καποιος για να τους μαζεψει λιγο
με αποτελεσμα να την παταει ο πελατης.
Ο δικος σου ο λεβητας πρεπει να ειναι γυρω στο 65%.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35373 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
Πως το συμπερανες το 65% αν επιτρεπετε?

Σε σαιτ απο Αγγλια οπου τον πουλανε γραφει παντου ΕΝ 303-5 class 3 (πωλειτε επισης και στην Σκανδιναβια οπου επιτρεπονται μονο class3 μηχανηματα)που οπως σιγουρα θα ξερεις class 3 ειναι μεταξυ 73% και 82%,δεν λεω ντε και καλα οτι ειναι τοσο αλλα απλα αναρωτιεμε.
Αυτος ειναι ο ενας λογος που εγω πιστευω οτι ειναι πανω απο 65% και κοντα στο 73% ισος και παραπανω και θα σου πω το γιατι,διορθωσε με αν κανω λαθος.
Του αδελφου μου ο τζακολεβητας που ειναι κοπια οι διαδρομες του με τον burnit εβγαλε iso και ενεργειακο πιστοποιητικο απο ξενο φορεα ο κατασκευαστης και του δινει 65,8% αποδοση αλλα του αδελφου μου δεν εχει τουμπο απο κατω με αποτελεσμα να μην περναει νερο απο την κατω μερια του τζακιου (δεν εκμεταλευετε τα καρβουνα)οπως επισης το ταμπερ του που βρισκετε στην κορυφη οπως σε ολα τα τζακια με αποτελεσμα την πιο ελευθερη ροη των καυσαεριων (ουσιαστικα εγω τον βλεπω σαν 2,5 διαδρομων τον τζακολεβητα) του και την οχι τοσο εκμεταλευση τους σε συγκριση με τον burnit που φευγουν απο πισω,δηλ. στον burnit χτυπανε τα καυσαερια ταβανι και κανουν ολη την διαδρομη μεχρι πισω που ειναι το ταμπερ!
Γιαυτους τους λογους πιστευω οτι πρεπει να'ναι τουλαχιστον 7-8% παραπανω απο τον αλλον και κοντα στο 73% που λεω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35379 από brainwash
Απαντήθηκε από brainwash στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

egglezos έγραψε: τι 65,000 για 100 τετραγωνικά στην Κρήτη, τί 80,000 για 150 στην Πελοπόννησο, τί 100,000 ξύλου για "πολυκατοικίες" 2 διαμερισμάτων...ότι θέλετε ακούω...άν σας είχα εδώ μια μέρα, θα απογοητευτείτε...

μέχρι πριν λίγο με πήρε μηχανολόγος και μου είπε ότι άν βάλει δοχείο αδρανείας θα βάλει και μικρότερο λέβητα...ήμαρτον πια...μηχανολόγος...



Πες τα ρε φίλε. Τα ίδια τραβάω και έχω αγανακτήσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36072 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
Για να πιασεις πανω απο 70% θα πρεπει ο λεβητας να ειναι
πυρολησης και μετα για να ανεβει και αλλο παιζει ρολο οι
διαδρομες του λεβητα και φυσικα να υπαρχουν επιβραδυντες
καυσαεριων.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36154 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

LEONAS έγραψε: Για να πιασεις πανω απο 70% θα πρεπει ο λεβητας να ειναι
πυρολησης και μετα για να ανεβει και αλλο παιζει ρολο οι
διαδρομες του λεβητα και φυσικα να υπαρχουν επιβραδυντες
καυσαεριων.

Mε λιγα λογια LEONA λες οτι οποιος λεβητας δηλωνει ο κατασκευαστης του πανω απο 70% αποδοση και δεν ειναι πυρολοσης ειναι μουφα το 70% αρα μουφα ειναι και το πιστοποιητικο EN 303-5 class3 που εχει και ο δικος μου,αφου δεν ειναι πυρολησης τοτε ισχυει και για τα τζακια αραμουφα ειναι το 78% που δινει η edilckamin στα τζακια της,μουφα το 73% της invicta του Αστερη κ.τλ.!
Ας το δεχθω οτι δεν βγαζει πανω απο 70% ενας λεβητας η τζακι μη πυρολησης,πως μετριετε ομως η αποδοση,
Μετριετε απο την θερμογονο δυναμη που θα βγαλει ας πουμε στην εξωδο του ο λεβητας,π.χ ερηξα μετρημενα 10 κιλα ξυλο με θερμογονο δυναμη 3800 kcal και στην εξοδο πηρα 2.470 αρα ο λεβητας εχει 65% αποδοση,η μηπως μετριετε αλλιος?
Μηπως και στα πυρολησης τοτε ειναι τσιμπημενες στα χαρτια οι αποδοσεις,γιατι 65% ενα μη πυρολησης και 85% ενα πυρολησης ειναι τεραστια η διαφορα φιλε!
Ας δουμε τι λεει το κεντρο ανανεωσημων πηγων περι αποδοσεων.

Συντελεστής απόδοσης της καύσης:
Ο συντελεστής απόδοσης της καύσης είναι ένα μέγεθος που προσδιορίζει την
ποσότητα της ενέργειας που χρησιμοποιείται από το σύστημα σε σχέση με τη
συνολική ποσότητα ενέργειας που παρέχεται στο σύστημα. Ο όρος Συντελεστής
Απόδοσης Καύσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον προσδιορισμό της απόδοσης
λεβήτων, κλιβάνων, φούρνων καθώς και άλλων συστημάτων καύσης.

Απώλειες Ενέργειας
Οι κύριες αιτίες απωλειών ενέργειας είναι:
• Ατελής Καύση
• Απώλειες στα καυσαέρια
• Απώλειες λόγω ακτινοβολίας ή μεταφοράς
• Απώλειες λόγω υγρασίας στο καύσιμο

Aρα και στους πυρολησης και στους απλους λεβητες ισχυουν τα μειονεκτιματα της απωλειας λογο υγρων ξυλων και της ακτινοβολιας γιατι εχω πιασει πυρολησης και ζεματουσαν οι πορτες του,στους πυρολησης δεν εχουμε την ατελη καυση σιγουρα κρινοντας απο την λιγοτερη σταχη σε σχεση με τους απλους λεβητες αλλα ποση λιγοτερη σταχτη βγαζουν τα πυρολησης για να εχουν 20-30% παραπανω αποδοση αλλα για τα καυσαερια δεν ξερω και πιστευω οτι μετροντας τα ειναι κατ'εμε ο καλυτερος τροπος να βγαλω συμπερασμα για την αποδοση ενος λεβητα,π.χ ενας vigas πυρολησης (αποδόσης 83%-92% στα χαρτια παντα)εχει θερμοκρασιες εξωδου καυσαεριων
With nominal output 240C
With minimal output 150C

Και για τον ΑΤMΟS (81 - 88 % αποδοση)μετα απο τηλ. που εκανα σε αντιπροσωπο που τους πουλαει μου ειπε οτι η θερμοκρασιες καυσαεριων ειναι 200 με 250 βαθμους κελσιου!
Τον δικο μου ταπεινο ξυλολεβητα τον δινει ο υπεραισιοδοξος Βουλγαρος θερμοκρασια εξωδου καυσαεριων 150 βαθμος και κατω αρα συμφωνα με τον Βουλγαρο πρεπει να'χω πανω απο 110% αποδοση (χαχαχαχα!)αν ο vigas με τους 240 βαθμους βγαζει 92%,βεβαια παιζει οπως ειπαμε μεγαλο ρολο η ατελη καυση οπου εκει και μονο εκει πιστευω οτι υπερτερουν οι πυρολησης αλλα με τιποτα σε βαθμο 20 και 30%!
Μπακαλιστικος τροπος υπολογισμου αποδοσης = θερμοκρασια καυσαεριων+ υπολοιματα σταχτης ,πες μου αν κανω λαθος φιλε LEONA?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36155 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
το εχω ξαναπει, αλλα ας το παμε αλλη μια.

Ενεργεια = Ισχύς x χρόνο

Τι έχουμε ως σταθερές? Τον χρόνο και την ενεργεια.

Την ισχύ την βρίσκουμε λοιπον.

Αρα με βαση την ονομαστικη ισχυ που μας λεει ο κατασκευαστης, μπορούμε εύκολα να δουμε την πραγματικη ισχύ και να βγει το ποσοστο απόδοσης.

Ακόμα καλύτερα και για μεγαλύτερη ακρίβεια, μπορούμε να πάρουμε εναν θερμιδομετρητη και να μετρησουμε τις θερμιδες που δινει ο λεβητας μας σε ενα χρονικο διαστημα.

Τα 90 & 95 % αποδοσης στο ξυλο, ειναι παραμυθια και ανεμομυλοι για οσους θελουν να τα πιστευουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ